Paris’te İki Gün

Paris’i hakkıyla gezmek için dört günlük bir süre ayırmak şart. Daha kısıtlı bir zamanınız varsa da iyi bir gezi planı yaparak şehrin birçok önemli yerini görmeniz mümkün. Paris’te iki gün boyunca neler yapılacağını bu yazıda detaylıca anlattık. Eğer birkaç günlüğüne Paris’e gidiyorsanız bu planı takip edebilirsiniz. İşte Paris’te iki gün:

BİRİNCİ GÜN

Paris’te ilk gün iyi bir kahvaltı yapmak için Cafe Le Dome’a uğramalısınız. Burayı Paris’in en iyi restoranlarından bir tanesi olarak gösterilmekte.

Cafe Le Dome, Paris

Kahvaltıdan sonra yapılacak ilk şey Eyfel Kulesi’ne gitmek. Cafe Le Dome’dan yürüyerek birkaç dakikada buraya ulaşabilirsiniz. Üstelik yürürken Eyfel Kulesi’ni gören birbirinden hoş manzaralara rastlayacağınıza emin olabilirsiniz. Eyfel Kulesi şehir merkezinin biraz dışarısında kaldığı için şehrin her yerinden burayı görmek mümkün olmuyor. Ancak bu bölgede yürürken neredeyse her sokaktan Eyfel’i görmek mümkün. Eyfel’i gören en iyi yerlerin başında Trocadero ve Champ de Mars’ın geldiğini de ayrıca hatırlatalım.

Eyfel Kulesi’ne ilk kez gidiyorsanız mutlaka yukarıya çıkmalısınız. Biletinizi önceden internetten almayı ihmal etmeyin deriz, aksi halde birkaç saat sıra beklemeniz gerekebilir.

Eyfel Kulesi, Paris | Paris'te İki Gün
Eyfel Kulesi Paris

Eyfel Kulesi’nden sonra sıra Paris’te mutlaka gezilmesi gereken yerlerden bir diğeri olan Louvre Müzesi’ne gitmekte. Louvre Müzesi’ni hakkıyla gezmek için en az birkaç saat gerekiyor. Giriş biletinizi mutlaka birkaç gün önceden almalısınız. Müzeyi gezdikten sonra sembolikleşmiş cam piramidini de görmeyi ihmal etmeyin.

Louvre’un hemen yanında bulunan Ladurée’ye de uğramalısınız. Fransa’nın en ünlü pastanelerinden biri olan Ladurée’nin çeşit çeşit rengarenk makaronlarını kesinlikle denemelisiniz.

Louvre Müzesi, Paris | Paris'te İki Gün
Louvre Müzesi, Paris

Buranın biraz ilerisinde bulunan Tuileries Bahçesi de Paris’in en keyifli yerlerinden bir tanesi. Şehrin en ünlü parkı olarak da bilinen Tuileries Bahçesi günün her saati canlı oluyor. Burada biraz zaman geçirmeyi ihmal etmemelisiniz.

Tuileries Bahçesi, Paris | Paris'te İki Gün

Paris’te görülecek sıradaki yer ise Şanzelize Caddesi. Dünyanın en ünlü caddelerinden biri olan Şanzelize, Tuileries Bahçesi’nden başlayıp şehrin ünlü yapılarından olan Zafer Takı’na kadar uzanıyor. Gündüz ayrı gece ayrı güzel olan Şanzelize’de mutlaka gezin, dolaşın. Burada iyi bir akşam yemeği de yemelisiniz. Foquet’s, L’Alsace, L’Atelier de Joel Robuchon Etoile Şanzelize’de gidebileceğiniz iyi restoranlardan sadece birkaçı.

Zafer Takı, Paris | Paris'te İki Gün
Şanzelize Caddesi, Paris | Paris'te İki Gün

İKİNCİ GÜN

İkinci gün kahvaltı için önereceğimiz adres Poilâne. Paris’in birçok yerinde bulunan bu küçük fırında güzel bir fransız kahvaltısı yapabilirsiniz.

Poilane, Paris

Kahvaltıdan sonra gezilecek ilk yer Lüksemburg Sarayı ve Bahçesi. 25 hektarlık bir alanı kaplayan Lüksemburg Bahçesi, Paris’in en yeşil yerlerinden bir tanesi. Bahçenin girişinde bulunan Lüksemburg Sarayı ise Fransız Senatosu’na ev sahipliği yapmakta.

Lüksemburg Sarayı ve Bahçesi, Paris | Paris'te İki Gün

Burdan yürüyerek birkaç dakikada Notre Dame Katedrali’ne ulaşabilirsiniz. 15 Nisan 2019 çıkan yangın nedeniyle bugün katedralin çok büyük bir kısmı yanmış durumda. Katedralin içerisini gezmek maalesef ki mümkün değil. Ancak tarihi 12. yüzyıla dayanan Notre Dame Katedrali’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Notre Dame Katedrali, Paris | Paris'te İki Gün
Notre Dame Katedrali, Paris

Sıra Ressamlar Tepesi olarak da bilinen Montmartre Tepesi’ne gitmekte. Paris’in en ünlü yapılarından biri olan Sacré-Coeur Bazilikası burada bulunmakta. Tüm şehri gören şahane bir manzaraya sahip olan bu bazilikayı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Sacré-Coeur Bazilikası, Paris | Paris'te İki Gün

Paris’in dünyaca ünlü tarihi alışveriş merkezi Galeries Lafayette’e de uğramayı ihmal etmeyin. Eyfel Kulesi’nden sonra Paris’te en çok ziyaret edilen Galeries Lafayette’in tarihi 1893 yılına dayanmakta. Buraya sadece alışveriş yapmak için değil, aynı zamanda binanın görkemli mimarisini görmek için de uğramalısınız.

Galeries Lafayette, Paris | Paris'te İki Gün

Galeries Lafayette’in yakınında bulunan Paris Opera Binası‘nı da mutlaka görmelisiniz. Palais Garnier olarak da bilinen bu görkemli binanın içerisini gezebileceğiniz gibi burada bir programa da katılabilirsiniz.

Paris Opera Binası, Paris | Paris'te İki Gün

Akşam yemeği için ise Paris’in ünlü Saint-Germain Bölgesi’ne gidebilirsiniz. Günün her saati hareketli olan bu bölgede birçok ünlü restoran mevcut. Le Balzar, Le Deux Magots, La Palette ve Le Procope buranın en ünlü restoranlarından sadece birkaçı.

Bir Cevap Yazın