Venedik’in Dünyaca Ünlü Tarihi Kafeleri

Kanallarıyla ve görkemli yapılarıyla ünlenmiş olan Venedik’in önemli sembollerinden bir diğeri ise tarihi 18. yüzyıla dayanan kafeleri. Günün belirli saatlerinde sahne alan orkestraları, özenle döşenmiş duvarları, antika eşyaları ve Venedik’in gözbebeği San Marco Meydanı’nı izleyen masaları ile öne çıkan tarihi Venedik kafeleri mutlaka gezi listenizde olmalı.

1. Caffé Florian

Tarihi Venedik kafeleri denilince akla ilk gelen yer hiç şüphesiz ki Caffé Florian. Tarihi 1720 yılına dayanan Caffé Florian, Avrupa’nın en eski kafesi olarak adlandırılmakta. “Alla Venezia Trionfante” ismiyle açılmış olan bu tarihi kafe, bugün hem Venedik’in hem de dünyanın en ünlü kafelerinin başında geliyor. Şehrin önemli sembollerinden biri olarak adlandırılan Florian, birçok kişinin gezilecek yerler listesinde dahi yer alıyor.

Venedik'in Dünyaca Ünlü Tarihi Kafeleri: Caffé Florian

Caffé Florian

Caffé Florian’ın özenle dekore edilmiş odaları, buranın en çok ilgi gören kısımlarından. Farklı konseptlerde dekore edilmiş bu odalar sadece kahve içmek için değil, Venedik’in tarihi ruhunu görmek için de ziyaret edilmeli. San Marco Meydanı’nda bulunan kafenin dışındaki masalarda oturup Venedik’in tarihi meydanını izlemek de oldukça keyifli oluyor. Günün belirli saatlerinde burada küçük bir orkestra da sahne almakta.

Piazza San Marco, 57, 30124 Venezia VE

Caffé Florian

2. Caffé Quadri

San Marco Meydanı’nda, Caffé Florian’ın hemen karşısında yer alan Caffé Quadri de tarihi Venedik kafeleri arasında gösterilen mekanlardan. 1775 yılında açılmış olan Caffé Quadri’nin tarihi aslında 1638 yılında açılmış olan Il Remedio isimli mekana dayanmakta. 1775 yılında Il Remedio’yu alan Giorgio Quadri, buranın ismini değiştirerek Türk kahvesi satan bir kafeye dönüştürmüş. 1830 yılında tekrar el değiştirmesinden sonra restoran bölümü de eklenen Caffé Quadri, daha sonra 2000’li yıllarda büyük çapta bir restorasyondan geçirilmiş.

Venedik'in Dünyaca Ünlü Tarihi Kafeleri: Caffé Quadri

Bugün Venedik’in tarihi mekanlarından biri olarak adlandırılan Caffé Quadri, yıllarca birçok sanatçının uğrak noktası olmuş. Stendhal, Richard Wagner ve Woody Allen buraya sıkça gelen isimlerden sadece birkaçı.

Piazza San Marco, 121, 30124 Venezia VE

Caffé Quadri

3. Caffé Lavena

San Marco Meydanı’nda bulunan tarihi Venedik kafelerinden bir diğeri ise Caffé Lavena. Tarihi 1750 yılında dayanan Cafe Lavena, yıllarca birçok sanatçının uğrak noktası olmuş. Richard Wagner ve Ernest Hemingway geçmişte buraya sıkça gelen sanatçılardan sadece ikisi. Wagner’ın kafenin üst katında oturduğu masa ve sandalyeler bugün hala korunmakta.

Venedik'in Dünyaca Ünlü Tarihi Kafeleri: Caffé Lavena

Caffé Lavena’nın dışarısında bulunan masaları, San Marco Bazilikası’nı ve Çan Kulesi’ni izlemek için en iyi noktalardan biri. San Marco Bazilikası’nın oldukça yakınında bulunan Lavena’dan meydanda bulunan tarihi yapılar rahatlıkla görülmekte. Caffé Lavena’da da günün belirli saatlerinde orkestra sahne almakta. Tarihi San Marco Meydanı’nı ve buradaki yapıları hoş bir müzik eşliğinde incelemek isterseniz Caffé Lavena’ya oturmayı tercih edebilirsiniz.

Piazza San Marco, 133/134, 30124 Venezia VE

Caffé Lavena

Bir Cevap Yazın