Pisa’da Mutlaka Gezilmesi Gereken 10 Yer

İtalya’nın en bilinen şehirlerinden biri olan Pisa, her gün binlerce kişi tarafından ziyaret edilmesine karşın sakin yapısını korumakta. Kalabalık meydanların yanında sakin ve sessiz sokaklara da ev sahipliği yapan Pisa, Toskana’nın keyifli yapısının hissedilebileceği en güzel şehirlerin başında geliyor. Çok büyük bir şehir olmayan Pisa’yı bir gün gibi kısa bir sürede gezmeniz mümkün. Burada konaklayabileceğiniz gibi çevre şehirlerden trenle Pisa’ya gelebilir ve bir günde tüm şehri rahatlıkla gezebilirsiniz. Pisa gezilecek yerler listesine yer verdiğimiz bu yazımızda şehirde mutlaka gezilmesi gereken 10 yerden bahsettik. 

Pisa’da konaklama imkanınız yoksa, buraya yakın şehirlerden günübirlik olarak gelebilirsiniz. Floransa ve Siena, Pisa’ya bir günlüğüne gelinebilecek şehirlerin başında yer alıyor.

1. Pisa Kulesi (Leaning Tower of Pisa)

Pisa gezilecek yerler listesinin ilk sırasında hiç kuşkusuz ki Pisa Kulesi bulunuyor. Hem Pisa’nın hem de İtalya’nın en önemli sembolleri arasında gösterilen Pisa Kulesi, mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir adres. Mucizeler Meydanı’nda bulunan Pisa Kulesi’nin tarihi 1173 yılına dayanmakta. İnşası 200 yıldan fazla sürmüş olan kulenin kim tarafından yapıldığı ise bilinmiyor.

Pisa Kulesi’nin neden eğik olduğuna dair birçok çalışma ve teori mevcut. Bunlar içinden en çok kabul gören görüşe göre inşa edildiği toprağın elverişsiz olması kulenin her geçen gün biraz daha eğrilmesine neden olmuş. 1990 yılında 10 derecelik bir eğikliğe ulaşmış olan kule bunun ardından ziyarete kapanmış ve yapılan yenileme çalışmalarından sonra tekrar ziyarete açılmış.  

Bugün Pisa Kulesi’ni dışından seyredebilir ya da içerisine girip en tepesine kadar tırmanabilirsiniz. Kulenin en tepesine ulaşmak için 251 merdiven çıkmak gerekmekte. Ancak bunun için mutlaka önceden internetten bilet almalısınız, aksi halde bilet bulma imkanınız oldukça zorlaşacaktır.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı DSC_0398-1024x683.jpg

2. Mucizeler Meydanı (Piazza dei Miracoli)

Duomo Meydanı olarak da bilinen Mucizeler Meydanı, Pisa’nın en ünlü ve en büyük meydanı olarak adlandırılmakta. Pisa’da gezilecek birçok önemli yere ev sahipliği yapan bu geniş meydan hiç kuşkusuz ki şehrin en kalabalık noktası. Pisa Kulesi, Pisa Katedrali ve San Giovanni Vaftizhanesi, burada bulunan önemli yapılardan sadece birkaçı.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı PI__SA_KLI__SE-1024x683.jpg

3. Pisa Katedrali (Duomo di Pisa)

Tarihi 11. yüzyıla dayanan Pisa Katedrali, şehrin en görkemli yapılarından bir tanesi. Romanesk mimarinin önemli eserleri arasında gösterilen katedral, geçmişte Pisa’nın gücünü ve servetini sergileyen yapılardan biri olarak da bilinirmiş. İnşa edildiği dönemde Avrupa’nın en büyük kilisesi olma unvanının sahibi olan Pisa Katedrali, sonraki yıllarda birçok restorasyon ve yenileme çalışması geçirerek bugünkü halini almış.

4. San Giovanni Vaftizhanesi (Battistero di San Giovanni)

San Giovanni Vaftizhanesi, Pisa’nın en önemli yapıları arasında gösterilmesinin yanında İtalya’nın en büyük vaftizhanesi olarak da bilinmekte. Yapımı 1152-1363 yılları arasında tamamlanmış olan San Giovanni Vaftizhanesi, Romanesk ve Gotik mimarinin etkilerini taşımakta. Tıpkı Pisa Kulesi gibi San Giovanni Vaftizhanesi de eğik bir duruşa sahip. Ancak 1 dereceden az bir eğikliğe sahip olması nedeniyle bu pek göze çarpmıyor. Vaftizhane aynı zamanda Galileo’nun vaftiz edildiği yer olarak da bilinmekte.

5. Katedral Müzesi (Museo dell’Opera del Duomo)

Pisa Katedrali ve San Giovanni Vaftizhanesi’nde bir dönem sergilenmiş olan eserlerin bulunduğu Katedral Müzesi, 1986 yılında ziyarete açılmış. Ortaçağdan günümüzde birçok önemli eserin sergilendiği müzede, Pisa Katedrali’nin yapım ve restorasyon süreçlerini anlatan bölümler de bulunmakta.

6. Camposanto

Mucizeler Meydanı’nda bulunan Camposanto, tarihi 13. yüzyıla dayanan bir anıt mezar. İnşasına başlandığı sırada bir kilise olarak tasarlanan Camposanto yapımı devam ederken bir anıt mezara dönüştürülmüş. Gotik mimarinin etkilerinin görüldüğü bu yapının içerisinde sergilenen tarihi freskler de oldukça ilgi çekmekte.

7. Sinopie Müzesi (Museo delle Sinopie)

Mucizeler Meydanı’nda bulunan Sinopie Müzesi, Pisa’nın en önemli müzeleri arasında gösterilmekte. Ortaçağdan kalma birçok fresk ve çizimin sergilendiği müzenin en dikkat çeken kısmı 14. ve 15. yüzyıllarda Camposanto’nun duvarlarına yapılmış olan çizimler. Sinopie Müzesi’nin içerisinde bulunduğu tarihi bina da tıpkı sergilenen eserler gibi oldukça dikkat çekmekte. Tarihi 13. yüzyıla dayanan ve bir barınak olarak inşa edilen bu bina bugün Santa Chiara Hastanesi’nin bir parçası olarak da kullanılmakta.

8. Şövalyeler Meydanı (Piazza dei Cavalieri)

Pisa’nın en büyük ikinci meydanı olarak da bilinen Şövalyeler Meydanı, şehrin en çok ziyaret edilen yerlerinden bir diğeri. Ortaçağ döneminde şehrin siyasi merkezi konumunda olan bu meydan bugün gezilecek birçok önemli yere ev sahipliği yapmakta. Carovana Sarayı, Saat Kulesi ve Santo Stefano dei Cavalieri Kilisesi, meydanda bulunan önemli yapıların başında geliyor.

9. Santa Maria della Spina Kilisesi (Chiesa di Santa Maria della Spina)

Pisa’da gezilecek çoğu yerin biraz uzağında, Arno Nehri’nin kıyısında yer alan Santa Maria della Spina Kilisesi, şehrin en dikkat çeken yapılarından bir tanesi. Gotik mimarinin önemli eserleri arasında gösterilen kilisenin tarihi 13. yüzyıla dayanmakta. Arno Nehri’nin taşması tehlikesi nedeniyle birçok kez yenilenmiş olan kilise, bugünkü halini 1871 yılında nehrin yukarısına yeniden inşa edilmesi ile almış.

10. Scotto Bahçeleri (Giardino Scotto)

Pisa gezilecek yerler listesinin son adresi ise Scotto Bahçeleri. Arno Nehri’nden Mucizeler Meydanı’na giden yol üzerinde bulunan Scotto Bahçeleri, özellikle yaz aylarında şehrin en hareketli noktalarından bir tanesi. Tarihi 15. yüzyıla dayanan bu geniş bahçe, yıllar içerisinde birçok kez zarar görerek yenilenmiş ve 19. yüzyılda bugünkü halini almış. 1939 yılından beri herkese açık bir bahçe olarak kullanılan Scotto Bahçeleri, tarihin doğa ile buluştuğu nadir yerlerden bir tanesi. Eğer denk gelirseniz burada düzenlenen konserlere, tiyatrolara ya da sinema gösterimlerine katılabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın