Sintra Kasabası ve Pena Sarayı’na Yolculuk

Her ne kadar adı az duyulsa da Sintra Portekiz’in en güzel yerlerinden. Lizbon’a gittiğinizde bir gününüzü mutlaka UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan Sintra Kasabası’na ayırmalısınız. Küçük bir kasaba olan Sintra’yı bir gün, hatta yarım gün, gibi kısa bir sürede gezmek mümkün. Birçok önemli yapıya ev sahipliği yapan Sintra’nın en ilgi çeken yeri ise hiç kuşkusuz Pena Sarayı. Kasabanın bulunduğu dağların en tepesinde yer alan bu renkli saray sadece Sintra’nın değil aynı zamanda Portekiz’in en çok ziyaret edilen yerlerinden bir tanesi.

Lizbon’dan Sintra’ya gitmek 40 dakika kadar sürüyor. Rossio ve Oriente istasyonlarından kalkan trenlerle kolayca Sintra tren istasyonuna ulaşabilirsiniz. Ancak Sintra’nın merkezine ve en tepesindeki Pena Sarayı’na ulaşmak için buradan biraz daha yol gitmek gerekiyor. Tren istasyonunundan Sintra Kasabası’nın merkezi olarak adlandırılabilecek hareketli kısmına ulaşmak yürüyerek 15-20 dakika kadar sürmekte. Eğer yürümek istemiyorsanız Sintra’da gezilecek çoğu yere uğrayan 434 numaralı otobüse binmeyi tercih edebilirsiniz. Üstelik bu hatta istediğiniz durakta inip sonra aynı numaralı başka bir otobüse binmeniz de mümkün.

Sintra’da gidilecek ilk yer tarihi şehir merkezi. Kasabanın hareketli bu merkezinde küçük küçük dükkanlar ve şirin kafeler var.

Sintra
Sintra
Sintra

Burada biraz dolaştıktan sonra mutlaka Cafe Piriquita isimli meşhur pastaneye uğramalısınız. Travesseiros ve pastel de sintra buranın en ünlü tatlılarından.

Cafe Piriquita

Sintra’nın en meşhur yapısı olan Pena Sarayı kasabanın bu hareketli merkezinin oldukça uzağında. Buradan Pena Sarayı’na ulaşmak için tekrar otobüse binebilir ya da hiking yapabilirsiniz. Eğer yürümeye karar verirseniz, sarayın dağın tepesinde olduğunu ve yolun oldukça dik olduğunu mutlaka göz önünde bulundurun. Her ne kadar yorucu olsa da bizce hiking yapmak Pena Sarayı’na gitmek için en keyifli yol. Ormanın içerisinden geçen yolu takip ederek bir buçuk saatte en tepeye ulaşabilirsiniz.

Sintra
Sintra
Sintra

Pena Sarayı’nın içerisinde bulunduğu parkın girişine ulaştığınızda kalan yola bilet alıp devam etmeniz gerekiyor. Biletinizi önceden internetten alarak uzun bilet kuyruğunda beklemekten kurtulabilirsiniz.

Pena Sarayı

Etkileyici bir görünüme sahip olan Pena Sarayı metrelerce öteden fark ediliyor. 2200 hektarlık bir parkta bulunan sarayın içerisini de mutlaka gezmelisiniz. Sarayın en tepesinden ise Sintra’yı, çevredeki diğer küçük kasabaları ve Atlas Okyanusu’nu gören mükemmel manzaralar yakalamak mümkün.

Pena Sarayı
Pena Sarayı
Pena Sarayı
Pena Sarayı

Sintra’da gezilecek bir diğer önemli yer ise Mouros Kalesi. Pena Sarayı’nın girişinden buraya birkaç dakikada yürünebiliyor. Ortaçağdan kalma Mouros Kalesi tüm Sintra’yı gören panoramik bir manzaraya sahip.

Mouros Kalesi
Mouros Kalesi

Sintra Dağları’nın tepesinde bulunan Pena Sarayı ve Mouros Kalesi’ni gezdikten sonra sıra tekrar meydana dönmekte. Burada biraz mola vermek isterseniz Sintra’nın meşhur şarap evlerinden birine uğrayabilirsiniz.

Sintra
Sintra

Gezilecek sıradaki yer ise Sintra Ulusal Sarayı. Sintra’nın tarihi merkezinde bulunan bu saray Portekiz’in en iyi korunan orta çağ yapılarından bir tanesi.

Sintra Ulusal Sarayı

Sintra’dan ayrılmadan önce mutlaka gezilmesi gereken bir diğer yer ise Quinta da Regaleira. Merkezden buraya yürüyebilir ya da 435 numaralı otobüse binebilirsiniz. Oldukça geniş bir bahçenin içerisinde bulunan bu görkemli malikanenin en ilgi çeken kısmı ise derinliği 27 metreyi bulan ve yeraltına inen kuyuları.

Quinta da Regaleira
Quinta da Regaleira

Sintra’da uzun bir gün geçirip bu küçük kasabanın en önemli yerlerini gezdikten sonra sıra tekrar Lizbon’a dönmekte. Tren istasyonudan sıkça hareket eden trenler ile bir saatten kısa bir sürede Lizbon’a ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın