Milano Rehberi: Milano Gezisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tarihi dokunun modern bir görünüm ile birleştiği Milano, İtalya’nın en çok ziyaret edilen şehirlerinden bir tanesi. Gezilecek yerlerden alışveriş caddelerine, ulaşım olanaklarından konaklamaya kadar birçok konuya değindiğimiz bu yazımızda Milano gezisi hakkında bilinmesi gerekenlerden bahsettik.

Milano’da Gezilecek Yerler

Milano’da gezilecek yerler listesinin ilk sırasında Milano Katedrali yer alıyor. Şehirdeki en görkemli yapılardan biri olan katedral, dünyanın en büyük Katolik kiliselerinden biri olarak da bilinmekte. Katedralin bulunduğu Duomo Meydanı, Milano’nun en hareketli noktalarından. Şehrin merkezinde bulunan bu meydan çevresinde gezilecek tarihi yerlerden restoranlara, küçük kafelerden mağazalara birçok farklı yer mevcut.

Duomo Meydanı’nda bulunan Galleria Vittorio Emanuelle II, şehirde gezilmesi gereken önemli yerlerden bir diğeri. İçerisinde birçok mağaza ve restoran bulunan bu görkemli yapı mimarisi ile de oldukça dikkat çekmekte.

Dünyanın en ünlü opera binalarından biri olan La Scala Tiyatrosu, tarihi 14. yüzyıla dayanan Sforzesco Kalesi ve Leonardo da Vinci’ye ait “Son Akşam Yemeği” isimli eserin sergilendiği Santa Maria delle Grazie Kilisesi Milano gezilecek yerler listesine yer alan diğer önemli yerlerden.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 82086987_l-Kopya-1-1024x684.jpg

Milano’da gezilecek yerleri detaylı bir şekilde anlattığımız “Milano’da Gezilecek Yerler” yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Milano’da Alışveriş

Moda denilince akla ilk gelen şehirlerden biri olan Milano, birçok farklı markanın bulunduğu alışveriş caddeleri ve alışveriş merkezleri ile de oldukça ilgi çekmekte.

Milano’daki alışveriş caddelerini pahalı mağazaların bulunduğu ve uygun fiyatlı mağazaların bulunduğu caddeler olarak ikiye ayırmak mümkün. Pahalı markaların bulunduğu yerlerin başında Via Monte Napoleone, Via Sant’Andrea, Via della Spiga ve Via Mazoni caddeleri yer almakta. Corso Buenos Aires, Via Dante ve  Via Torino ise daha uygun fiyatlı markaların bulunduğu caddelerden birkaçı.

Milano’da gezilecek önemli yerlerden biri olan Galleria Vittorio Emanuele II içerisinde birçok ünlü mağaza bulunmakta. Görkemli mimarisi ve tarihi ile dikkat çeken bu yapı, alışveriş yapmak için de gidilebilecek yerler arasında. Buranın oldukça yakınında bulunan La Rinascente, şehrin ünlü alışveriş merkezlerinden bir diğeri. Galleria Vittorio Emanuele II ve La Rinascente yakınında bulunan Corso Vittorio Emanuele II isimli cadde de şehrin ünlü alışveriş caddeleri arasında gösterilmekte.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 111978360_l-Kopya-1-1024x683.jpg

Milano’da Ulaşım

Milano’da üç farklı havaalanı bulunmakta: Malpensa Havaalanı, Linate Havaalanı, Milan-Bergamo Havaalanı. Malpensa Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşmak için tren, otobüs ya da havaalanı servislerini kullanabilirsiniz. Linate Havaalanı ve Milan-Bergamo Havaalanı’ndan şehre ulaşmak için ise havaalanı servislerini ya da otobüsleri kullanabilirsiniz. Bu iki havaalanından şehir merkezine direkt olarak tren ile ulaşma imkanı bulunmamakta.

Büyük bir şehir olan Milano’da birçok tren istasyonu mevcut. Neredeyse şehre gelen her trenin uğradığı Milano Centrale,  buranın ana tren istasyonu olarak da bilinmekte. Porta Genova, Porta Garibaldi ve Cadorna şehirde sıkça kullanılan diğer tren istasyonlarından birkaçı.

Milano’da bir yerden bir yere gitmek için en iyi seçenek metro kullanmak. Toplam metro ağı uzunluğu 100 km’yi bulan Milano’da birçok yere metro ile rahatlıkla gidebilirsiniz. Şu an Milano’da dört farklı metro hattı mevcut. Şehir merkezine ve tren istasyonlarına yakın birçok durakta bu metro hatları arasında aktarma yapma imkanı bulunmakta.

Şehrin tramvay ve otobüs ağı da oldukça gelişmiş durumda. Özellikle metronun gitmediği yerlere tramvay ile rahatlıkla ulaşılabiliyor. Otobüs veya tramvay kullanmanız durumunda biletinizi onaylatmayı ve yolculuğunuz boyunca yanınızda taşımaya özen göstermelisiniz. Aksi halde yapılan kontrollerde biletiniz olmadığı ya da onaylatılmadığı anlaşılırsa ceza ödemeniz gerekebilir.

Metro, otobüs ya da tramvay kullanmak için tek seferlik bilet alabileceğiniz gibi bir günlük, iki günlük ya da haftalık biletlerden de alabilirsiniz. Bu biletlerden almanız durumunda bilet süresince şehirdeki ulaşım araçlarını sınırsız bir şekilde kullanabiliyorsunuz.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı MI__LANO_ULAS__IM-1024x685.jpg

Milano’da Konaklama

İtalya’nın ikinci büyük şehri olan Milano’da konaklama için oldukça fazla seçenek mevcut. Tarihi şehir merkezi Milano’da konaklama için en çok tercih edilen adreslerin başında geliyor. Bu bölgede konaklamanız durumunda şehrin gezilecek birçok yerine yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Ulaşım olanakları oldukça gelişmiş olan Milano’da şehir merkezi dışında kalan bölgeler de konaklama için tercih edilebilir. Özellikle metroya yakın bir yerde konaklamayı tercih ederseniz gezilecek yerlere metro ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Şehir merkezinin dışında konaklamak için ilk seçenek tren istasyonlarının çevresindeki oteller. Birçok başka şehrin aksine Milano’da tren istasyonlarının çevresi oldukça hareketli oluyor. Fazlaca otel bulunan bu bölgelerden şehir merkezine ulaşmak da metro ile sadece birkaç dakika sürmekte.

Milano’nun popüler yerlerinden olan Brera Bölgesi ve Navigli Bölgesi de konaklama için tercih edilebilecek yerler arasında. Şehir merkezinden uzakta olmalarına karşın hareketli olan bu bölgelerde birçok restoran, kafe ve küçük butikler mevcut.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Onepixel_4220165-1-1024x760.jpg

Milano Yakınlarında Gezilecek Yerler

Como Gölü Milano’dan günübirlik gidilebilecek yerlerden ilki. Kuzey İtalya’nın en dikkat çeken yerlerinden biri olan Como Gölü, oldukça sakin bir yapıya sahip. Gölün çevresinde gezilecek birçok küçük kasaba da mevcut. Milano’nun kuzeyinde yer alan Como Gölü’ne tren ile yarım saatte ulaşmak mümkün. Milano’ya biraz daha uzak olmalarına karşın Garda Gölü, Maggiore Gölü ve Iseo Gölü de gidilebilecek yerler arasında.

Verona, Milano’dan bir günlüğüne gidilebilecek en güzel şehirlerden. Romeo ve Juliet hikayesinin geçtiği yer olarak da bilinen Verona, tarihi ortaçağa dayanan birçok önemli yapıya ev sahipliği yapmakta. Milano’da fazladan zamanınız varsa bir gününüzü Verona’ya ayırmayı tercih edebilirsiniz. Verona’da gezilecek yerlerden detaylı bir şekilde bahsettiğimiz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Trenle bir saatten az bir sürede ulaşabileceğiniz Torino, Milano’dan gidilebilecek şehirlerden bir diğeri. İtalya’nın dördüncü büyük şehri olan Torino hem gezilecek tarihi yerleri ile hem de Alp Dağları ile çevrelenmiş doğası ile oldukça ilgi çekmekte.

Bir Cevap Yazın