Schengen Vizesi Nasıl Alınır? Schengen Vizesi İle İlgili Bilinmesi Gereken Her Şey

SCHENGEN VİZESİ NEDİR?

Schengen vizesi, Schengen sözleşmesini imzalayan ülkeleri ziyaret etmek için gerekli olan ortak bir vize türüdür. Herhangi bir üye ülkeden aldığınız Schengen vizeniz ile Schengen Bölgesi’ne dahil bütün ülkeleri ziyaret edebilirsiniz.

Schengen Bölgesi’ne dahil ülkeler: Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan, Lihtenştayn, Norveç, İzlanda, İsviçre.

Schengen Vizesi, Couple Coffee Joy

Schengen vizesi ile ilgili bilinmesi gereken dört önemli nokta var:

Vize türleri: Schengen vizesinin kendi içinde türleri vardır. Hangi tür Schengen vizesi alacağınız gidiş amacınıza göre belirlenir. Bunlardan en yaygını kısa süreli (90 gün ve altı) turistik seyahatler için alınan turistik vizedir. İş seyahatlerinde alınması gereken ticari vize, aktarmalarda gereken transit vize ya da uzun süreli seyahatlerde gereken ulusal vize Schengen’in diğer türleridir.

Vize geçerlilik süresi: Vizenizin geçerlilik süresi Schengen Bölgesi’nde bulunabileceğiniz tarih aralığını gösterir. Vizenizi almış olsanız dahi geçerlilik süresi başlamadan Schengen Bölgesi’ne adım atamazsınız.

Vize geçerli olduğu sürece Schengen Bölgesi’nde kalınabilecek gün sayısı:  Vizenizde belirtilen oturum süresi Schengen Bölgesi’nde son altı ay (180 gün) içerisinde kalabileceğiniz maximum gün sayısını gösterir.

Vize geçerli olduğu sürece izin verilen giriş çıkış hakkı: Vizenizin geçerli olduğu sürede kaç kez Schengen Bölgesi’ne giriş yapabileceğiniz belirlidir.

Tek giriş: Sadece bir defa Schengen bölgesine girme hakkınız vardır. Vizeniz geçerli olduğu sürece herhangi bir Schengen ülkesinde bulunabilirsiniz. Ancak, bir kez Schengen Bölgesi dışına çıkarsanız vizeniz geçerli olsa dahi tekrar Schengen Bölgesi’ne giriş yapamazsınız. Bu durumda sonraki seyahatleriniz için yeni bir Schengen vizesi almanız gerekir.

Çift giriş: Schengen Bölgesi’ne toplamda iki defa giriş yapma hakkınız vardır. Yeni vize almadığınız sürece bir üçüncüsüne izin verilmez.

Çoklu giriş: Vizeniz geçerli olduğu ve oturum sürenizi dolmadığı sürece sınırsız bir şekilde Schengen bölgesine giriş çıkış yapabilirsiniz.

SCHENGEN VİZESİ NASIL ALINIR?

Schengen vizesi başvuru süreci kimi zaman biraz stresli olsa da aslında düşünüldüğü kadar zorlu olmuyor. Üç basit adımda Schengen vize başvurunuzu yapabilirsiniz:

1. Randevunuzu alın

Çoğu Schengen ülkesinden vize almak için konsolosluk yerine aracı kuruma başvuru yapmanız gerekiyor. Vize başvurunuzdaki ilk aşama vize alacağınız ülkenin aracı kurumunu öğrenerek buradan randevu almak. Hangi aracı kurum üzerinden başvuru yapacağınız nerede olduğunuza ve hangi ülkeden vize talep ettiğinize göre farklılık gösterir. Örneğin, İstanbul’dan yapılacak Yunanistan vize başvurularıyla Kosmos ilgilenirken Ankara’dan yapılacak Yunanistan vize başvurularıyla Vfs Global ilgilenmekte.

Bazı ülkeler aracı kurumlarla çalıştıkları gibi direkt olarak elçilik ya da başkonsolosluklara başvuru yapmanıza da olanak sağlıyor. Örneğin Almanya’dan vize almak için yetkili kurum olan idata’ya gidebileceğiniz gibi başvurunuzu direkt olarak Almanya Elçiliği ya da Başkonsolosluğuna da yapabilirsiniz.

Uyarı: Aracı kurumlar vize başvurunuzun olumlu sonuçlanacağının garanti etmezler. Ancak, başvurunuzda herhangi bir hata ya da eksiklik olması durumunda sizi uyarıp başvurunuzun en doğru şekilde tamamlanmasına olanak sağlarlar. Aracı bir kurum üzerinden vize başvurusu yapmanız durumunda vize ücretine ek olarak kuruma hizmet bedeli de ödemeniz gerekir.

Evrak hazırlama sürecinin uzun süreceğini göz önünde bulundurarak randevunuzu bir hafta-on gün sonraya almanızı tavsiye ediyoruz. Herhangi bir sorunda randevu tarihinizi sonradan değiştirebilir veya iptal edebilirsiniz.

Önce evraklarınızı hazırlayıp sonrasında randevu almayı da tercih edebilirsiniz. Ancak bu durumda yakın bir tarihte yer bulmakta zorlanabilirsiniz. Özellikle bayramlardan ve resmi tatillerden önce randevularda yoğunluk yaşanabiliyor.

2. Evraklarınızı hazırlayın

Vize başvuru sürecinin en kritik noktalarından biri gerekli evrakları eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlamak. Randevunuza giderken sizden talep edilen bütün evrakları istenen şekilde hazırlamış olmanız gerekiyor. Götürmeniz gereken evraklar gidiş amacınıza ve mesleğinize göre farklılık gösterdiği gibi ülkeden ülkeye de değişmekte. En doğru bilgiyi almak için ilgili kurumun internet sitesini kontrol etmenizi öneriyoruz.

Birkaç uyarı:

 • Pasaportunuzun öngörülen vize bitiş tarihinden sonra en az 90 gün geçerli olması gerekmekte.
 • Pasaportunuz mutlaka güncel olmalı. Adınız ya da soyadınızda bir değişiklik olması durumunda eski bilgilerinizi içeren pasaportlar geçerli kabul edilmiyor.
 • Nüfus cüzdanınızda TC kimlik numaranız mutlaka yazmalı. Aksi durumlarda vize başvurunuzu yapmadan önce ilgili nüfus müdürlüğüne giderek üzerinde TC kimlik numaranızın yazdığı yeni bir nüfus cüzdanı çıkartmanız gerekmekte.
 • Her ülke farklı ölçülerde fotoğraf talep ediyor. Başvuru dosyanıza eklediğiniz fotoğrafın ilgili kurumun sizden talep ettiği ölçüde olmasına dikkat edin.
 • E-devlet’ten alınan belgelerinizin barkodlu olmasına gerekmekte. Barkodsuz belgeler geçerli sayılmıyor.
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneğini e-devlet üzerinden alabilirsiniz. Nüfus kayıt örneği ailenin kaydını gösterir şekilde olmalı.
 • Banka hesabınızda seyahatinize yetecek miktarda para olmasına dikkat edin.
 • Bankadan hesap dökümünüzü alırken banka görevlisinin imzasının geçerliliğini kanıtlayan imza sirkülerini de almanız gerekmekte.
 • Evraklarınızın güncel tarihli olduğundan emin olun. Resmi evrakların geçerlilik süreleri evrak tipine göre farklılık göstermekte.
 • Otel rezervasyonunda birden fazla kişinin adı geçiyorsa, diğer kişilerin pasaport fotokopileri de başvuru dosyasına eklenmeli.
 • Seyahat sağlık sigortası Schengen bölgesine öngörülen giriş tarihinizden en az bir gün önce başlayıp öngörülen çıkış tarihinizden en az bir gün sonra bitecek şekilde düzenlenmeli.

3. Randevunuza gidip evraklarınızı teslim edin

Gerekli evrakları hazırladıktan sonra geriye sadece ilgili kuruma gidip bunları teslim etmek kalıyor. Çoğu aracı kuruma randevulu bir şekilde gitseniz dahi girişte sıra numarası almanız gerekmekte. Bu da direkt olarak randevu saatinizde işleminizin yapılamayacağı anlamına geliyor. Özellikle bayramlara ve resmi tatillere yakın tarihlerde bu bekleme süresi gereğinden fazla uzayabiliyor.

Başvuru sırasında eksik belgeniz olması durumunda aracı kurum sizi bu konuda bilgilendirecektir. Bu durumda eksik belgenizi en kısa sürede tamamlayıp tekrar başvuru yapmanız gerekir. Biz idata’dan İtalya vize başvurusu yaptığımız zaman eksik evraklarımızı aynı gün içerisinde tamamlamıştık. Bu durumda yeni bir randevu almaya gerek kalmadan eksik evrak sıra numarası alarak başvurumuzu tamamlamıştık.

Uyarı: Schengen Vizesi başvuru sürecinde en doğru bilgiye ulaşmak için resmi kurumlardan bilgi almanızı öneriyoruz.

SCHENGEN VİZESİ ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

 • Schengen vize başvurunuzu seyahatinizden en az 1 ay önce tamamlamış olmaya özen gösterin.
 • Schengen vizesi her ne kadar birçok ülke tarafından verilen ortak bir vize olsa da başvuru süreci ülkeden ülkeye farklılık göstermekte. Örneğin, İtalya ve Fransa’nın sizden talep ettiği evraklar birbirinden farklı olabilir. Hangi ülke için vize başvuru yapıyorsanız, o ülkenin sizden talep ettiklerini eksiksizce yerine getirmeniz gerekir.
 • Schengen vizesi ile bütün üye ülkelere seyahat edebilirsiniz. Ancak Schengen bölgesine girişi vize aldığınız ülkeden yapmanız gerekmekte. Örneğin, İtalya’dan vize aldıysanız Schengen bölgesine İtalya’dan giriş yapmalısınız. Sonrasında istediğiniz Schengen ülkesine gidebilirsiniz. Bu kuralı ihlal etmeniz durumunda bir sonraki vize başvurunuzda sıkıntı yaşayabilirsiniz.
 • İlk giriş yapılacak ülkeden vize alma kuralının geçersiz sayılabileceği tek bir durum var. Eğer ki ilk gideceğiniz ülkede az bir süre kalıp vaktinizin çoğunu başka bir ülkede geçirecekseniz uzun süre kalacağınız ülkeden vize almanız gerekir. Örneğin sadece iki gün Fransa’da kalıp sonrasında birkaç hafta Almanya’da kalacaksanız, Almanya Konsolosluğu’na vize başvurusu yapmanız daha doğrudur. Hangi ülkeden vize talep edeceğiniz konusunda emin olamıyorsanız en doğru cevabı almak için yetkili kurumlarla görüşmenizi tavsiye ediyoruz.

İLK KEZ VİZE BAŞVURUSU YAPACAKLARA ÖNERİLER

 • Belgelerinizi eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırladığınızdan emin olun. Sizden talep edilen belgeleri eksiksiz bir şekilde teslim etmeniz başvurunuzu olumlu yönde etkileyecektir.
 • Banka hesabınızda yeterli miktarda para olduğundan emin olun. Kimi ülkeler ziyaret gününüze göre hesapta görmek istedikleri minimum miktarı belirtiyorlar. Bu durumda belirtilen miktarın altına düşmemeye özen gösterin.
 • Mülakata çağırılırsanız gerilmeyin. Size sorulan soruları doğru bir şekilde cevaplayın. Mülakatlarda genel olarak sizinle ilgili ve neden bu ülkeyi ziyaret etmek istediğinizle ilgili sorular soruluyor.

Vize başvurusu yapmadan önce yeni bir pasaport çıkarmanız gerekiyorsa “Pasaport Nasıl Alınır? Bordo Pasaport Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey” yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Vize işlemleriyle uğraşmadan sadece pasaportunuzla gidebileceğiniz ülkeleri merak ediyorsanız “Vizesiz Gidilecek En Güzel Ülkeler” yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın