Siena’da Bir Gün: Mutlaka Gezilmesi Gereken 7 Yer

Kendine özgü sakin bir yapıya sahip olan Siena, insana adeta ortaçağ dönemine ayak bastığını hissettiriyor. Kahve-kırmızı renkte tarihi binaları, eski dar sokakları ve küçük bir kasabayı andıran şehir merkezi ile ilgi çeken Siena İtalya’da gezilmesi gereken önemli yerlerden biri. Bu yazımızda Siena’da bir günde gezilebilecek yerlerden bahsettik. Siena gezilecek yerler listesinin en önemlilerinden olan bu yerleri mutlaka ziyaret etmelisiniz. 

Siena’da konaklayabileceğiniz gibi yakın yerlerden buraya günübirlik olarak da gelebilirsiniz. Floransa, Pisa ve Bologna Siena’ya bir günlüğüne gelinebilecek başlıca yerler arasında. Bu üç şehirden de bir-iki saat gibi kısa bir sürede tren ile Siena’ya ulaşmak mümkün.  Siena’yı baştan sona gezmek için bir gün yeterli olacaktır. Ancak zamanınız kısıtlıysa biraz hızlı davranarak yarım gün gibi kısa bir sürede bile şehri gezmeniz mümkün.

İşte Siena’da mutlaka gezilmesi gereken 7 yer:

1. Campo Meydanı (Piazza del Campo)

Şehrin merkezi konumunda bulunan Campo Meydanı, Siena gezilecek yerler listesinin ilk sırasında yer alıyor. Birçok tarihi yapı ile çevrelenmiş olan bu geniş meydan ortaçağ mimarisine ait görüntüsü ile oldukça dikkat çekmekte. Bir tarafı restoran ve kafelerle çevrili olan meydanda Mangia Kulesi ve Pubblico Sarayı başta olmak üzere birçok tarihi yapı da bulunmakta.

Meydanın merkezinde bulunan Gaia Çeşmesi (Fonte Gaia) buranın dikkat çeken yapıları arasında. Tarihi 15. yüzyıla dayanan Gaia Çeşmesi’nin çevresinde Jacopo della Quercia imzası taşıyan ve Adem’in Yaratılması ile Cennet Bahçesi’nden kovulmayı anlatan eserler bulunmakta.

2. Mangia Kulesi (Torre del Mangia)

Campo Meydanı’nda bulunan Mangia Kulesi bütün Siena’yı gören şahane bir manzaraya sahip. Şehrin en önemli sembollerinden biri olan 87 metre uzunluğa sahip kulenin tarihi 14. yüzyıla dayanmakta. Yapımı sırasında kiliseye ve devlete aynı güç ve saygının verildiğini sembolize edilmesi istenilen Mangia Kulesi, bu nedenle Siena Katedrali Çan Kulesi ile aynı yükseklikte olacak şekilde tasarmış. Ancak gerçekte Mangia Kulesi, 77 metre uzunluğa sahip çan kulesinden 10 cm daha fazla bir yüksekliğe sahip. 

3. Pubblico Sarayı (Palazzo Pubblico)

Campo Meydanı’na adım atınca Mangia Kulesi ile birlikte meydanın ilk göze çarpan yapısı olan Pubblico Sarayı, şehrin en çok ziyaret edilen yapılarının başında geliyor. Tarihi 13. yüzyıla dayanan sarayın ortaçağ dönemini andıran yapısı oldukça dikkat çekmekte. Geçmişte belediye binası olarak kullanılmış olan sarayın bir kısmı hala bu işlere ayrılmış durumda.

Siena’nın önemli müzeleri arasında gösterilen Museo Civico, Pubblico Sarayı’nın içerisinde bulunmakta. 19. yüzyılda açılmış olan Museo Civico, hem Siena’nın tarihini anlamak hem de geçmişte Pubblico Sarayı içerisinde sergilenmiş olan önemli resimleri ve freskleri görmek için ziyaret edilebilecek bir adres. Müzenin 16. yüzyıldan 18. yüzyıla kadar yapılmış birçok farklı eserin bulunduğu geniş bir koleksiyonu da mevcut.

4. Siena Katedrali (Duomo di Siena)

Siena gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından bir diğeri ise Siena Katedrali. Santa Maria Assunta Katedrali olarak da bilinen bu görkemli yapı şehrin en çok ziyaret edilen ikinci meydanı olan Duomo Meydanı’nda bulunmakta.

1215-1263 yılları arasında inşa edilmiş olan Siena Katedrali, gotik mimarinin İtalya’daki en önemli örneklerinden biri olarak da adlandırılmakta. Şehrin birçok farklı noktasından kolaylıkla görülebilen katedralin içerisi de tıpkı dış mimarisi gibi oldukça ilgi çekiyor. Katedralin içerisinde Michelangelo, Donatello ve Pisano başta olmak üzere birçok sanatçının önemli eserleri sergilenmekte.

1999 yılında yapılan bir restorasyonda tesadüfen keşfedilen ve tarihinin 13. yüzyıla dayandığı düşünülen Kripto (The Crypt), Siena Katedrali’nin en ilgi çekici yerlerinden bir tanesi. Keşfedilmesinin ardından yıllar süren çalışmalar sonucu ortaya çıkarılmış alan bugün 180 metrekarelik bir alanı kaplamakta.

Katedralin yanında bulunan ve tarihi 1869 yılına dayanan Katedral Müzesi (Museo dell’Opera del Duomo) ise şehrin en önemli müzelerinden bir tanesi olarak adlandırılmakta. İtalya’nın en eski özel müzeleri arasında da gösterilen Katedral Müzesi, geçmişte Siena Katedrali içerisinde sergilenmiş olan birçok önemli esere ev sahipliği yapmakta. Giovanni Pisano, Jacopo della Quercia ve Donatello burada eserleri sergilenen sanatçılardan sadece birkaçı.

5. Santa Maria della Scala Kompleksi (Complesso Museale Santa Maria della Scala)

Yapımına 12. yüzyılda başlanıp 15. yüzyılda tamamlanan Santa Maria della Scala Kompleksi, Pubblico Sarayı ve Siena Katedrali ile birlikte şehrin en dikkat çeken başyapıtları arasında gösteriliyor. 7 farklı bölüme ayrılmış olan bu kompleks için “şehir içinde şehir” benzetmesi de yapılmakta.

Geçmişte hastane olarak kullanılan bu büyük kompleks, bugün ise şehrin en önemli müzelerinden bir tanesi. Birçok farklı koleksiyon ve sergi bulunan müze içerisinde Antik Roma Dönemi’nden Ortaçağ’a, Rönesans’tan günümüze birçok önemli eser sergilenmekte.

6. San Giovanni Vaftizhanesi (Battistero di San Giovanni)

Duomo Meydanı’nda, Siena Katedrali’nin yanında bulunan San Giovanni Vaftizhanesi şehirdeki önemli dini yapılardan bir tanesi. 1316 – 1325 yılları arasında inşa edilmiş olan vaftizhanenin içinin düzenlenmesi 15. yüzyıla kadar devam etmiş. Bugün içerisinde bulunan resimler ve heykeller ile dikkat çeken vaftizhane, Toskana Rönesans’ının önemli eserlerine de ev sahipliği yapmakta.

7. Salimbeni Sarayı (Palazzo Salimbeni)

Salimbeni Sarayı, ortaçağ dönemini andıran görkemli bir yapıya sahip. Tarihi 14. yüzyıla dayanan bu saray, 19. yüzyılda geniş kapsamlı bir restorasyondan geçerek bugünkü halini almış. Salimbeni Meydanı’nda bulunan Saray, geçmişte şehrin zengin ailelerinden olan Salimbeni ailesinin isteği üzerine inşa edilmiş ve onlar tarafından kullanılmış. Bugün ise ziyarete kapalı olan saray, dünyanın en eski bankalarından biri olan Banca Monte dei Paschi di Siena tarafından kullanılmakta.

Bir Cevap Yazın