Roma Gezilecek Yerler

Derin bir tarihi birikime sahip olan Roma için gezilecek yerler listesi hazırlamak hiç de kolay değil. Neredeyse adım başı tarihi bir yapıyla karşılaşılan bu şehrin her bir noktası gezmeye ve keşfetmeye değer. Bu yazımızda Roma’da gezilecek önemli yerlerden bahsettik. Eğer vaktiniz fazlayla, bu listeye eklemeler yapabilir ve Roma’yı daha detaylı bir keşfe çıkabilirsiniz.

Roma’da gezmek için fazla vaktiniz yoksa ve şehirde mutala gezilmesi gereken yerleri öğrenmek istiyorsanız, “Roma’da Mutlaka Gezilmesi Gereken 10 Yer” yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Roma ile ilgili diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz:

1. Kolezyum (Colosseo)

Roma gezilecek yerler listesinin ilk sırasında Kolezyum var. Şehrin en önemli sembollerinden biri olan Kolezyum, 72-80 yılları arasında İmparator Vespasianus’un isteği üzerine inşa edilmiş. 188 metre uzunluğa, 156 metre genişliğe ve 57 metre yüksekliğe sahip olan bu görkemli yapı, en büyük Roma amfi tiyatrosu olarak da bilinmekte. Kolezyum geçmişte gladyatör dövüşleri, vahşi hayvan dövüşleri, suçluların infazları ve savaş gösterimleri için kullanılmış. Yıllar içerisinde birçok doğa olayı ve saldırıyla karşılaşan Kolezyum’un üçte ikilik kısmı zaman içerisinde yok olmuş.

Uyarı: Her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilen Kolezyum’un girişinde günün her saatinde metrelerce kuyruk oluyor. Burada sıra beklemeden içeriye girmek için en iyi seçenek Roma Pass sahibi olmak. Eğer Roma Pass’iniz varsa hiç sıra beklemeden Kolezyum’un içine girebilirsiniz.

Kolezyum, Roma, Couple Coffee Joy

2. Trevi Çeşmesi (Fontana Di Trevi)

Dünyanın en ünlü çeşmelerinden biri olan Trevi Çeşmesi, Roma gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından. Barok Mimarisi’nin önemli eserlerinden biri olan Trevi, 18. yüzyılda mimar Nicola Salvi tarafından tasarlanmış ve yapımı yaklaşık olarak 30 yıl sürmüş. Çeşmenin yapımı her ne kadar 18. yüzyılda tamamlanmış olsa da Trevi’nin tarihi M.Ö. 19 yüzyıla dayanmakta. Bugün Trevi Çeşmesi’nin bulunduğu yerde eskiden Aqua Virgli adlı bir su kemeri bulunmaktaymış.

Yıllardır devam eden bir gelenek olarak Trevi’yi ziyaret edenler arkalarını dönüp çeşmeye para atarlar. Bazı rivayetler bunun Roma’ya tekrar geleceğinize işaret ettiğini söylerken başka rivayetlere göre de Trevi’ye para atarsanız dilekleriniz kabul olur ve hayatınızın aşkını bulursunuz.

Fontana Di Trevi, Roma, Couple Coffee Joy

3. Pantheon

Roma’nın önemli sembollerinden biri olan Pantheon, şehirde en çok ilgi çeken yapılardan bir tanesi. Pantheon’un inşasına 118 yılında İmparator Hadrianus’un isteği üzerine başlanmış ve yedi yıl süren çalışmalar sonucunda yapımı 125 yılında tamamlanmış. 7. yüzyılda Papa IV. Bonifacius’a bağışlanan yapı, o günden sonra bir kilise olarak kullanılmış.

Pantheon’un 43 metre çapa sahip olan kubbesi, yapının en ilgi çekici noktalarından bir tanesi. Yapının boyuyla aynı çapta tasarlanmış olan kubbenin tam ortası güneş ışığının içeri girebilmesini sağlamak amacıyla boş bırakılmış.

Pantheon, Roma, Couple Coffee Joy

4. Roma Forumu (Foro Romano)

Antik Roma zamanında şehrin sosyal ve politik merkezi konumunda olan Roma Forumu’nun M.Ö. 500’lü yıllarda kullanılmaya başlandığı düşünülmekte. Farklı dönemlerden kalma birçok tarihi yapıya ev sahipliği yapan Forum, Roma’da mutlaka gezilmesi gereken önemli yerlerden bir tanesi. Kolezyum’un yakınında yer alan Roman Forumu’nu gezmek için Kolezyum biletinizi kullanabilirsiniz.

Foro Romano, Roma, Couple Coffee Joy

Foro Romano, Roma, Couple Coffee Joy

5. Palatino Tepesi (Palatine Hill)

Forum’un 40 metre yukarısında yer alan Palatino Tepesi, şehrin en eski ve en önemli noktalarından bir tanesi.  Tarihi M.Ö. 10. yüzyıla dayanan bu tepede eskiden üst sınıftan kişilerin yaşadığı ve buraya görkemli yapılar inşa ettikleri bilinmekte. Bir efsaneye göre, Roma şehrinin kurucuları Romulus ve Remus bir kurt tarafından bu tepede bulunan bir mağarada yetiştirilmişler.

Palatino Hill, Roma, Couple Coffee Joy

6. Konstantin Takı (Arco di Constantino)

Kolezyum ve Roma Forumu arasında yer alan Konstantin Takı, 4. yüzyılda I. Konstantin’in zaferi üzerine inşa edilmiş. Roma İmparatorluğu’nun son büyük anıtı olarak da bilinen bu yapı, Roma döneminden kalma en büyük zafer takı olma unvanına da sahip.

Arco di Constantino, Roma, Couple Coffee Joy

7. Santa Maria Maggiore Bazilikası (Basilica di Santa Maria Maggiore)

Santa Maria Maggiore Bazilikası, Roma gezilecek yerler listesinin en önemli yapılarından bir tanesi. Şehrin en büyük dört bazilikasından biri olan Santa Maria Maggiore Bazilikası, 4. yüzyılda inşa edilmiş. Yıllar içinde birçok farklı isimle anışmış olan bazilika, en sonunda Hz. Meryem’e adanarak bugünkü adını almış. Bazilika, Roma bulunan ve Hz. Meryem’e adanmış kiliseler arasında en büyüğü ve en görkemlisi olarak bilinmekte.

Santa Maria Maggiore Bazilikası, Roma, Couple Coffee Joy

8. Vatikan

Hristiyanlığın Katolik mezhebinin merkezi olan Vatikan, aynı zamanda dünyanın en küçük devleti olma unvanının da sahibi. Öncelerde İtalya’ya bağlı bulunan Vatikan, 1929 yılında Papa XI. Pius ve Mussolini arasında imzalanan bir anlaşmayla bağımsızlığını kazanmış. Roma sınırları içerisinde bulunan ve yüksek duvarlarla çevrili olan bu küçük ülke, Katolik dünyasının lideri olan Papa tarafından yönetiliyor.

Tarihte oldukça önemli bir yere sahip olan Vatikan’da mutlaka görülmesi gereken birçok tarihi yapı ve sanat eseri bulunmakta. Roma seyahatiniz sırasında Vatikan’a en az bir gün ayırmanızı ve buradaki yapıları ziyaret etmenizi öneriyoruz. Aziz Petrus Meydanı, Aziz Petrus Bazilikası, Vatikan Müzeleri, Sistine Şapeli ve Vatikan Bahçeleri Vatikan sınırları içerisinde bulunan ve mutlaka ziyaret edilmesi gereken adreslerden.

Vatikan sınırları içerisinde bulunan bu yapıları mutlaka Roma gezilecek yerler listenize eklemelisiniz. Vatikan’ı tamamıyla gezmek en az bir gün sürecektir. Vatikan Müzeleri ve Vatikan Bahçeleri’ni ziyaret etmek için önceden biletinizi internetten almayı ihmal etmeyin. Bilet satın alabileceğiniz resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Vatikan, Roma, Couple Coffee Joy

9. Castel Sant’Angelo

135-139 yılları arasında yapımı tamamlanan Castel Sant’Angelo, İmparator Hadrianus’un isteği üzerine kendisinin ve ailesinin mozolesi olarak kullanılmak için inşa edilmiş. 403 yılında askeri bir yapı olarak kullanılmaya başlanan kale, 1277 yılında Papa’nın zor durumlarda kaçmasını sağlamak için bi koridorla Vatikana bağlanmış.

Kalenin hemen önünde bulunan Ponte Sant’Angelo da mimari yapısıyla oldukça ilgi çekmekte. Köprünün üzerinde her biri ayrı bir meleği simgeleyen on tane heykel bulunmakta.

Castel Sant’Angelo, Roma, Couple Coffee Joy

10. Spagna Meydanı (Piazza di Spagna)

Spagna Meydanı, Roma’nın en ünlü meydanlarından bir tanesi. Yıllarca şehrin önemli merkezlerinden biri olarak kullanılmış olan meydan, bugün de birçok kişi tarafından ziyaret edilmekte. Oldukça merkezi bir konumda bulunan Piazza di Spagna’dan şehrin birçok noktasına kısa sürede ulaşmanız mümkün. Buradan Via del Babuino’yu takip ederek Piazza del Popolo’ya gidebileceğiniz gibi, Via del Corso’yu takip ederek de Piazza Venezia, Pantheon ve Fontana di Trevi’ye ulaşabilirsiniz. Piazza di Spagna ve Via del Corso’yu birbirine bağlayan küçük sokaklar (Via delle Carrozze, Via dei Condotti, Via Borgognona, Via Frattina) da şehirde gezilmesi gereken yerler arasında.

Piazza di Spagna, Roma, Couple Coffee Joy

11. İspanyol Merdivenleri

Roma’nın en bilinen yapılarından biri olan İspanyol Merdivenleri, Piazza di Spagna’da bulunmakta. Adını yakınlardaki İspanyol Elçiliği’nden alan İspanyol Merdivenleri, 18. yüzyılda Piazza di Spagna ve Trinita dei Monti Kilisesi’ni birbirine bağlamak için inşa edilmiş. Eğer vaktiniz varsa, İspanyol Merdivenleri’nin üst tarafında bulunan ve 16. yüzyılda inşa edilmiş olan Trinita dei Monti Kilisesi’ni de ziyaret edebilirsiniz.

İspanyol Merdivenleri, Roma, Couple Coffee Joy

12. Vittorio Emanuelle II Abidesi (Monumento a Vittorio Emanuelle II)

Şehrin birçok noktasından görebileceğiniz Vittorio Emanuelle II Anıtı, 135 metre genişliğe ve 70 metre uzunluğa sahip. İnşası 1911 yılında tamamlanmış olan anıt, 1861’de İtalya Krallığı’nın ilk kralı olarak tahta geçen Vittorio Emanuelle II anısına yapılmış. Anıtın tam ortasında Vittorio Emanuelle’in heykeli, sağ ve sol köşelerinde ise görkemli at heykelleri bulunmakta.

Vittorio Emanuelle II Anıtı, Roma, Couple Coffee Joy

13. Venezia Meydanı (Piazza Venezia)

Vittorio Emanuelle II Anıtı’nın çevresine kurulmuş olan Venezia Meydanı, Roma’nın işlek noktalarından bir tanesi. Birçok tarihi yapıya ev sahipliği yapan meydan, şehrin önemli noktalarına yakın oluşuyla da oldukça dikkat çekiyor. Piazza Venezia’dan Via dei Fori Imperiali’yi izleyerek Kolezyum’a, Via del Corso’yu izleyerek ise Piazza del Popolo’ya ulaşabilirsiniz.

Piazza Venezia, Roma, Couple Coffee Joy

14. Fori Imperiali Caddesi (Via dei Fori Imperiali)

Kolezyum ve Venezia Meydanı‘nı birbirine bağlayan Fori Imperiali Caddesi, şehrin önemli adreslerinden bir tanesi. Birçok tarihi yapı ile çevrelenmiş olan caddede yürürken Antik Roma’dan kalma birçok yapıya rastlamak mümkün.

Via dei Fori Imperiali, Roma, Couple Coffee Joy

15. Popolo Meydanı (Piazza del Popolo)

Roma’nın ünlü meydanlarından biri olan Popolo Meydanı, Roma İmparatorluğu döneminde şehrin ana giriş kapısı olarak kullanılırmış. Birçok tarihi yapı ve müzeye ev sahipliği yapan meydanın ortasında bulunan dikili taş da oldukça ilgi çekmekte. Obelisco Flaminio adını taşıyan bu dikili taş, antik mısır firavunlarından II. Ramses’e adanmış. 10. Yüzyılda Circus Maximus’a inşa edilen yapı, 1589 yılında ise buraya taşınmış.

Piazza Del Popolo, Roma, Couple Coffee Joy

Piazza del Popolo’nun girişinde bulunan Santa Maria del Popolo Bazilikası, Roma’nın ünlü yapılarından bir tanesi. 1472-1477 yılları arasında inşa edilmiş olan bazilika, şehirdeki birçok bazilikadan farklı bir mimari yapıya sahip oluşuyla dikkat çekiyor.

Meydanın bir diğer ucunda bulunan Santa Maria dei Miracoli ve Santa Maria in Montesanto Kiliseleri de gezilecek yerler arasında. Bu kiliseler dıştan aynı gibi gözükseler de içlerinde değişik mimari teknikler kullanılmış.

Piazza del Popolo, Roma, Couple Coffee Joy

16. Via Del Corso

Roma’nın en ünlü caddelerinden biri olan Via del Corso’da birçok ünlü mağaza ve kafe bulunmakta. Piazza del Popolo’yu Piazza Venezia’ya bağlayan bu uzun cadde Pantheon, Fontana di Trevi, Piazza Spagna ve İspanyol Merdivenleri’ne de oldukça yakın.

Via Del Corso, Roma, Couple Coffee Joy

17. Navona Meydanı (Piazza Navona)

Navona Meydanı, Roma’nın en çok ziyaret meydanlarından bir tanesi. Tarihi 1. yüzyıla dayanan bu meydan, şehirdeki eski bir stadyumun yerine inşa edilmiş.

Birçok tarihi yapı tarafından çevrelenmiş olan Piazza Navona’da üç tane ünlü çeşme bulunmakta. Meydanın ortasında bulunan Fontana dei Quattro Fiumi bunların arasında en dikkat çekeni. Çeşmenin üzerinde bulunan dört heykel Hristiyanlığın yayıldığı dört kıtadaki Nil, Tuna, Ganj ve Rio de la Plata nehirlerini simgelemekte.

Piazza Navona, Roma, Couple Coffee Joy

Piazza Navona, Roma, Couple Coffee Joy

18. Campo de’Fiori

Sokak pazarlarıyla ünlü Campo de’Fiori, şehrin en hareketli ve en neşeli noktalarından bir tanesi. Birçok tarihi bina ile çevrelenmiş olan meydan, geçmişte şehrin önemli toplanma merkezlerinden biri olarak kullanılırmış. Bugün, Campo de’Fiori’de birçok küçük dükkan ve restoran bulabilirsiniz.

Campo de’Fiori, Roma, Couple Coffee Joy

19. Trastevere

Renkli sokakları, arnavut kaldırımları ve neşeli atmosferiyle ünlü bir bölge Trastevere. Tiber Nehri’nin batısında yer alan bu şirin yer, Roma’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir adres. Trastevere’ye gittiğinizde ara sokaklarda dolaşıp küçük dükkanları ziyaret etmeyi ve yerel lezzetleri tadabileceğiniz restoranlara uğramayı ihmal etmeyin deriz. Trastevere’de gezilmesi gereken birçok tarihi yapı da bulunmakta. Santa Cecilia Bazilikası, Santa Maria Bazilikası, Villa Farnesia, Palazzo Corsini, ve Museo di Roma bu adreslerden sadece birkaçı.

Trastevere, Roma, Couple Coffee Joy

20. Villa Borghese

Avrupa’nın en büyük parklarından biri olan Villa Borghese, doğa ve sanatın buluştuğu bir adres. Yemyeşil bir doğaya sahip olan Villa Borghese, farklı dönemlerde inşa edilmiş birçok heykele, anıta ve çeşmeye de ev sahipliği yapmakta. Geçmişte Borghese ailesi tarafından kullanılmış olan park, 1901 yılında devlet tarafından satın alınmış ve 1903 yılında halkın kullanımına açılmış.

Villa Borghese, Roma, Couple Coffee Joy

Dünyanın en önemli sanat galerilerinden biri olarak bilinen Galleria Borghese, Villa Borghese içerisinde bulunmakta. Galleria Borghese’de klasik dönemden kalma birçok heykel ve mozaiğe yer verildiği gibi ünlü sanatçılara ait eşsiz parçalar da sergilenmekte. Rapheal, Botticelli ve Caravaggio bu sanatçılardan sadece birkaçı.

Galleria Borghese, Roma, Couple Coffee Joy

One thought

Bir Cevap Yazın