Vizesiz Gidilecek En Güzel Ülkeler

Yurt dışı seyahatine çıkmak için vize başvurularıyla, formlarla, evraklarla uğraşmak zorunda değilsiniz. Stresli vize başvuru sürecini atlayarak, sadece pasaportunuzla seyahat edebileceğiniz birçok ülke mevcut. Bu ülkelerin bazılarına direkt vizesiz olarak giriş yapabilirken, bazılarında sınır kapısında vize almanız gerekmekte. Ancak kapıda vize alma işlemi alışık olduğumuz klasik vize başvuruları gibi değil. Ülkeye vardığınız zaman size verdikleri formu doldurup , eğer gerekliyse, belirli bir ücret ödedikten sonra rahatlıkla ülkeye giriş yapabilirsiniz. Her ne kadar pasaportunuz bu ülkelere giriş yapmak için yeterli olsa da biz her ihtimale karşı dönüş uçağı bilgilerinizi ve otel rezervasyon dökümlerinizi yanınızda bulundurun deriz.

Bu yazıda bahsettiğimiz ülkeler dışında da vizesiz gidebileceğiniz birçok ülke mevcut. Ancak bunların hepsi turistik destinasyonlar değil. O nedenle biz bu yazıda keyifli bir tatil geçirebileceğiniz vizesiz ülkelere yer verdik.

Uyarı: Bu yazı sadece bilgilendirme amaçlıdır, vizeler hakkında en güncel bilgileri almak için Dışişleri Bakanlığı’nın web sitesini kontrol etmenizi öneriyoruz.

1. Maldivler

Maldivleri merak etmeyenimiz, fotoğraflarını görüp de “ah şurada olmak vardı” demeyenimiz yoktur herhâlde. Turkuaz deniziyle, incecik kumuyla, ve şahane manzarasıyla ünlenmiş olan Maldivler şu anda özellikle çiftler tarafından çokça ziyaret ediliyor. Maalesef ki, Maldivler diğer tatil destinasyonlarına göre biraz daha pahalı. Uçak biletleri pek ucuz sayılmaz, zamanın çoğu otelde geçtiği için de oteli kaliteli seçmekte fayda var.

Maldivler, Couple Coffee Joy

2. Tayland

Asya’nın en popüler turistik yerlerinden biri olan Tayland turkuaz denizi, upuzun plajları, kendine özgü doğası ve kültürel zenginliğiyle deniz tatili denince akla ilk gelen adreslerden bir tanesi. Dilerseniz deniz kenarında lüks bir tatil yapmak için dilerseniz de kalabalık şehirlerini keşfetmek için burayı ziyaret edebilirsiniz. Uçak bileti biraz pahalı, ancak orada geçirdiğiniz zaman size pek de pahalıya patlamayacaktır. Tayland’ın her yerinde fiyatlar birbirinden farklı olsa da genel olarak bakıldığında Tayland ucuz bir yer sayılır. Konaklama için de birçok seçenek mevcut. Deniz kenarında lüks bir otelde konaklayabileceğiniz gibi, konaklamaya daha düşük bir bütçe ayırarak küçük bir pansiyonda da kalabilirsiniz.

Tayland, Couple Coffee Joy

3. Filipinler

El değmemiş tropik bir güzelliğe sahip Filipinler, sahip olduğu 7641 adasıyla dünyanın en uzun sahil şeridine sahip ülkelerinden bir tanesi. Berrak denizi, incecik kumlu kumsalları, ve şahane manzarasıyla ünlenmiş olan Filipinlerde 20’ye yakın aktif volkan bulunmakta. Filipinler seyahatinizde ülkeye girişte vize almanız gerekiyor. Hiçbir prosedüre bağlı olmadan ücretsiz bir şekilde vizenizi havalimanından alabilirsiniz.

Filipinler, Couple Coffee Joy

4. Endonezya

17.508 adadan oluşan Endonezya, dünyanın en büyük takımada devleti olma unvanına sahip. Dilerseniz şahane bir deniz eşliğinde dinlenmek için, dilerseniz de dağ yürüyüşü, dalış, sörf gibi aktivitelere katılmak için burayı ziyaret edebilirsiniz. Endonezya’ya girişte kapıda vize almanız gerekmekte. 30 güne kadar olan konaklamalarınızda hiçbir ücrete ve prosedüre tabi olmadan vizenizi kolaylıkla alabilirsiniz.

Endonezya, Couple Coffee Joy

5. Bosna Hersek

Birkaç günlüğüne bir yerlere kaçmak, şehrin kalabalığından uzaklaşıp dinlenmek istiyorsanız bizce gidebileceğiniz en güzel adreslerden birisi Bosna. Savaşın izlerini yeni yeni üstünden atan Bosna’da doğal güzellikler ve mimarı yapılar müthiş bir uyum içinde bulunuyor. Bizce, başkent Saraybosna gidilebilecek en güzel adreslerden. Eğer fırsatınız olursa Mostar’ı da bir görün deriz. Dilerseniz Saraybosna’da konaklayıp günübirlik olarak Mostar’a gidebilirsiniz. Üstelik Bosna öyle pahalı bir ülke de değil. Uygun fiyata uçak bileti bulmak mümkün. Konaklamaya da çok fazla para ayırmanız gerekmiyor. Beş yıldızlı lüks otellerin çoğunda diğer ülkelere kıyasla daha az bir ücret ödeyerek konaklayabilirsiniz.

