Verona Gezilecek Yerler

Romeo ve Juliet hikayesinin geçtiği şehir olarak bilinen Verona, Kuzey İtalya’da en çok ziyaret edilen yerlerden bir tanesi. Milano ve Venedik’in tam ortasında yer alan bu romantik şehir tarihi yapılarıyla, şık meydanlarıyla ve ortaçağ mimarisiyle oldukça ilgi çekiyor. Tarihi M.Ö. 1. yüzyıla dayanan Verona UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer almakta. Her ne kadar küçük bir şehir olarak gözükse de Verona’da gezilecek çok fazla yer var. Verona gezilecek yerler listesinde şehirde mutlaka gezilmesi gereken yerleri listeledik.

Verona’yı gezmek için bir gün gibi kısa bir süre yeterli olacaktır. Eğer Verona’da konaklama imkanınız yoksa buraya Milano‘dan veya Venedik‘ten günübirlik olarak gelmeyi tercih edebilirsiniz. Her iki şehirden de Verona’ya ulaşmak trenle yaklaşık olarak bir saat sürüyor.

1. Piazza Bra

Verona gezilecek yerler listesinin ilk sırasında kentin merkezi konumunda olan Piazza Bra var. Verona’nın tarihi kent merkezinden içeriye adım attığınızda ilk olarak Piazza Bra çıkacaktır karşınıza. Portori della Bra adı verilen büyük kapıların hemen ardında yer alan bu meydan tarihi oldukça eskiye dayanan birçok yapıya ev sahipliği yapmakta. Şehrin en büyük meydanı olarak bilinen Piazza Bra, Verona’nın mimari kültürünün görülebileceği en güzel adreslerden bir tanesi. Verona’nın en ünlü yapılarından biri olan Arena di Verona burada bulunmakta.

Piazza Bra, Verona, Couple Coffee Joy

2. Arena di Verona

Arena di Verona, Verona gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından. Şehrin sembollerinden biri olan Arena di Verona’nın tarihi birinci yüzyıla dayanmakta. Piazza Bra’da yer alan bu yapı Verona’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında geliyor. Verona’ya gitmeden önce Arena di Verona’nın etkinlik takvimine mutlaka bir göz atın deriz. Bizce burada düzenlenen bir etkinliğe katılmak şehirde yapılabilecek en güzel şeylerden bir tanesi.

Arena di Verona, Verona, Couple Coffee Joy

3. Casa di Guiletta

Casa di Guiletta (Juliet’in Evi), kentte en çok ziyaret edilen adreslerden bir tanesi. Aşk notlarıyla dolu uzun duvarları, ünlü balkonu ve Juliet’in heykeliyle Verona’nın belki de en çok merak edilen yapılarının başında geliyor.

Casa di Guiletta, Verona, Couple Coffee Joy

Casa di Guiletta, Verona, Couple Coffee Joy

4. Casa di Romeo

Verona’nın ünlü yapılarından bir diğeri ise Casa di Romeo (Romeo’nun Evi). 13. yüzyılda inşa edilmiş olan bu ev, kaleyi andıran görüntüsüyle de oldukça ilgi çekiyor. Juliet’in Evinin aksine burada içeri girilmiyor, binayı sadece sokaktan görebiliyorsunuz.

Casa di Romeo, Verona, Couple Coffee Joy

5. Castelvecchio

Ortaçağ mimarisinin Verona’daki en görkemli örneklerinin başında gelen Castelvecchio, Verona’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken adreslerden bir tanesi. Günümüzde müze olarak hizmet veren bu görkemli yapı 1354 yılında Verona halkını korumak için inşa edilmiş. Kalenin hemen yanında aynı mimari yapıya sahip bir köprü de bulunmakta.

Castelvecchio, Verona, Couple Coffee Joy

6. Piazza delle Erbe

Verona’nın bir diğer ünlü meydanı olan Piazza delle Erbe (Erbe Meydanı), birçok tarihi yapıya ev sahipliği yapmakta. Şehrin mimari kültürünü doyasıya izleyebileceğiniz bu meydan geçmişte de kentin hareketli noktalarından bir tanesiymiş. Erbe Meydanı’nın ortasında bulunan ve 1368 yılında inşa edilmiş olan Fontana dei Madonna Verona isimli çeşme şehrin önemli sembollerinden biri olarak bilinmekte.

Piazza delle Erbe, Verona, Couple Coffee Joy

7. Torre dei Lamberti

Şehrin önemli yapılarından olan Torre dei Lamberti (Lamberti Kulesi), Verona’nın en ünlü meydanlarından biri olan Erbe Meydanı‘nda bulunmakta. 84 metre yüksekliğe sahip olan bu kulenin en tepesine ulaşmak için 368 merdiven çıkabilir ya da asansörü kullanabilirsiniz. Kuleyi ziyaret etmek için bilet almanız gerekmekte.

Torre dei Lamberti, Verona, Couple Coffee Joy

8. Palazzo della Ragione

Geçmişte belediye binası ve mahkeme olarak kullanılmış olan Palazzo della Ragione, bugün 19. ve 20. yüzyıldan kalma sanat eserlerinin sergilendiği Modern Sanat Müzesi’ne ev sahipliği yapmakta. Galleria d’arte Moderna Achille Forti isimli bu müzeyi gezmek için Lamberti Kulesi biletinizi kullanabilirsiniz.

Palazzo della Ragione, Verona, Couple Coffee Joy

9. Via Mazzini

Piazza Bra ve Piazza delle Erbe’yi birbirine bağlayan Via Mazzini Verona’nın en ünlü caddelerinden bir tanesi. Birçok ünlü mağazanın bulunduğu bu caddede alışveriş yapabilir, birbiri ardına sıralanmış keyifli kafe ve restoranlarda oturup Verona’nın tadını çıkarabilirsiniz.

Via Mazzini, Verona, Couple Coffee Joy

10. Piazza dei Signori

Verona’nın ünlü meydanlarından biri olan Piazza dei Signori (Signori Meydanı), birçok tarihi yapı ile çevrelenmiş durumda. Meydanın ortasında bulunan Dante Alighier Heykeli nedeniyle burası Piazza Dante olarak da bilinmekte.

Piazza dei Signori, Verona, Couple Coffee Joy

11. Arche Scaligere

Scala ailesine ait olan bu anıt mezar, gotik mimarinin Verona’daki önemli örneklerinden bir tanesi. Görkemli parmaklıklar arkasında sergilenen bu mezar Piazza dei Signori’nin oldukça yakınında bulunmakta.

Arche Scaligere, Verona, Couple Coffee Joy

12. Duomo di Verona

Verona gezilecek yerler listesinin bir diğer önemli adresi ise Duomo di Verona (Verona Katedrali). Tarihi 12. yüzyıla dayanan Verona Katedrali şehrin genel turistik alanının biraz dışında kalsa da bizce Verona’da ziyaret edilmesi gereken adreslerden bir tanesi. Santa Maria Assunta’ya adanmış olan Katedral bölgedeki yapıların merkezi konumunda bulunmakta. Capitulary Kütüphanesi, Canonical Müzesi ve San Giovanni in Fonte Vaftizhanesi Verona Katedrali’ni çevreleyen yapılardan birkaçı.

Duomo di Verona, Verona, Couple Coffee Joy

13. Porta Borsari

1. yüzyılda inşa edilmiş olan Porta Borsari, geçmişte Verona’nın giriş kapısı olarak kullanılırmış. Öncelerde Porta Jovia ismini taşıyan bu kapı daha sonrasında şehre giriş çıkış yapanlardan vergi toplanması nedeniyle Porta Borsari adını almış.

Porta Borsari, Verona, Couple Coffee Joy

14. Chiesa di Santa Anastasia

Verona’daki en büyük kilise olan Chiesa di Santa Anastasia (Santa Anastasia Kilisesi), Gotik Mimarinin şehirdeki en önemli örneklerinden. 1290 yılında inşa edilmeye başlanan bu kilisenin yapımı yaklaşık olarak 100 yıl sürmüş.  Santa Anastasia Meydanı’nında bulunan bu kiliseyi ziyaret ederseniz hemen yanındaki San Pietro Martire Kilisesi’ni de ziyaret edebilirsiniz.

Chiesa di Santa Anastasia, Verona, Couple Coffee Joy

15. Ponte Pietra

M. Ö. 1. yüzyılda inşa edilmiş olan Ponte Pietra, Verona’nın en eski köprüsü olarak bilinmekte. İlk inşa edildiğinde ahşaptan yapılmış olan bu köprü daha sonralarında birkaç kez yıkılmış ve taş kullanılarak yeniden yapılmış.

Ponte Pietra, Verona, Couple Coffee Joy

16. Teatro Romano

M.Ö. 1. yüzyılda inşa edilmiş olan Teatro Romano mükemmel bir Verona manzarasına ev sahipliği yapmakta. Verona’ya gitmeden buranın etkinlik takvimine göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Tarihi milattan önceye dayanan ve şahane bir manzaraya sahip bu tiyatroda bir konsere katılmak oldukça keyifli olacaktır.

Teatro Romano, Verona, Couple Coffee Joy

17. Castel San Pietro

Verona şehrinin kurulduğu yer olarak bilinen ve oldukça stratejik bir konuma sahip olan bir tepede yer alan Castel San Pietro şehrin en görkemli yapılarından bir tanesi. Maalesef binanın içi ziyarete açık değil, Castel San Pietro’yu yalnızca dışarıdan seyredebilirsiniz. Kalenin bulunduğu yer şahane bir Verona manzarasına sahip.

Castel San Pietro, Verona, Couple Coffee Joy

18. Giardino Gusti

16. yüzyılda tasarlanmış olan Giardino Gusti, kentin en görkemli adreslerinden bir tanesi. Doğa, tarih ve sanatın buluşma noktası olarak adlandırılabilecek bu bahçeyi geçmişte ziyaret edenler arasında Goethe ve Mozart da bulunmakta.

Giardino Gusti, Verona, Couple Coffee Joy

Bir Cevap Yazın