Ravello Gezilecek Yerler

Tarihi 5. yüzyıla dayanan Ravello, oldukça zengin bir birikime sahip. Sokaklarında dolaşırken bile tarihini size hissettiren Ravello’da gezilmesi gereken yerleri bu yazıda listeledik. Çok uzun olmayan Ravello gezilecek yerler listesini tamamlamak için yarım gün gibi kısa bir süre yeterli olacaktır.

Ravello’da ulaşım, konaklama, yeme-içme ve gezilecek yerler başlıklarına yer verdiğimiz “Ravello Gezi Rehberi” yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

This image has an empty alt attribute; its file name is yemi-içmi-1024x683.jpeg

Ravello Gezilecek Yerler:

1. Villa Rufalo

13. yüzyılda inşa edilmiş olan Villa Rufolo, Ravello gezilecek yerler listesinin ilk sırasında yer alıyor. Geçmişte Amalfi Sahili’nde bulunan en büyük ve en pahalı yapılardan biri olarak adlandırılan Villa Rufolo birçok sanatçıya da ilham vermiş. 1880 yılında burayı ziyaret eden Alman besteci Richard Wagner Villa Rufolo’dan oldukça etkilenmiş ve Parsifal adını verdiği operasını yazarken buradan ilham almış. Mükemmel bir manzaraya sahip olan Villa Rufolo’da bugün birçok konser de düzenlenmekte. Eğer denk getirebilirseniz burada bir konsere katılmayı ihmal etmeyin deriz. Villa Rufolo’nun içerisinde bir kule ve bir müze de bulunmakta.

Villa Rufolo, Ravello, Couple Coffee Joy

2. Villa Cimbrone

Ravello’da gezilecek yerlerden bir diğeri ise Villa Cimbrone. Tarihi 11. yüzyıla dayanan Villa Cimbrone, 20. yüzyılda bir İngiliz soylusu tarafından yenilenerek bugünkü halini almıştır. Tıpkı Villa Rufolo gibi şahane bir manzaraya sahip olan Villa Cimbrone Ravello’nun ruhunu yansıtan en hoş yerlerden bir tanesi. Villa bugün 5 yıldızlı bir otel olarak hizmet vermekte, ancak bahçesi ziyarete açık.

Villa Cimbrone, Ravello, Couple Coffee Joy

3. Duomo Meydanı (Piazza Duomo)

Ravello’nun en ünlü meydanı olan Duomo Meydanı, kentin merkezi konumunda. Birçok restoran ve gezilecek yer bu meydan etrafında bulunmakta. Ravello’yu ziyaret ettiğinizde Duomo Meydanı’nda bir kahve molası vermeyi ve çevresindeki sokaklarda yürüyüş yapmayı ihmal etmeyin deriz.

Piazza Duomo, Ravello, Couple Coffee Joy

4. Ravello Katedrali (Duomo di Ravello)

Ravello Katedrali, Ravello gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından. Kentin en ünlü yapılarından biri olan Ravello Katedrali, 1086 yılında Rufolo ailesinin katkısı ile inşa edilmiş. 900 yıllık tarihi boyunca birçok kez mimarisinde değişiklik yapılan Katedral, 1931 yılında büyük bir restorasyon sürecinden geçerek bugünkü halini almış. Katedralin içerisinde bulunan San Pantaleone Şapeli ise üçüncü yüzyılda Hristiyan oluşu nedeniyle öldürülmüş olan doktor San Pantaleone’a adanmış.

Duomo di Ravello, Ravello, Couple Coffee Joy

5. Katedral Müzesi (Museo del Duomo)

Ravello Katedrali’nin yanında bulunan Katedral Müzesi’nde ortaçağdan kalma birçok eser sergilenmekte. Ravello’da fazladan vaktiniz olursa bu müzeyi de mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Museo del Duomo, Ravello, Couple Coffee Joy

6. Fontana Moresca Meydanı (Piazza Fontana Moresca)

Fontana Moresca Meydanı, Ravello’nun bir diğer ünlü meydanı. Duomo Meydanı’na göre daha az bilinse de birçok otel ve restoran bu meydan çevresinde toplanmış durumda. Hemen meydanda bulunan Restaurant Raffaele bizim Ravello’da vakit geçirmeyi en çok sevdiğimiz adreslerin başında geliyor. Mükemmel bir manzaraya sahip olan bu şık mekan gün içinde dinlenmek ya da güzel bir akşam yemeği yemek için oldukça keyifli bir adres.

Piazza Fontana Moresca, Ravello, Couple Coffee Joy

7. Beldevere Principessa di Piemanta

Fontana Moresca Meydanı’ndan Duomo Meydanı’na yürürken karşınıza çıkacak olan Beldevere Principessa di Piemanta, Ravello’nun en keyifli yerlerinden bir tanesi. Rengarenk çiçeklerle dolu bu güzel bahçe mükemmel bir manzaraya da sahip.

Beldevere Principessa di Piemanta, Ravello, Couple Coffee Joy

8. Oscar Niemeyer Oditoryumu

Kentin en yeni yapılarından biri olan Oscar Niemeyer Oditoryumu her yıl birçok konsere ev sahipliği yapmakta. Oditoryumun en hareketli dönemlerinden biri olan Ravello Festivali’nde burayı ziyaret ederseniz mutlaka bir konsere katılın deriz.

Oscar Niemeyer Auditorium, Ravello, Couple Coffee Joy

9. S. Maria A. Gradillo Kilisesi (Chiesa di S. Maria A. Gradillo)

12. yüzyılda inşa edilmiş olan S. Maria A. Gradillo Kilisesi, Ravello’nun mimari tarzını yansıtan yapılardan bir tanesi. Duomo Meydanı’na çıkan yollardan biri olan Via Roma’yı takip ederek buraya ulaşabilirsiniz.

Chiesa di S. Maria A. Gradillo, Ravello, Couple Coffee Joy

One thought

  1. Geri bildirim: Ravello Gezi Rehberi

Bir Cevap Yazın