Roma’da Mutlaka Gezilmesi Gereken 10 Yer

Roma’da gezilecek yerler denilince upuzun listeler çıkıyor insanın karşısına. Ancak ne yazık ki bu kadar fazla yeri bir seferde gezmek pek de mümkün olmuyor. Bu yazımızda Roma’da mutlaka gezilmesi gereken 10 yerden bahsettik. Şehrin en önemli yapıları arasında gösterilen bu 10 yeri mutlaka gezi listenize eklemelisiniz. Roma’da gezilecek yerler hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz, “Roma Gezilecek Yerler” yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

1. Kolezyum (Colosseo)

Roma denilince akla ilk gelen yerlerden biri hiç kuşkusuz ki Kolezyum. Şehrin en önemli sembollerinden biri olan Kolezyum’un yapımı 72-80 yılları arasında tamamlanmış. Yaklaşık iki bin yıllık bir tarihe sahip olan bu görkemli yapıda, gladyatör dövüşleri, vahşi hayvan dövüşleri, idamlar ve çeşitli gösterimler yapılırmış.

Zaman içerisinde hem doğal afetlerden hem savaşlardan birçok kez zarar görmüş olan Kolezyum’un bir kısmı bugün yok olmuş durumda. 188 metre uzunluğa, 156 metre genişliğe ve 57 metre yüksekliğe sahip olan bu görkemli yapının bugün sadece üçte birlik kısmı durmakta.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı kolezyum-kopya-1-1024x683.jpg

2. Roma Forumu (Foro Romano)

Adeta bir açık hava müzesini andıran ve oldukça geniş bir alana yayılmış olan Roma Forumu, Roma’nın en ilgi çeken yerlerinden bir tanesi. Tarihi M.Ö. 500’lü yıllara dayanan Roma Forumu, Antik Roma Dönemi’nde şehrin merkezi olarak kullanılırmış. Bugün birçok farklı dönemden kalma eserlere ev sahipliği yapan Forum içerisinde kiliseler, tapınaklar, taklar ve birçok farklı arkeolojik eser bulunmakta.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı tt-1-1024x683.jpg

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı foro_romana1-1024x683.jpg

3. Trevi Çeşmesi (Fontana di Trevi)

Roma’da mutlaka gezilmesi gereken yerlerden bir diğeri ise Trevi Çeşmesi. Şehrin en popüler yapılarının başında gelen Trevi’nin tarihi M.Ö. 19. yüzyıla dayanmakta. Bu dönemde Aqua Virgi isimli su kemerinin bulunduğu alana 18. yüzyılda bugünkü Trevi Çeşmesi inşa edilmiş.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı ns3-1-1024x683.jpg

4. Pantheon

2000 yıllık bir tarihe sahip olan Pantheon, bugün şehrin en iyi korunmuş antik yapısı olarak adlandırılmakta. Aslen Pagan tanrılarına adanmış bir tapınak olan Pantheon’un ismi de “tüm tanrıları onurlandırmak” olarak Türkçe’ye çevrilebilecek yunanca bir kelimeden gelmekte. 7. yüzyılda papaya armağan edilmiş olan tapınak bu tarihten sonra bir kilise olarak kullanılmaya başlanmış.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı p-2-1024x683.jpg

5. Spagna Meydanı (Piazza di Spagna) & İspanyol Merdivenleri

Yıllarca şehrin önemli merkezlerinden biri olarak adlandırılmış olan Spagna Meydanı, bugün de Roma’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden bir tanesi. Şehrin birçok farklı noktasından kısa sürede ulaşılabilen bu meydan etrafında birçok ünlü restoran ve mağaza bulunmakta.

Spagna Meydanı’nın en dikkat çeken yapısı ise hiç kuşkusuz ki İspanyol Merdivenleri. 18. yüzyılda Spagna Meydanı’nı üst tarafta bulunan Trinita dei Monti Kilisesi’ne bağlamak için inşa edilmiş olan İspanyol Merdivenleri adını ise yakınlardaki İspanyol Elçiliğinden almakta.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı öc-1-1024x683.jpeg

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı I__SPANYOL-MERDI__VENLERI__-2-1024x683.jpg

6. Aziz Petrus Bazilikası (Basilica di San Pietro)

Dünyanın en küçük ülkesi olan Vatikan sınırları içerisinde bulunan ve dünyanın en büyük kilisesi olarak nitelendirilen Aziz Petrus Bazilikası, şehrin en önemli yapılarından bir tanesi. Vatikan’ın tek meydanı olan Piazza San Pietro’da bulunan bu görkemli kilise, Rönesans mimarisinin en önemli eserleri arasında gösterilmekte.

Michelangelo tarafından 16. yüzyılda tasarlanmış olan kubbesi, Aziz Petrus Bazilikası’nın en dikkat çeken noktalarından bir tanesi. 137 metre uzunluğa sahip olan bu kubbenin en tepesine ulaşmak için 551 merdiven çıkmanız gerekmekte.

Vatikan’da gezilecek yerlerden detaylı bir şekilde bahsettiğimiz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı v-1-1024x683.jpg

7. Vatikan Müzeleri (Musei Vaticani) & Sistine Şapeli (Cappella Sistina)

Dünyanın en önemli müzeleri arasında gösterilen Vatikan Müzeleri, Roma’da mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında. 70.000’den fazla esere ev sahipliği yapan Vatikan Müzeleri’ni gezmek en azından yarım gün sürecektir.

Birçok küçük müzeden oluşan Vatikan Müzeleri’nin en dikkat çeken yerlerinden biri ise Sistine Şapeli. Michelengelo imzası taşıyan “Adem’in Yaratılışı” isimli freske ev sahipliği yapan bu görkemli şapel, Vatikan Müzeleri’nin içerisinde yer almakta.

Vatikan Müzeleri’ni ziyaret etmek için mutlaka önceden bilet almalısınız. Aksi halde saatler süren kuyrukta beklemeniz gerekebilir. Vatikan Müzeleri resmi internet sitesinden biletinizi kolaylıkla alabilirsiniz.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı img_1618-1024x683.jpg

8. Castel Sant’Angelo

Roma’nın en görkemli yapılarından biri olan Castel Sant’Angelo, ikinci yüzyılda İmparator Hadrianus’un isteği üzerine bir mozole olarak inşa edilmiş. Sonraki yıllarda askeri bir yapı olarak kullanmış olan kale, daha sonraki zamanlarda ise Papa’nın Vatikan’dan kaçmasını sağlayan bir yol olarak kullanılmış.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı CASTEL-1-1024x683.jpg

9. Venezia Meydanı (Piazza Venezia) & Vittorio Emanuelle II Abidesi (Monumento a Vittorio Emanuelle II)

Roma’nın en önemli meydanlarından biri olan Venezia Meydanı, adeta şehrin kalbi konumunda. Bir yanında Kolezyum’a giden Via dei Fori Imperiali bulunan meydanın diğer bir tarafında ise Popolo Meydanı, Spagna Meydanı, Pantheon ve Trevi Çeşmesi gibi birçok önemli yapıya giden ünlü alışveriş caddesi Via del Corso bulunmakta.

Venezia Meydanı’nın en dikkat çeken yapısı ise hiç kuşkusuz ki Vittorio Emanuelle II Abidesi. İtalya Krallığı’nın ilk kralı olan Vittorio Emauelle II anısına inşa edilmiş olan bu görkemli yapı şehrin birçok farklı noktasından görülebilecek kadar geniş bir alanı kaplamakta.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı the_altar_of_the_fatherland_monument_to_vittorio_emanuele_ii_italy_rome-1326523-1-1024x683.jpg

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı ns1-1024x683.jpg

10. Navona Meydanı (Piazza Navona)

Müzelerle, tarihi yapılarla ve restoranlarla çevrelenmiş olan Navona Meydanı, Roma’nın en keyifli yerlerinden bir tanesi. Tarihi 1. yüzyıla dayanan bu büyük meydan, yıkılmış eski bir stadyumun üzerine inşa edilmiş.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı ns2-1024x683.jpg

Bir Cevap Yazın