Yeşil Pasaport Nasıl Çıkarılır? Yeşil Pasaport Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Yeşil pasaport nasıl çıkarılır sorusunu adım adım cevapladığımız bu yazımızda randevu sürecinden, gerekli evrakların neler olduğundan ve ücretlerden bahsettik. Yeşil pasaport hakkında bilinmesi gereken her şeyi aşağıda bulabilirsiniz.

“Pasaport Nasıl Çıkarılır? Bordo Pasaport Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey” yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

“Harçsız Pasaport (Öğrenci Pasaportu) Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey” yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

YEŞİL PASAPORT NEDİR & KİMLERE VERİLİR?

Yeşil pasaport (Hususi Pasaport) belirli şartları taşıyan devlet memurlarına, kamu görevlilerine ve koşulların sağlanması durumunda bu kişilerin ailelerine verilen pasaport türüdür.

Yeşil Pasaport, Couple Coffee Joyflickr.com/viniciusdepizzol

Yeşil pasaport alabilecek kişiler:

 • TBMM eski üyeleri
 • Eski bakanlar
 • Kadro derecesi 1, 2 ve 3 olarak çalışan ve bu derecelerde çalışırken emekli olan devlet memurları
 • Kadro karşılığı olmaksızın 1., 2., ve 3. derecede çalışan ve bu derecelerde çalışırken emekli olan sözleşmeli devlet memurları
 • Büyükşehir, İl, İlçe ve 1. Kademe Belde Belediye Başkanları (sadece görevleri süresince yeşil pasaport verilir)
 • “Devlet Sporcusu” unvanı verilen sporcular
 • Yukarıdaki maddelerde yer alan şartları taşıyanların eşleri, reşit olmayan çocukları, reşit olup 25 yaşını doldurmamış hak sahibi ebeveyni ile yaşayan evli olmayan iş sahibi olmayan ve öğrenimine devam eden çocukları
 • T.C. Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Emlak Bankası çalışanlarından banka özelleştirilmeden önce yeşil pasaport alma hakkı bulunan, kuruluş sermaye payının en az %51’i devlete ait kamu kuruluşu olan, Sosyal Güvenlik yönünden T.C. emekli sandığına bağlı olan, kamu görevlisi olan ve 4603 Sayılı İş Kanununa tabi olan kişiler
 • Son 3 yılda yıllık ortalama ihracatı 1 milyon doların üzerinde olan firma temsilcileri

YEŞİL PASAPORT NE KADAR SÜRE İLE VERİLİR?

Yeşil pasaport en az 6 aylık en fazla 5 yıllık olarak verilir. Pasaportunuzun süresi dolduğunda bütün başvuru adımlarını tekrarlayarak yeni bir pasaport çıkartmanız gerekmektedir.

YEŞİL PASAPORT NASIL ALINIR?

Pasaport başvurusu yapabilmek için internet üzerinden randevu almanız ve sizden istenen belgeleri bu randevuda görevlilere teslim etmeniz gerekir. Farklı pasaport türlerinin başvuru süreçleri birbirine çok benzese de ayrıştıkları kritik noktalar var. Yeşil pasaport başvurusu yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

1. Randevu Alın

Yeşil pasaport başvurunuzu yapmak için öncelikle online sistem üzerinden randevu almanız gerekmekte. https://randevu.nvi.gov.tr adresine giderek size en uygun İl Nüfus Müdürlüğü’nden uygun olan gün ve saate randevunuzu alabilirsiniz. Randevu tarihinize karar verirken toplamanız gereken belgeler olduğunu göz önünde bulundurup buna göre bir tarih seçmekte fayda var. Randevunuzu aldıktan sonra e-posta adresinize gelen maili onaylamayı sakın unutmayın, aksi takdirde randevunuz sistem tarafından iptal edilir. Aldığınız bir randevunun saatini değiştirebilir veya randevuyu iptal edebilirsiniz, bunun için TC Kimlik numaranız ve onay kodunuzla sisteme giriş yapmanız yeterli. Dilerseniz randevunuzu alırken yakınlarınız için de randevu alabilirsiniz. Ancak onlar yerine başvuruda bulunamazsınız. Pasaport çıkartmak için randevusu olan herkesin bizzat başvuruda bulunması gerekir.

2. Gerekli Belgeleri Toplayın

Pasaport başvurunuzun olumlu sonuçlanması için sizden istenen belgeleri eksiksiz bir şekilde teslim etmeniz gerekmekte. Başvuru yapacağınız pasaport türüne göre gerekli belgeler değişmekte. Yeşil pasaport başvurusunda istenen belgeleri aşağıda anlattık. Bilgilerin güncelliğinden emin olmak için resmi siteleri mutlaka kontrol etmenizi öneriyoruz.

Yeşil Pasaport İçin Gerekli Belgeler:

 • Üzerinde TC kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanı aslı (Nüfus cüzdanınızda TC kimlik numaranız yazmıyorsa pasaport başvurusu yapamazsınız. Bunun için öncelikle Nüfus Müdürlüğü’ne başvurarak nüfus kağıdınızı yeniletmeniz gerekiyor.)
 • Matbu talep formu veya mühürlü belge aslı
 • Başvuru sahibinin güncel halini gösteren 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Varsa eski pasaportlar
 • Pasaport defter bedelinin yatırıldığına dair dekont aslı (Bordo pasaporttan farklı olarak yeşil pasaport başvurularında pasaport harcı ödenmez.)
 • Başvuru sahibi reşit değilse muvafakatname aslı
 • Başvuru sahibi reşit değilse ve anne babası boşanmışsa velayeti gösteren mahkeme kararı aslı

3. Defter Bedelini Ödeyin

Yeşil pasaport başvuru yapabilmek için pasaport defter bedelinin anlaşmalı bankalara yatırılmış olması gerekmekte. Bordo pasaporttan farklı olarak yeşil pasaport çıkartmak için pasaport harcı ödenmeniz gerekmiyor. Bankaya giderken nüfus cüzdanınızın yanınızda bulunması yeterli, başka herhangi bir belgeye ihtiyacınız yok. Ödemenizi yaptıktan sonra size verilecek olan dekont pasaport başvurunuzu yaparken sizden istenecektir. Bankadan dekontunuzu alırken bilgilerinizin doğru olduğunu, dekontun üzerine “tahsil edilmiştir” kaşesinin basıldığını ve dekont üzerinden ıslak imza bulunduğunu kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Aksi takdirde herhangi bir yanlışlığı sonradan fark etmeniz durumunda dekont üzerinde değişiklik yaptırma imkanınız olmayacak. Defter bedelini yatırmadan başvuruya gitmeniz, dekontunuzda eksik/yanlış bilgi bulunması ya da dekontu kaybetmiş olmanız durumunda başvurunuz olumlu sonuçlanmaz.

4. Randevunuza Giderek Pasaport Başvurunuzu Yapın

Pasaport başvurunuzu yapmak için önceden randevu aldığınız İl Nüfus Müdürlüğüne seçtiğiniz gün ve saatte gitmeniz yeterli. Nüfus Müdürlüğü’nde bulunduğunuz süreçte belgelerinizi teslim ediyorsunuz ve sizden parmak izi alınıyor. Sonrasında ise pasaportunuz belirttiğiniz adrese kargoyla ulaştırılıyor.

Başvuru sahibi, kaç yaşında olursa olsun, başvuru sırasında bizzat orada bulunmalı. Hiçbir şekilde kişinin annesi, eşi, kardeşi veya arkadaşı o kişi adına başvuru yapamıyor. Başvuru sahibi reşit değilse ebeveynlerinin ya da kanuni temsilcilerinin de müracaat sırasında orada bulunmaları gerekiyor. Eğer ki ebeveynler boşanmışsa, sadece velayet sahibi ebeveynin başvuruda bulunması yeterli.

YEŞİL PASAPORTUN DOLAŞIM GÜCÜ

Eğer ki yeşil pasaportunuz varsa 160 ülkeyi vize almadan ziyaret edebiliyorsunuz. Başka bir değişle dolaşım gücü oldukça kuvvetli olan yeşil pasaport ile dünya üzerindeki ülkelerin yaklaşık %80’ine gitmek için vize başvurusu yapmaya, formlarla ve evraklarla uğraşmanıza gerek yok.

Eğer ki vize gerektiren bir ülkeye seyahat edecekseniz ya da sizden transit vize talep eden bir ülkeden aktarmalı yolculuk yapacaksanız o ülkenin vizesini almanız gerekir. Her ülkenin vize alma süreci ve evrakları birbirinden farkıdır. Ancak her ülke sizden geçerli bir pasaport talep eder. Vize başvurusu yapmadan pasaport sürenizi kontrol etmekte fayda var, çoğu ülke dönüş tarihinizden itibaren en az 3 aylık geçerli pasaportunuz olmasını bekleyecektir.

Eski pasaportlarınızı mutlaka saklayın. Pasaport başvurularında olduğu gibi vize başvurularında da sizden eski pasaportlarınızı getirmeniz talep ediliyor.

Bir Cevap Yazın