Napoli’de Gezilecek Yerler

Tarihi M.Ö. 7. yüzyıla dayanan Napoli, Avrupa’nın en eski şehirlerinden biri olarak bilinmekte. Derin bir tarihe birikime sahip oluşu sebebiyle Napoli’de gezilmesi gereken birçok yer mevcut. Ortaçağ kalelerinden görkemli saraylara birçok tarihi yapıya ev sahipliği yapan Napoli, kendine has mimarisiyle de oldukça ilgi çekmekte. Özellikle şehir merkezinin eski dokusunun korunmuş oluşu, Napoli’yi bu kadar ilgi çekici kılan noktaların başında geliyor. İşte Napoli’de gezilecek yerler:

Napoli, Couple Coffee Joy

1. Centro Storico

Centro Storico, Napoli’de gezilecek yerler listesinin en önemli noktası. Napoli’nin tarihi merkezi olarak bilinen Centro Storico, şehrin eski yapısının korunduğu oldukça geniş bir bölgeden oluşmakta. Kendine has dokusu ve eski sokaklarıyla dikkat çeken bu bölge, UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer almakta ve UNESCO tarafından korunmakta. Napoli’de gezilecek birçok yer Centro Storico’da bulunmakta. Santa Chiara Bazilikası, Gesù Nuovo Kilisesi, ve Napoli Katedrali Centro Storico’da bulunan tarihi yapılardan sadece birkaçı.

Centro Storico kopya

Centro Storico,  Napoli, Couple Coffee Joy

2. Spaccanapoli Caddesi

Napoli’nin en ünlü caddeleri arasında gösterilen Spaccanapoli, Centro Storico bölgesinde bulunmakta. Şehrin tarihi dokusunun korunduğu bu cadde, birçok tarihi yapıya ev sahipliği yapmakta. Eski Napoli evleriyle dolu bu caddede birçok küçük dükkan ve restoran da mevcut.

Spaccanapoli Caddesi, Napoli, Couple Coffee Joy

3. Duomo di Napoli

Napoli’de gezilecek yerlerden bir diğeri ise Napoli Katedrali. Centro Storico’da bulunan Napoli Katedrali, 13. yüzyılın sonunda Napoli Kralı’nın emriyle inşa edilmiş. 1456 yılında depremden zarar gören Katedral, çok uzun yıllar boyunca onarılmaya çalışılmış. Gotik, Neogotik, Barok mimari ve Rönesans mimarisinin izlerini taşıyan katedralin içerisinde bulunan freskler ve mozaikler oldukça ilgi çekmekte. Katedralin sağ tarafında 1646 yılında inşa edilen San Gennaro Şapeli yer almakta.

Duomo di Napoli, Napoli, Couple Coffee Joy

4. Piazza del Plebistico

Şehrin önemli merkezlerinden biri olan Plebistico Meydanı, birçok tarihi yapı tarafından çevrelenmiş durumda. Bir yanında Kraliyet Saray’nın bulunduğu bu geniş meydanın, bir diğer yanında ise Francesco di Paola Bazilikası bulunmakta. Piazza del Plebistico, Napoli’nin en büyük meydanı olarak da adlandırılmakta.

Piazza del Plebistico, Napoli, Couple Coffee Joy

5. Basilica di San Francesco di Paola

Roma’nın ünlü yapılarından Pantheoun’un neoklasik bir kopyası olarak gösterilen San Francesco di Paola Bazilikası, 19. yüzyılda inşa edilmiş. Plebistico Meydanında bulunan bazilika, birçok sütun ile çevrelenmiş görkemli bir görünüme sahip.

San Francesco di Paola Bazilikası, Napoli, Couple Coffee Joy

6. Palazzo Reale

Tarihi 17. yüzyılın başına dayanan Kraliyet Sarayı, şehrin İspanyollar tarafından ele geçirilmesinin ardından inşa edilmiş. Geçmişte monarşi için önemli bir yere sahip olan bu saray, 20. yüzyıla kadar birçok farklı devlet tarafından kullanılmış. Bugün ise Kraliyet Sarayı müze olarak hizmet vermekte.

