Madrid’de Yapılacak En Güzel 10 Şey

Madrid‘de gezilecek yerleri ve şehrin en ünlü restoranlarını önceki yazılarımızda detaylıca anlatmıştık. Bu yazımıza ise “Madrid’de ne yapılır?” sorusuna cevap verdik ve şehirde yapılacak en güzel 10 şeyi listeledik. Madrid’de kısa bir zamanınız varsa şehri köşe bucak gezmek yerine burada yazanlara öncelik vermenizi öneririz. İşte Madrid’de yapılacak en güzel 10 şey:

1. Sol Meydanı’nda Dolaşın

Sol Meydanı Madrid’in en kalabalık, en hareketli meydanlarından bir tanesi. Günün her saati canlı olan bu meydan çevresinde birçok mağaza ve restoran mevcut. Madrid’e gittiğinizde mutlaka Sol Meydanı’na uğramalısınız.

Sol Meydanı, Madrid
Sol Meydanı

2. Plaza Mayor’a Gidin

Tarihi 17. yüzyıla dayanan Plaza Mayor‘da geçmişte büyük pazarlar kurulurmuş ve burada boğa güreşleri, infazlar, mahkemeler ve taç giyme törenleri yapılırmış. Bugün ise birçok restoran ve kafenin bulunduğu bu geniş meydanda yılın belirli zamanları çeşitli etkinlikler düzenlenmekte. Özellikle Noel zamanında Madrid’e giderseniz burada kurulan Noel pazarlarına mutlaka uğramalısınız.

Plaza Mayor, Madrid

3. Almuneda Katedrali’ni Gezin

Şehrin en görkemli yapılarından biri olan Almuneda Katedrali’ni mutlaka gezmelisiniz. İnşasına 1879 yılında başlanan ve savaşlar nedeniyle 1960 yılında tamamlanan Almuneda Katedrali bugün Madrid başpiskopozluğunun yönetim merkezi olarak da bilinmekte.

Almuneda Katedrali, Madrid

4. Kraliyet Sarayı’nı Gezin

Madrid’in en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan Kraliyet Sarayı’nı görmeden olmaz. Geçmişte İspanya kraliyet ailesi tarafından kullanılmış olan bu saray bugün resmi etkinliklere ev sahipliği yapmakta. Almuneda Katedrali’nden sarayın geniş avlusunu görmek mümkün. Ancak Kraliyet Sarayı’nı sadece dışarıdan görmekle yetinmemeli ve içerisini de mutlaka gezmelisiniz. İhtişamlı bir mimariye sahip olan sarayın içerisinde farklı koleksiyona sahip birçok sergi salonu bulunmakta.

Kraliyet Sarayı, Madrid

5. Dünyanın En Eski Restoranına Gidin

Tarihi 1725 yılına dayanan ve dünyanın en eski restoranı olarak bilinen Sobrino de Botin’e mutlaka uğramalısınız. Restoranda iyi bir yemek yiyebileceğiniz gibi kafe bölümünde bir şeyler de içebilirsiniz. Restoranın içerisine girme fırsatınız olmasa dahi girişinde sergilenen sertifikayı ve restoranın tarihini anlatan eşyaları görmeyi ihmal etmeyin.

Sobrino de Botin, Madrid

6. Altın Sanat Üçgeni’ni Keşfedin

Altın Sanat Üçgeni, Madrid’in en ünlü üç müzesi olan Prado Müzesi, Thyssen Bornemisza Müzesi ve Kraliçe Sofia Ulusal Sanat Müzesi’ni kapsamakta. Madrid’de mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında gösterilen bu üç müzeyi de kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

Prado Müzesi, Madrid
Prado Müzesi

7. Debod Tapınağı’nı Gezin

Aslen Mısır’da inşa edilmiş olan Debod Tapınağı, 1968 yılında Aswan Barajı’nın yapımı nedeniyle Mısır tarafından İspanya’ya bağışlanmış. Sonrasında Madrid’e taşınan tapınak 1972 yılında ziyarete açılmış. Madrid’e gittiğinizde Debod Tapınağı’nı mutlaka görmeli ve tapınağın içerisini de gezmelisiniz.

Debod Tapınağı, Madrid
Debod Tapınağı

8. Mercado de San Miguel’de Tapas Yiyin

İçerisinde birçok farklı küçük restoranın bulunduğu Mercado de San Miguel, Madrid’in en ünlü yemek pazarı. Burada İspanya’ya özgü tapasları tadabilir ve güzel bir yemek yiyebilirsiniz.

Mercado de San Miguel, Madrid

9.  Cibeles Meydanı ve Cibeles Sarayı’nı Görün

Madrid’in en önemli sembollerinden olan Cibeles Sarayı mutlaka görülmeli. Cibeles Meydanı’nın en ilgi çeken yapısı olan bu görkemli sarayın terasından tüm Madrid’i izlemek mümkün. Bugün belediye binası olarak kullanılan bu sarayın içerisinde bir restoran, sergi salonu ve kütüphane bulunmakta.

Cibeles Meydanı, Madrid

10. Chocolateria de San Gines’de Churros Yiyin

Madrid’in en ünlü kafelerinden biri olan Chocolateria de San Gines’e mutlaka uğramalısınız. Tarihi 1894 yılına dayanan bu kafe İspanyolların en ünlü tatlılarından olan churros yemek için gidilebilecek en iyi yerlerden.

Chocolateria de San Gines, Madrid
Chocolateria de San Gines

Bir Cevap Yazın