Venedik’in Renkli Adaları Murano ve Burano’da 1 Gün

Venedik’te mutlaka yapılması gerekenler listesinin başında Murano ve Burano Adaları’nı ziyaret etmek yer alıyor. Venedik’ten yirmi dakika gibi kısa bir sürede ulaşabileceğiniz Murano ve Burano, kendilerine özgü sakin ve keyifli yapılarıyla oldukça ilgi çekmekte. Murano ve Burano’yu bir gün gibi kısa bir sürede gezmek mümkün. Üstelik daha sonrasında vaktiniz kalırsa Burano’nun oldukça yakınında yer alan Torcello Adası’na da uğrayabilirsiniz.

Venedik’te gezilecek yerlerden bahsettiğimiz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. 

MURANO

Gezinin ilk durağı Murano. Adaya en yakın konumdaki Fondamente Nove durağından hareket eden 12 numaralı vaporetto ile yaklaşık yirmi dakikada Murano’ya ulaşabilirsiniz. San Marco’dan Murano’ya ulaşmak isterseniz de San Zaccaria durağından 4.1 veya 4.2 numaralı vaporettolara binebilirsiniz. Ancak bu şekilde yol bir saat kadar sürecektir. Venedik’e trenle bir günlüğüne geliyorsanız da tren istasyonunun hemen karşısında yer alan Ferrovia durağından hareket eden 3 numaralı vaporettoya binebilirsiniz.

Cam işçiliği ile ünlenmiş Murano’da yapılacak ilk şey adada biraz tur atıp küçük dükkanları ziyaret etmek. Murano camı kullanılarak el işçiliği ile yapılmış birçok farklı eşyanın satıldığı bu küçük dükkanlara adanın birçok yerinde rastlamak mümkün. Murano’nun sakin sokaklarında dolaştıktan sonra gezilmesi gereken yerleri ziyaret edebilirsiniz. Cam Müzesi, Santa Maria e San Donato Bazilikası, Santa Maria degli Angeli Kilisesi ve Mula Sarayı Murano’da gezilmesi gereken önemli yerler arasında. Yarım gün gibi kısa bir sürede bu yerlerin tamamını gezmeniz mümkün olacaktır. Eğer fazladan vaktiniz olursa cam yapımı atölyelerine de katılabilirsiniz. Schiavon Art Team, Mazzega Glass Factory ve Bruno Fusato Signoretti Murano’nun en ünlü cam yapımı atölyelerinin başında geliyor.

BURANO

Murano gezisini tamamladıktan sonra Faro durağından hareket eden 12 numaralı vaporetto ile Burano’ya ulaşabilirsiniz. Burano durağında indikten sonra adanın merkezine iki dakika gibi kısa bir sürede ulaşmanız mümkün olacaktır.

Rengarenk evlerle kaplı Burano’dan geçen büyük kanalın çevresi buranın en hareketli noktası. Birçok restoran ve kafenin de bulunduğu bu alanda kısa bir mola vermek güzel bir fikir olacaktır. Kısa molanın ardından yapılacak ilk şey hiç kuşkusuz ki adanın rengarenk sokaklarında turlamak. Her renkten evin bulunduğu Burano, adeta rengarenk tabloları andıran bir yapıya sahip. Ada’nın renkli sokaklarını turladıktan sonra gezilecek yerleri ziyaret edebilirsiniz. Burano’nun gezilecek önemli yerlerinin başında Baldassare Galuppi Meydanı, San Martino Kilisesi ve Çan Kulesi yer almakta. Birbirine oldukça yakın bu yerleri ziyaret ettikten sonra vaktiniz kalırsa Dantel Müzesi’ni de ziyaret edebilirsiniz.

Gezinizi tamamladıktan sonra Burano durağından hareket eden 12 numaralı vaporetto ile Venedik’e ulaşabilirsiniz. Fondamente Nove durağına giden bu hat ile Venedik’e ulaşmak yaklaşık yarım saat sürecektir.

Bir Cevap Yazın