Palazzo Reale, Napoli, Couple Coffee Joy

7. Castel dell’Ovo

Napoli’nin en ilgi çeken yapılarından bir diğeri de kuşkusuz ki Castel’dell Ovo. Napoli’nin en eski kalesi olarak da bilinen Castel dell’Ovo, 12. yüzyılda Normanlar tarafından inşa edilmiş. Kalenin bulunduğu yer 7. yüzyılda Yunanlıların kente yerleştikleri yer olarak da bilinmekte.

Castel dell’Ovo, Napoli, Couple Coffee Joy

8. Castel Nuovo

Napoli’de gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından bir diğeri ise Castel Nuovo. 13. yüzyılda inşa edilmiş olan Castel Nuovo, şehrin en görkemli yapıları arasında gösterilmekte. Ortaçağ mimarisiyle ilgi çeken kalenin içerisinde bugün birçok sergi bulunmakta. 17. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar Napoli’ye ait resimlerin sergilendiği koleksiyon buranın en beğenilen sergilerinden bir tanesi.

Castel Nuovo, Napoli, Couple Coffee Joy

9. Piazza Gesù Nuovo

Geçmişte yüzyıllar boyunca şehrin giriş kapılarından biri olarak kullanılmış olan Piazza Gesù Nuovo, Centro Storico bölgesinde bulunmakta. Napoli’nin en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan bu meydan, birçok tarihi yapı tarafından çevrelenmiş durumda. Santa Chiara Bazilikası, Gesù Nuovo Kilisesi ve meydanın ortasında bulunan Guglia dell’Immacolata isimli obelisk burada bulunan en ünlü yapıların başında geliyor.

Piazza Gesù Nuovo, Napoli, Couple Coffee Joy

10. Basilica di Santa Chiara

14. yüzyılda inşa edilmiş olan Santa Chiara Bazilikası, Napoli’nin en önemli ve en büyük kiliseleri arasında gösterilmekte. Gotik mimari yapısıyla oldukça ilgi çeken Bazilika, ikinci dünya savaşında ciddi anlamda zarar görmüş ve savaş sonrasında büyük çaplı bir yenileme sürecinden geçirilmiş.

Santa Chiara Bazilikası, Napoli, Couple Coffee Joy

11. Chiesa di Gesù Nuovo

Gesù Nuovo Kilisesi, şehirdeki en orijinal yapılardan bir tanesi. Gesù Nuovo Meydanı’nda bulunan bu kilise, 15. yüzyılda bir saray olarak inşa edilerek 16. yüzyılda kiliseye çevrilmiş. Dışarıdan bir kiliseye benzemeyen bu yapı, Barok mimari ve Rönesans mimarisinin önemli eserleri arasında gösterilmekte.

Gesù Nuovo, Napoli, Couple Coffee Joy

12. Castel Sant’Elmo

Şehri tepesi olarak adlandırılabilecek bir bölgede yer alan Castel Sant’Elmo, Napoli’yi tepeden gören mükemmel bir manzaraya sahip. Ortaçağın görkemli yapılarından biri olan kale, yıllar içinde birçok farklı amaç için kullanılmış. Bugün mimari yapısı ve içerisindeki müze ile dikkat çeken Castel Sant’Elmo’ya ulaşmak için füniküler kullanabilir, ya da şehir merkezinden yukarıya çıkan merdivenleri kullanabilirsiniz.

Castel Sant’Elmo, Napoli, Couple Coffee Joy

13. Galleria Umberto I

Napoli’nin tarihi alışveriş merkezi Galleria Umberto I, 1887-1890 yılları arasında inşa edilmiş. 56 metre yüksekliğe sahip kubbesi ve cam tavanıyla oldukça dikkat çeken yapı, Milano’daki Galleria Vittoria Emanuele’i anımsatıyor. Şehir merkezinde yer alan Galleria Umberto I, Napoli gezilecek yerler listesine mutlaka eklenmesi gereken bir adres.

Galleria Umberto I, Napoli, Couple Coffee Joy

14. Teatro San Carlo

İtalya’nın en eski operalarından biri olan Teatro San Carlo, 1737 yılında inşa edilmiş. Geçmişte birçok ünlü sanatçıyı ağırlamış olan Teatro San Carlo’da bugün hala çeşitli performanslar sergilenmekte. Eğer Napoli’de olduğunuz tarihlerde burada bir etkinlik varsa mutlaka katılmanızı öneririz.

Teatro San Carlo, Napoli, Couple Coffee Joy

15. Via dei Tribunali

Centro Storico’da bulunan Via dei Tribunali, şehrin en hareketli noktalarından. Şehrin tarihi sokaklarına ve mimarisine yakından bakabileceğiniz Via dei Tribunali üzerinde birçok küçük dükkan ve restoran da mevcut.

Via dei Tribunali, Napoli, Couple Coffee Joy

16. Chiesa di Sant’Angelo a Nilo

14. yüzyılda inşa edilmiş olan Sant’Angelo a Nilo Kilisesi, Rönesans mimarisi ve Barok mimarinin etkisinin görüldüğü önemli yapılardan bir tanesi. Kilisenin içerisinde farklı sanatçılara ait heykeller ve Rinaldo Brancaccio’ya ait anıt mezar bulunmakta.

Sant’Angelo a Nilo Kilisesi, Napoli, Couple Coffee Joy

17. Basilica di San Lorenzo Maggiore

Milattan önceye ait kalıntılar üzerine inşa edilmiş olan San Lorenzo Maggiore Bazilikası, bugün Napoli’nin Centro Storico bölgesinde yer almakta. Ortaçağ mimarisi ile dikkat çeken Bazilika, 15. Yüzyılda inşa edilmiş.

San Lorenzo Maggiore Bazilikası, Napoli, Couple Coffee Joy

18. Napoli Sotterranea

Şehir merkezinin 40 metre altında bulunan yeraltı şehri, Antik Yunan zamanlarından bugüne uzanan 2400 yıllık tarihe sahip olan Napoli’yi tanımak için gezilebilecek ilgi çekici bir adres. Yeraltı şehrine girmek için görevliler tarafından düzenlenen turlara katılmanız gerekmekte. Güvenlik sebebiyle, bireysel ziyaretlere izin verilmiyor.

Napoli Sotterranea, Napoli, Couple Coffee Joy

19. Via Toledo

Napoli’nin en hareketli sokaklarından biri olan Via Toledo, şehrin alışveriş caddesi olarak bilinmekte. Birçok ünlü mağazaya ev sahipliği yapan Via Toledo aynı zamanda gezilecek birçok yere de oldukça yakın.

Via Toledo, Napoli, Couple Coffee Joy

Bonus: Via Nazario Sauro

Piazza Plebistico’nun hemen ilerisinde yer alan Via Nazario Sauro, bizce Napoli’nin en keyifli yerlerinden bir tanesi. Bir tarafında renkli binaların sıralandığı yolun öbür tarafı ise Tiren Denizi’ni görmekte. Napoli’de oturanların hafta sonları denize girmek için geldikleri bu cadde, şehri gezenler için ise oldukça keyifli bir dinlenme yeri.

Via Nazario Sauro, Napoli, Couple Coffee Joy

Eğer Napoli’de gezmek için fazladan zamanınız varsa Napoli Ulusal Arkeoloji Müzesi, San Martino Manastırı, Capodimonte Müzesi, ve San Gregorio Armeno Caddesi’ni de gezi listenize ekleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın