Ravello Gezi Rehberi

Amalfi Sahili’nin terası olarak adlandırılan Ravello, rengarenk çiçeklerle dolu sokakları ve şahane manzarasıyla Güney İtalya’nın en sevimli adreslerinden bir tanesi. Ravello gezi rehberi yazımızda ulaşımdan konaklamaya, gezilecek yerlerden yeme içme önerilerine kadar birçok konuya yer verdik. Ravello hakkında bilinmesi gereken her şeyi burada bulabilirsiniz.

Ravello, Couple Coffee Joy

Tarihi dördüncü yüzyıla uzanan bu şirin kasaba yıllarca birçok şaire, yazara ve müzisyene ev sahipliği yapıp onlara ilham vermiş. Alman besteci Richard Wagner, İngiliz ressam J. M. W. Turner ve İngiliz yazar Virginia Woolf Ravello’dan etkilenmiş sanatçılardan sadece birkaçı.

Huzuru ve sakinliği ile ön plana çıkan Ravello, günümüzde “müziğin kenti” olma unvanına sahip. İtalya’nın en eski ve en ünlü festivallerinden biri olan Ravello Festivali her yıl yaz aylarında burada düzenlenmekte. Eğer bu tarihlerde Ravello’yu ziyaret ederseniz hoş bir klasik müzik konserine katılmayı ihmal etmeyin deriz.

Ravello Gezi Rehberi

Ravello’ya Nasıl Gidilir?

Amalfi’den yaklaşık 20 dakikalık uzaklıkta bulunan Ravello’ya ulaşmak için araba, taksi ya da otobüs kullanabilirsiniz. Denize kıyısı olmadığı için feribotla ulaşma imkanı bulunmuyor. Eğer deniz yolu kullanmayı planlıyorsanız Ravello’ya en yakın kentlerden biri olan Amalfi’ye feribotla gelip yolun devamına araba ya da otobüsle devam edebilirsiniz. Ravello’dan önce Amalfi’de vakit geçirmek isterseniz Amalfi’de neler yapılır sorusunu cevapladığımız yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Biz Ravello’ya giderken otobüs kullanmayı tercih etmiştik. Amalfi’den yarım saatte bir kalkan otobüslerle yaklaşık 1-2 Euro gibi bir ücret ödeyerek rahatlıkla Ravello’ya gidilebiliyor. Otobüs biletini önceden satın almanıza ya da rezervasyon yapmanıza da hiç gerek yok. Amalfi’de bulunan satış ofisinden biletinizi alabilir ve sıradaki otobüse binerek Ravello’ya ulaşabilirsiniz.

Taksi ile Ravello’ya gitmek pek de mantıklı değil. Özellikle trafiğin yoğun olduğu zamanlarda taksi ücretini kestirmek oldukça zorlaşıyor. Trafiğin normal olduğu zamanlarda Amalfi’den Ravello’ya yaklaşık 40 Euro ödeyerek gitmeniz mümkün.

 Ravello, Couple Coffee Joy

Ravello’da Nerede Kalınır?

Ravello’yu günübirlik olarak ziyaret etmeyi tercih edebilirsiniz. Ancak bizce bu güzel yerin tadını çıkartmak için bir geceliğine dahi olsa burada konaklamak en iyisi. Otelinizi seçerken merkezi bir yerde kalmaya ve Ravello’nun hoş manzarasını izleme imkanı bulmaya dikkat edin deriz.

Biz Ravello’ya gittiğimizde Hotel Parsifal’de kalmayı tercih etmiştik. Mükemmel bir manzaraya sahip olan Hotel Parsifal 1288 yılında bir manastır olarak inşa edilmiş ve 1948’de otel olarak hizmet vermeye başlamış. Kapısından içeri girdiğinizde sizi rengarenk çiçekler ve şahane bir manzara ile karşılayan bu güzel otel adını Alman besteci Richard Wagner’in Ravello manzarasından ilham alarak bestelediği operasından almış.

Hotel Parsifal, Ravello, Couple Coffee Joy

Ravello’da Gezilecek Yerler

Çiçeklerle dolu şirin kasaba Ravello’nun her bir köşesi gezmeye, keşfetmeye değer. Ravello’ya yolunuz düşerse elinize harita alıp gezmeye başlamadan önce sokaklarda kaybolmayı deneyin deriz. Her yer birbirine o kadar yakın ki siz dolaşmaya başlayınca gezilecek yerler bir bir çıkacaktır karşınıza. Ravello’da gezilecek yerleri detaylıca anlattığımız yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Ravello, Couple Coffee Joy

Ravello’da Yeme-İçme

Ravello’nun birçok restoranı ve kafesi kentin iki ünlü meydanı Piazza Duomo ve Piazza Fontana Moresca çevresinde toplanmış durumda. Gün içinde bir kahve içmek için Duomo Meydanı’ndaki kafelere gidebilir, akşam hoş bir yemek yemek için ise Ravello’nun şahane manzarasına hakim bir restoran seçebilirsiniz.

Hoş bir manzara eşliğinde dinlenip Ravello’nun tadını çıkarmak için önerimiz kesinlikle Restaurant Raffaele. Hotel Parsifal bünyesinde hizmet veren bu şirin mekan Ravello’nun en güzel manzaralarından birine ev sahipliği yapıyor. Akdeniz mutfağının en özel lezzetlerini tadabileceğiniz Restaurant Raffaele keyifli bir akşam yemeği için tercih edilebilecek en güzel adreslerin başında geliyor.

Restaurant Raffaele, Hotel Parsifal, Couple Coffee Joy

One thought

Bir Cevap Yazın