Bosna Hersek, Couple Coffee Joy

6. Karadağ

Adriyatik Denizi’nin kıyısında bulunan Karadağ, mimarisi ve doğasıyla oldukça sevimli bir yer. Otel ve uçak fiyatları oldukça uygun. Bizce, 2-3 günlük küçük tatiller için çok iyi bir adres. Hem kafa dinlemelik hem de keyifli.

Karadağ, Couple Coffee Joy

7. Sırbistan

Şu aralar oldukça popüler oldu Sırbistan seyahatleri. Özellikle Belgrad, çok sayıda turist tarafından ziyaret ediliyor. Şöyle 3-4 günlüğüne bir yerlere kaçayım, yeni yerler keşfedeyim diyenler için en güzel destinasyonlardan biri. Uygun fiyatlı uçak bileti bulmak mümkün. Konaklama için de lüks otellerden pansiyonlara birçok seçenek mevcut. Şu aralar yeni yerlere gitmek istiyorsanız Sırbistan’ı bir düşünün deriz.

Sırbistan, Couple Coffee Joy

8. Gürcistan

Türkiye’de yapacağınız birçok tatilden daha ucuz bir rota Gürcistan. Üstelik buraya gitmek için ne vizeye ne de pasaporta ihtiyacınız var. Nüfus kağıdınızla rahatlıkla ülkeye giriş yapabiliyorsunuz. Hem dinlenmek için hem de yeni yerler keşfetmek için oldukça güzel bir adres. Batum ve Tiflis’i gezi planınıza mutlaka dahil edin deriz.

Gürcistan, Couple Coffee Joy

9. Ukrayna

Bizce, vizesiz gidilebilecek en hoş yerlerden biri de Ukrayna. Buraya diğer vizesiz destinasyonlara kıyasla biraz daha fazla süre ayırmanızı öneriyoruz. Bir hafta sonu tatilinde değil de en az 4-5 gün kalabileceğiniz rahat bir zamanda buraya gitmek daha iyi bir fikir olabilir. Kiev ve Lviv’e mutlaka gitmenizi öneriyoruz, eğer vaktiniz olursa Odessa’yı da ziyaret edebilirsiniz.

Ukrayna, Couple Coffee Joy

10. Belarus (Beyaz Rusya)

Belarus bahsettiğimiz diğer balkan ülkeleri kadar turistik bir yer değil. Ancak bizce, buraya gidip çoğu kişinin bilmediği yerleri keşfetme fikri kulağa oldukça hoş geliyor. Başkent Minsk gidilebilecek en iyi rota. Burada Sovyet mimarisine doyabilir, yemyeşil parklarda keyif yapabilirsiniz. Diğer şehirlere de trenle gidip günübirlik gezebilirsiniz ancak konaklama için en iyi seçenekler Minsk’te mevcut.

Minsk, Belarus, Couple Coffee Joy

11. Arjantin

Latin Amerika’nın en turistik ülkelerinden biri olan Arjantin oldukça canlı, neşeli ve hareketli. Metropol hayatının hakim olduğu başkent Buenos Aires, Arjantin’de gidilecek yerlerin başında yer alıyor. Maalesef ki Türkiye’den Arjantin’e direkt uçuş bulunmuyor ve aktarmalı gitseniz dahi biletler pek de ucuz sayılmaz. Ancak, tatil planını erken yaparak biletleri daha ucuza almak mümkün.

Arjantin, Couple Coffee Joy

12. Brezilya

Brezilya plajları, doğası ve canlı şehir yaşantısıyla Latin Amerika’da gidilebilecek en güzel yerlerden bir tanesi. São Paulo ve Rio Brezilya’nın olmazsa olmazlarından. Buranın ünlü plajlarında keyifli bir deniz tatili yapabilir, hareketli şehir yaşantısına kendinizi bırakarak eşsiz bir Latin Amerika deneyimi yaşayabilirsiniz.

Brezilya, Couple Coffee Joy

13. Peru

Peru denilince bizim aklımıza direkt olarak Machu Picchu geliyor. Dünyanın Yeni 7 Harikası’ndan biri olan Machu Picchu’yu gezmek bizim de listemizde var. Peru’ya Türkiye’den aktarmasız uçuş bulunmuyor, ancak çoğu Latin Amerika ülkesinden daha ucuza biletinizi alabilirsiniz.

Machu Picchu, Peru, Couple Coffee Joy

14. Kolombiya

Narcos’u büyük bir hayranıkla izleyen bir ikili olarak Kolombiya’ya gitmeyi çok mu çok istiyoruz. Özellikle başkent Bogota’yı ve ülkenin ikinci büyük şehri olan Medellin’i çok merak ediyoruz. Uçak biletleri pahalı olsa da Türkiye’den direkt uçuş bulmak mümkün. Konaklama olanakları da özellikle Bogota’da çok çeşitli.

Kolombiya, Couple Coffee Joy

15. Meksika

Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Meksika, kendine özgü bir güzelliğe sahip. Şehir hayatını yaşamak için başkent Mexico City’e, eşsiz plajlarında dinlenmek için de Tulum’a ya da Cancun’a gitmeyi tercih edebilirsiniz.

Meksika, Couple Coffee Joy

Bir Cevap Yazın