Prag’da Gezilecek 18 Yer

Orta Avrupa’nın en görkemli şehirlerinden bir tanesi Prag. Tarihi şehir merkezi, Prag Kalesi, Charles Köprüsü ve kiliseleri ile dikkat çeken bu güzel şehir bizce mutlaka görülmeli. Prag’da gezilecek yerlerden bu yazımızda söz ettik. İki-üç gün gibi kısa bir sürede buradaki tüm yerleri gezmeniz mümkün olacaktır.

1. Eski Şehir Merkezi

Prag’a gittiğinizde uğramanız gereken ilk yer kesinlikle Eski Şehir Merkezi. Günün her saati canlı olan bu bölgede Astronomik Saat Kulesi ve Tyn Kilisesi başta olmak üzere birçok tarihi yapı bulunuyor. Şehrin ana merkezi konumunda olan bu bölge, Prag’ın ortaçağdan kalma dokusunu yansıtan en iyi yerlerden.

Prag Eski Şehir Merkezi - Prag'da Gezilecek 18 Yer

2. Astronomik Saat Kulesi

Prag’da gezilecek yerlerden bir diğeri ise Astronomik Saat Kulesi. Eski şehir merkezinde bulunan bu yapı, şu anda çalışan en eski saat kulesi olarak da bilinmekte. Dışarıdan da oldukça ilgi gören saat kulesinin içerisini de mutlaka ziyaret etmelisiniz. Girişte sıra beklemek istemiyorsanız biletinizi önceden internetten alabilirsiniz.

Astronomik Saat Kulesi - Prag'da Gezilecek 18 Yer

3. Tyn Kilisesi

Eski şehir merkezinde bulunan Tyn Kilisesi, metrelerce öteden fark edilen görkemli bir yapıya sahip. Kilisenin yaklaşık 80 metre uzunluktaki iki kulesi Adem ve Havva adlarını taşımakta. Şehrin en önemli yapıları arasında gösterilen Tyn Kilisesi’ni mutlaka Prag gezilecek yerler listesine eklemelisiniz.

Tyn Kilisesi - Prag'da Gezilecek 18 Yer

4. Prag Kalesi

Prag Kalesi, şehrin en çok ziyaret edilen yerlerinden bir tanesi. 45 hektarlık bir alana yayılmış olan Prag Kalesi içerisinde birçok avlu, dini yapı ve müze bulunmakta. Kalenin içerisine bilet almadan girebiliyorsunuz. Ancak buradaki yapıların içlerini gezmek için biletiniz olmalı.

Prag Kalesi - Prag'da Gezilecek 18 Yer

5. Aziz Vitus Katedrali

Prag Kalesi içerisinde bulunan Aziz Vitus Katedrali, şehrin en büyük dini yapısı olarak bilinmekte. Geçmişte taç giyme törenlerinin yapıldığı katedralde bugün birçok önemli devlet adamının mezarı da bulunmakta.

Aziz Vitus Katedrali - Prag'da Gezilecek 18 Yer

6. Malá Strana Bölgesi

Eski Şehir Merkezi’nden sonra şehrin en popüler ikinci bölgesi olan Malá Strana, Prag’da mutlaka gidilmesi gereken yerlerden. Prag Kalesi’nin de bulunduğu bu bölgenin tarihi 13. yüzyıla dayanmakta.

Mala Strana - Prag'da Gezilecek 18 Yer

7. Aziz Niklaus Kilisesi

Yeşil renkli kubbesi ile dikkat çeken Aziz Niklaus Kilisesi, Çek Cumhuriyeti’ndeki en önemli Barok yapılarından bir tanesi. İçerisinde birçok eserin sergilendiği kilisenin kubbesi Malá Strana Bölgesi ve Charles Köprüsü’nü gören şahane bir manzaraya sahip.

Aziz Niklaus Kilisesi - Prag'da Gezilecek 18 Yer

8. Charles Köprüsü

Eski Şehir Merkezi ve Malá Strana Bölgesi’ni birbirine bağlayan Charles Köprüsü, sadece Prag’ın değil aynı zamanda Avrupa’nın en önemli köprülerinden bir tanesi. Görkemli bir görünüme sahip olan köprü üzerinde 30 tane heykel bulunmakta. Kampa Adası’ndan köprünün tamamını görmek mümkün.

Charles Köprüsü - Prag'da Gezilecek 18 Yer

9. Kampa Adası

Malá Strana Bölgesi’nden Charles Köprüsü’ne yürürken karşınıza çıkacak olan Kampa Adası, şehrin en sakin yerlerinden bir tanesi. Vltava Nehri ve kanallarla çevrelenmiş olan Kampa Adası’nda birçok küçük restoran ve kafe de mevcut. Şehrin kalabalığından uzaklaşıp sakin bir yerlerde oturmak isterseniz merkezdeki Kampa Adası’na uğrayabilirsiniz.

Kampa Adası - Prag'da Gezilecek 18 Yer
Kampa Adası

10. Wenceslas Meydanı

Wenceslas Meydanı, tarih boyunca Prag’ın en popüler meydanlarından bir tanesi olmuş. Geçmişte şehrin ticari ve idari merkezi olarak kullanmış olan meydanda bugün ise birçok restoran, kafe ve mağaza mevcut. Meydanın en sonunda bulunan Prag Ulusal Müzesi ise buranın en ilgi çeken yapısı.

Wenceslas Meydanı - Prag'da Gezilecek 18 Yer

11. Prag Ulusal Müzesi

Şehrin en önemli müzeleri arasında gösterilen Prag Ulusal Müzesi, Çek tarihi ve kültürünü tanıtan birçok koleksiyona sahip. Burası aynı zamanda Çek Cumhuriyeti’ndeki en büyük müze olarak da bilinmekte.

Prag Ulusal Müzesi - Prag'da Gezilecek 18 Yer

12. Petrin Gözlem Kulesi

Petrin Tepesi’nde bulunan Petrin Gözlem Kulesi tüm şehri tepeden gören mükemmel bir manzaraya sahip. Eyfel Kulesi’nden esinlenerek tasarlanmış olan bu kule 64 metre uzunluğunda. Kulenin en tepesine ulaşmak için 299 merdiven çıkmak gerekiyor. Ancak biraz daha fazla ödeyerek asansörü de kullanabilirsiniz.

Petrin Gözlem Kulesi - Prag'da Gezilecek 18 Yer

13. Prag Belediye Sarayı

Altın işlemeleri, mozaikleri ve heykelleri ile dikkat çeken Prag Belediye Sarayı, Art Nouveau akımı benimsenerek inşa edilmiş. Bugün sıradan bir belediye binasından oldukça farklı olan bu görkemli saray içerisinde restoranlar, kafeler ve konser salonları bulunmakta. Dışarıdan da oldukça etkileyici bir görünüme sahip olan bu binanın içerisini de mutlaka gezmelisiniz.

Prag Belediye Sarayı

14. Barut Kapısı

Prag Belediye Sarayı’nın hemen yanında bulunan Barut Kapısı, geçmişte Prag’ın tarihi şehir merkezine açılan önemli bir geçit olarak kullanılırmış. Bugün Prag’ın eski ve yeni bölümlerini ayıran sembolik bir anlama sahip olan Barut Kapısı içerisinde şehri tepeden gören bir galeri de bulunmakta.

Barut Kapısı

15. Kafka Müzesi

Prag’ın en bilinen müzelerinden biri olan Kafka Müzesi, burada doğmuş ve yaşamış olan Franz Kafka’nın yaşamından önemli izler taşıyor. Kafka’nın eserlerinin, mektuplarının, çizimlerinin ve daha birçok eşyasının sergilendiği bu müzede Prag’ın Kafka’nın hayatını nasıl etkilediğini anlatan bölümler de mevcut.

Kafka Müzesi

16. John Lennon Duvarı

Malá Strana’dan Kampa Adası’na yürürken karşınıza çıkacak olan John Lennon Duvarı, önünde her daim müziklerin çaldığı rengarenk bir duvar. Dünyaca ünlü bir müzisyen ve Beatles grubunun kurucularından olan John Lennon’ın 1980 yılında öldürülmesinin ardından grafitiler ve şarkı sözleri ile kaplanan bu duvar bugün şehrin en popüler yerlerinden.

John Lennon Duvarı

17. Dans Eden Ev

Dans Eden Ev, Prag’ın en çok ziyaret edilen sembolikleşmiş yapılarından bir tanesi. Eşsiz görüntüsüyle oldukça ilgi çeken bu bina içerisinde bir restoran, galeri ve ofisler bulunmakta.

Dans Eden Ev/Dancing House

18. Prag Ulusal Tiyatrosu

Prag’da gezilecek yerler listesindeki son yer ise Prag Ulusal Tiyatrosu. Çek kültürünün önemli sembollerinden biri olan Ulusal Tiyatro, ülkenin bağımsızlığını sergilemek amacıyla inşa edilmiş. Prag’da fazladan vaktiniz olursa Vltava Nehri kıyısında bulunan bu tarihiyi binanın içerisini de gezebilirsiniz.

Prag Ulusal Tiyatrosu

Bir Cevap Yazın