Milano’da Gezilecek Yerler

Moda denilince akla gelen ilk şehirlerden olan Milano, oldukça köklü bir tarihe ve kültüre sahip. Alışveriş caddeleri ile öne çıkan Milano’da gezilmesi gereken birçok önemli tarihi yapı da mevcut. Bu yazımızda Milano’da gezilecek yerler listesinin en önemli adreslerinden söz ettik. İşte Milano’da gezilecek yerler:

1. Duomo Meydanı (Piazza del Duomo)

Milano Katedrali’nin bulunduğu Duomo Meydanı, şehrin en kalabalık ve en güzel noktalarının başında geliyor. Milano’nun tam olarak merkezinde bulunan bu meydan çevresinde birçok gezilecek yer, restoran ve mağaza mevcut. Bir tarafında Milano Katedrali, diğer bir tarafında Galleria Vittorio Emanuelle II bulunan bu meydanın bir diğer tarafında ise Milano’nun ünlü alışveriş caddeleri yer almakta.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 82086987_l-Kopya-1-1024x684.jpg

2. Milano Katedrali (Duomo di Milano)

Milano’da gezilecek yerler denilince akla ilk gelen hiç kuşkusuz ki Milano Katedrali. Gotik mimarinin en önemli örneklerinden biri olan Milano Katedrali aynı zamanda dünyanın en büyük Katolik kiliselerinden biri olarak da bilinmekte.

Milano Katedrali’nin yapımına 1386 yılında başlanmış ve katedralin inşasının tamamlanması 500 yıldan fazla sürmüş. Mimarisi ve dış cephesindeki heykeller ile dikkat çeken Milano Katedrali’nde üç binden fazla heykel bulunduğu bilinmekte. Katedralin içerisinde ise birçok heykel ve tablo sergilenmekte.

Milano Katedrali’nin dikkat çeken bir diğer yeri ise çatısında yer alan büyük terası. Bütün Milano’yu tepeden gören bu terasta katedralin dışını çevreleyen heykeller de yakından görülmekte.

Milano Katedrali’nin altında dördüncü yüzyıldan kalma bir vaftizhane ve kilisenin de kalıntıları bulunmakta. Eğer burada fazladan vaktiniz olursa katedralin alt tarafına inebilir ve bu yapıların kalıntılarını inceleyebilirsiniz.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 17116553_l-1024x683.jpg

3. Galleria Vittorio Emanuele II

Milano’nun en hareketli noktalarından biri olan Galleria Vittorio Emanuele II, hem görkemli mimarisiyle hem de içerisindeki mağaza ve restoranlarla oldukça dikkat çekmekte. 1865-1877 yılları arasında inşa edilmiş olan bu görkemli yapı, şehrin en önemli yerleri arasında gösterilen Milano Katedrali ve La Scala Tiyatrosu arasında bulunmakta.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı img_8256-1024x683.jpg

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı galleria-1024x693.jpg

4. La Scala Tiyatrosu (Teatro Alla Scala)

Dünyanın en ünlü opera binalarından biri olan La Scala Tiyatrosu, Milano gezilecek yerler listesinin en önemli yerlerinden bir tanesi. Bugünkü opera binası, 1776 yılında çıkan bir yangın sonrası yıkılmış olan eski bir tiyatro salonu yerine inşa edilmiş. Neo klasik mimarinin en önemli örnekleri arasında gösterilen opera binası, Giuseppe Piermarin tarafından 1778 yılında tasarlanmış.

La Scala Tiyatrosu içerisinde görkemli salonlara ek olarak bir de müze bulunmakta. Kostümlerden, müzik aletlerinden, ve tablolardan oluşan koleksiyonların sergilendiği La Scala Tiyatrosu Müzesi dört yüz binden fazla esere ev sahipliği yapmakta.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı a-1-1024x683.jpeg

5. Sforzesco Kalesi (Castello Sforzesco)

Milano gezilecek yerler listesinin en önemli adreslerinden biri olan Sforzesco Kalesi şüphesiz ki şehirde en çok ilgi çeken yerlerin başında geliyor. Tarihi 14. yüzyıla dayanan bu görkemli kale bugün şehirdeki en önemli müzelere ev sahipliği yapmakta. Kalenin içerisinde farklı eserlerin sergilendiği birçok küçük müze bulunmakta.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı castle-1024x683.jpeg

6. Sempione Parkı (Parco Sempione)

Sforzesco Kalesi yakınında bulunan Sempione Parkı, Milano’da gezilecek önemli yerlerden bir tanesi. 1890-1893 yılları arasında yapılmış olan park, İngiliz bahçelerini andıran tarzıyla oldukça dikkat çekmekte. İçerisinde birçok farklı türden bitkinin bulunduğu Sempione Parkı 47 hektarlık büyük bir alanı kaplamakta.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı park-1024x683.jpeg

7. Santa Maria delle Grazie Kilisesi (Chiesa di Santa Maria delle Grazie)

Mimari ve tarihi açıdan Milano’daki çoğu kiliseden öne çıkmayan Santa Maria delle Grazie Kilisesi, içerisinde sergilenen ve Leonardo da Vinci imzası taşıyan “Son Akşam Yemeği” isimli eser ile Milano gezilecek yerler listesinin önemli bir parçası.

Son Akşam yemeği her ne kadar bir fresk olarak adlandırılsa da, Da Vinci’nin kullandığı teknikler sebebiyle bir tablo olarak adlandırmanın daha doğru olduğu kabul edilmekte. 1495-1497 yılları arasında tamamlanmış olan tabloda Hz. İsa’nın tutuklanmadan önce havarileriyle yediği son akşam yemeği anlatılmakta.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı u__-1024x683.jpg

8. Brera Bölgesi

Milano’da sanatın merkezi olarak adlandırılan Brera Bölgesi, şehrin hareketli noktalarından. Tarihi 10. yüzyıla dayanan bu bölge şehrin en eski yerleşim yerlerinden biri olarak da bilinmekte.

Birçok restoran, kafe ve küçük mağazanın bulunduğu Brera Bölgesi’nde gezilecek birçok yer de mevcut. Brera Sanat Galerisi, Brera Botanik Bahçesi, Belle Arti Akademisi, Astronomico Müzesi, Brera Bölgesi’nde gezilmesi gereken önemli yerlerden.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı BRERA_BO__LGESI__-1024x683.jpg

9. Brera Sanat Galerisi (Pinacoteca di Brera)

Tarihi 16. yüzyıla dayanan Brera Sarayı içerisinde bulunan Brera Sanat Galerisi, şehrin en önemli galerilerinden biri olarak bilinmekte. Küçük salonlardan oluşan müze içerisinde farklı yüzyıllara ait sanat eserleri kronolojik olarak sergilenmekte.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı brera-1024x721.jpeg

10. Navigli Bölgesi

Milano’nun tarihi şehir merkezinin dışında yer alan Navigli Bölgesi, Venedik’i andıran kanalları ile ilgi çekmekte. Bölgenin en ünlü iki kanalı olan Naviglio Grande ve Naviglio Pavese çevresi buranın en hareketli yerlerinden. Kanalların etrafında yer alan restoranlar ve kafeler şehirde hoş vakit geçirmek için gidilebilecek en iyi adresler arasında gösterilmekte. Bölgede birçok küçük butik ve sanat galerisi de mevcut.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı NAVI__GLI__-1024x683.jpg

11. Mercanti Meydanı (Piazza Mercanti)

Duomo Meydanı yakınında bulunan Mercanti Meydanı, ortaçağdan kalma birçok tarihi yapıya ev sahipliği yapmakta. Ortaçağı mimarisi ile dikkat çeken bu meydan geçmişte hükümet işlerinin merkezi olarak kullanılırmış. Eskiden mahkemelerin bulunduğu Ragione Sarayı ve ortaçağda bölgedeki en iyi yüksek okul olarak adlandırılan Scuole Palatine Sarayı burada bulunan önemli yapılardan ikisi.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı popoopopo-1024x683.jpg

12. Poldi Pezzoli Müzesi (Museo Poldi Pezzoli)

Poldi Pezzoli Müzesi, şehrin en dikkat çeken sanat müzelerinden bir tanesi. Tarihi 19. yüzyıla dayanan müze ilk yıllarında kurucusu Gian Giacomo Poldi Pezzoli’ye ait koleksiyonlara ev sahipliği yaparken bugün müzede Rönesans Dönemi’ne ait sanat eserlerinden askeri araçlara kadar birçok farklı eser sergilenmekte.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı a-1024x683.jpg

13. Palazzo Reale

Bugün içerisinde birçok farklı koleksiyonun sergilendiği Palazzo Reale, geçmişte şehrin önemli kraliyet binalarından bir tanesiymiş. Tarihi 14. yüzyıla dayanan bu görkemli sarayda yaşamış olan isimler arasında Leonardo da Vinci, Giotto ve Napolyon da bulunmakta.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı f-1024x683.jpg

14. Katedral Müzesi (Museo del Duomo)

Milano Katedrali’nin tarihi ve yapımı ile bağlantılı birçok eserin sergilendiği Katedral Müzesi, 1953 yılında açılmış. Milano Katedrali’nin hemen yanında bulunan müze içerisinde heykeller ve tablolardan oluşan koleksiyonlara ek olarak katedralin yapımının anlatıldığı bölümler de mevcut.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı s-1024x683.jpg

15. Novecento Müzesi (Museo del Novecento)

Duomo Meydanı’nda bulunan Novecento Müzesi içerisinde 20. yüzyıla ait birçok sanat eseri sergilenmekte. Dört binden fazla esere ev sahipliği yapan müze, 2010 yılında kurulmuş. Novecento Müzesi, Milano gezilecek yerler listesinin en önemli yerlerinden olmasa da şehirde fazladan vaktiniz varsa burayı ziyaret edebilirsiniz.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı NOVECENTO-1024x683.jpg

16. Quadrilatero d’Oro

Milano gezilecek yerler listesinin önemli bir parçası ise şehrin ünlü alışveriş caddeleri. Moda denilince akla ilk gelen yerlerden biri olan Milano’da mağazalarıyla ünlenmiş birçok cadde mevcut.

Quadrilatero d’Oro, Milano’daki ünlü alışveriş caddelerinin birleşimine verilen bir isim. Türkçeye Moda Dörtgeni ya da Altın Dörtgen olarak çevrilen bu bölge, şehrin en ünlü mağazalarına ev sahipliği yapmakta.

Başta Via Monte Napoleone olmak üzere Via Sant’Andrea, Via della Spiga ve Via Mazoni bu bölgede bulunan önemli caddelerden. Milano’da alışverişe zaman ayıracaksanız şehrin en ünlü markalarının bulunduğu Quadrilatero d’Oro bölgesine uğramayı tercih edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın