Pasaport Nasıl Çıkarılır? Bordo Pasaport Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

İlk kez pasaport başvurusu yapacaksanız, hangi pasaport tipi için başvuru yapacağınızı bularak işe başlayabilirsiniz. Eğer ki yeşil, gri veya siyah pasaport almak için gerekli olan şartları taşımıyorsanız bu bordo pasaport alacağınız anlamına gelir. Pasaport nasıl çıkarılır sorusunu adım adım cevapladığımız bu yazımızda randevu sürecinden, gerekli evrakların neler olduğundan ve ücretlerden bahsettik. Bordo pasaport hakkında bilinmesi gereken her şeyi aşağıda bulabilirsiniz.

“Yeşil Pasaport Nasıl Çıkarılır? Yeşil Pasaport Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey” yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

“Harçsız Pasaport (Öğrenci Pasaportu) Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey” yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bordo Pasaport, Couple Coffee Joy

BORDO PASAPORT NEDİR & KİMLERE VERİLİR?

Pasaport nasıl çıkarılır sorusuna geçmeden önce, bordo pasaportun ne olduğundan ve kimlere verildiğinden bahsetmek gerekir. Hususi (yeşil), hizmet (gri), veya diplomatik (siyah) pasaport almak için gereken şartları taşımayan kişiler umuma mahsus (bordo) pasaport alırlar. Bir başka değişle, bordo pasaport Türkiye’de alınabilecek en standart pasaport tipidir ve devlet kurumlarında çalışmayan vatandaşların çoğu bu pasaportu kullanırlar.

Çipli pasaport uygulamasına geçilmeden önce bordo pasaport “lacivert pasaport” olarak adlandırılırdı. Ancak makinede okunabilir olmayışı nedeniyle lacivert pasaport 2015 yılında yürürlükten kaldırıldı.

BORDO PASAPORT NE KADAR SÜRE İLE VERİLİR?

Müracaat tarihi itibariyle 18 yaşından büyüklere en fazla 10 yıllık, 18 yaşından küçüklere ise en fazla 5 yıllık pasaport verilmekte. Pasaportunuzu ne kadar süreliğine almak istediğinizi siz belirlersiniz ve seçtiğiniz süreye göre bir harç bedeli ödemeniz gerekir. Pasaport harç bedelleri her yıl değişir, bu nedenle en güncel bilgiyi almak için resmi siteyi ziyaret edebilirsiniz.

Pasaportunuzun süresi dolduğunda bütün başvuru adımlarını tekrarlayarak yeni bir pasaport çıkartmanız gerekmekte. Bu nedenle, bizce 10 yıllık pasaport başvurusu yapmak en mantıklısı. Aksi takdirde pasaportunuzun süresi her bittiğinde bir kez daha yeni pasaport başvurusu yapmanız ve harç/defter bedeli ödemeniz gerekecek.

Harçsız pasaport başvurusu yapacak olanlar, pasaport harç bedeli ödemezler. Pasaportlarının süreleri fark etmeksizin bu kişilerden sadece pasaport defter bedeli alınır. “Harçsız Pasaport (Öğrenci Pasaportu) Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey” yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

BORDO PASAPORT BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Pasaport başvurusu yapabilmek için internet üzerinden randevu almanız ve sizden istenen belgeleri bu randevuda görevlilere teslim etmeniz gerekmekte. Farklı pasaport türlerinin başvuru süreçleri birbirine çok benzese de ayrıştıkları kritik noktalar vardır. Bordo pasaport nasıl çıkarılır sorusunu aşağıda adım adım cevapladık, başvurusu yapmak için bu adımları takip edebilirsiniz.

1. Randevu Alın

Pasaport başvurunuzu yapmak için öncelikle online sistem üzerinden randevu almanız gerekmekte. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü resmi internet sitesinden size uygun gün ve saate randevunuzu alabilirsiniz. Randevu tarihine karar verirken toplanması gereken belgeler olduğunu göz önünde bulundurup buna göre bir tarih seçmekte fayda var. Randevunuzu aldıktan sonra e-posta adresinize gelen maili onaylamayı sakın unutmayın, aksi takdirde randevunuz sistem tarafından iptal edilir. Aldığınız bir randevunun saatini değiştirebilir veya randevuyu iptal edebilirsiniz, bunun için TC Kimlik numaranız ve onay kodunuzla sisteme giriş yapmanız yeterli. Dilerseniz randevunuzu alırken yakınlarınız için de randevu alabilirsiniz. Ancak onlar yerine başvuruda bulunamazsınız. Pasaport çıkartmak için randevusu olan herkesin bizzat başvuruda bulunması gerekir.

Eğer ki başvuru için yakın bir tarih bulamadıysanız ve pasaportunuzun acil olarak çıkması gerekiyorsa İl/İlçe Emniyet Müdürlükleri’ne giderek randevusuz olarak pasaport almayı deneyebilirsiniz. Biz başvurumuzu Beşiktaş İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde yapmıştık, orada randevusuz gelenler için sıra numarası alma sistemi vardı. Ancak bu her emniyet müdürlüğünde olan bir sistem midir, biz de bilemiyoruz. O nedenle önceden randevu almak en iyisi. Eğer çok zorda kalırsanız Beşiktaş İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde sıra numarası alındığını biz gördük, oraya gitmeyi deneyebilirsiniz.

Başvurunuzu yurtdışında yapacaksanız https://www.konsolosluk.gov.tr adresinden işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

2. Gerekli Belgeleri Toplayın

Gerekli belgeleri eksizsiz bir şekilde teslim etmek pasaport başvurunuzun olumlu sonuçlanması için en kritik noktalardan bir tanesi. Başvuru yapacağınız pasaport türüne göre gerekli belgeler değişmekte. Bordo Pasaport için gerekli belgeleri aşağıda anlattık, ancak en güncel bilgileri almak için resmi siteleri kontrol etmenizi öneriyoruz.

Bordo Pasaport İçin Gerekli Belgeler:

  • Üzerinde TC kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanı aslı (Nüfus cüzdanınızda TC kimlik numaranız yazmıyorsa pasaport başvurusu yapamazsınız. Bunun için öncelikle Nüfus Müdürlüğü’ne başvurarak nüfus kağıdınızı yeniletmeniz gerekiyor)
  • Başvuru sahibinin güncel halini gösteren 2 adet biyometrik resim
  • Varsa eski pasaportlar
  • Pasaport harcının ve defter bedelinin yatırıldığına dair dekont aslı
  • Başvuru sahibi reşit değilse muvafakatname aslı
  • Başvuru sahibi reşit değilse ve anne babası boşanmışsa velayeti gösteren mahkeme kararı aslı

3. Harç ve Defter Bedelini Ödeyin

Bordo pasaport çıkarmak için başvuruya gitmeden önce pasaport harç ve defter bedelini anlaşmalı bankalara yatırmış olmanız gerekiyor. Defter bedeli sabit bir ücret, ancak harcı ne kadar ödeyeceğiniz sizin kaç yıllık pasaport talep ettiğinize bağlı olarak değişir. Harçlar ve defter bedelleri her yıl güncellenmekte, en güncel bilgiyi resmi sitelerden öğrenebilirsiniz. Bankaya giderken nüfus cüzdanınızın yanınızda bulunması yeterli, başka herhangi bir belgeye ihtiyacınız yok.

Ödemenizi yaptıktan sonra bankada size bir dekont verilir ve bu dekont pasaport başvurunuzu yaparken sizden istenir. Bankadan dekontunuzu alırken bilgilerinizin doğru olduğunu, dekontun üzerine “tahsil edilmiştir” kaşesinin basıldığını ve dekont üzerinde ıslak imza bulunduğunu kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Aksi takdirde, herhangi bir yanlışlığı sonradan fark etmeniz durumunda dekont üzerinde değişiklik yaptırma imkanınız olmayacak. Harç ve defter bedelini ödemeden başvuruya gitmeniz, dekontunuzda eksik/yanlış bilgi bulunması ya da dekontu kaybetmiş olmanız durumunda başvurunuz olumlu sonuçlanmaz.

4. Randevuya Giderek Pasaport Başvurunuzu Yapın

Başvuru süreci yoğunluğa göre değişmekle birlikte 15-20 dakika kadar sürüyor. Bu süreçte belgelerinizi teslim ediyorsunuz ve sizden parmak izi alınıyor.

Başvuru sahibi, kaç yaşında olursa olsun, başvuru sırasında bizzat orada bulunmalı. Hiçbir şekilde kişinin annesi, eşi, kardeşi veya arkadaşı o kişi adına başvuru yapamıyor. Başvuru sahibi reşit değilse ebeveynlerinin ya da kanuni temsilcilerinin de müracaat sırasında orada bulunmaları gerekiyor.  Eğer ki ebeveynler boşanmışsa, sadece velayet sahibi ebeveynin başvuruda bulunması yeterli.

Başvurunuzun olumlu sonuçlanması durumunda pasaportunuz belirttiğiniz adrese kargoyla ulaştırılıyor. Bizim pasaportlarımız tam 1 gün sonra çıkmış ve kargoya verilmişti. Kargoyu teslim alacak kişiyi başvuru sırasında belirtmeniz gerekmekte. Dilerseniz birden fazla kişinin de adını verebilirsiniz, bunun için o kişilerin TC kimlik numaralarını bilmeniz yeterli. Eğer ki kargo adrese ulaştığında teslim alınmazsa, sonrasında postaneye  giderek pasaportunuzu alabilirsiniz. Postaneden de alamazsanız pasaportunuz emniyet müdürlüğüne teslim edilir, bu durumda pasaportunuzu teslim edilen emniyet müdürlüğünden almanız gerekir. Her koşulda nüfus cüzdanınızın yanınızda olmasına dikkat edin, aksi takdirde pasaportunuzu hiçbir şekilde teslim alamazsınız.

BORDO PASAPORTUN DOLAŞIM GÜCÜ

Bordo pasaport kullanıyorsanız 2018 yılı itibariyle 107 ülkeye vizesiz ziyaret edebiliyorsunuz. Bu ülkelerin birkaçında kapıda vize almanız gerekmekte. Kapıda vize almak normal vize süreci gibi işlemiyor, gittiğiniz ülkenin havaalanında bir form doldurup eğer gerekliyse ücret ödemeniz yeterli.

“Vizesiz Gidilecek En Güzel Ülkeler” yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Eğer ki vize gerektiren bir ülkeye seyahat edecekseniz ya da sizden transit vize talep eden bir ülkeden aktarmalı yolculuk yapacaksanız o ülkenin vizesini almak zorundasınız. Her ülkenin vize alma süreci ve evrakları birbirinden farklıdır. Ancak her ülke sizden geçerli bir pasaport talep eder. Vize başvurusu yapmadan pasaport sürenizi kontrol etmekte fayda var, çoğu ülke dönüş tarihinizden itibaren en az 3 aylık geçerli pasaportunuz olmasını bekleyecektir.

“Schengen Vizesi Nasıl Alınır? Schengen Vizesi İle İlgili Bilinmesi Gereken Her Şey” yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. 

Bir Cevap Yazın