Madrid Gezilecek Yerler

İspanya’ya gitmeyi planlayan birçok kişi Madrid’den önce Barcelona’yı koyar gezi listesine. Ancak bizce İspanya’da mutlaka gidilmesi gereken bir şehir varsa bu kesinlikle Madrid olmalı. İspanya’nın hatta Avrupa’nın en güzel şehirlerinden bir tanesi Madrid. Tarihi binaları ile dolu sokakları, hareketli meydanları ve dünyaca ünlü müzeleri başta olmak üzere gezilmesi gereken birçok yer mevcut Madrid’de. Madrid gezilecek yerler listesine yer verdiğimiz bu yazımızda şehirde gezilmesi gereken önemli yerleri anlattık. Madrid’e gittiğinizde bu adreslere mutlaka uğramalısınız.

1. Puerta del Sol

Madrid gezilecek yerler listesinin ilk sırasında şehrin merkezi konumunda olan Puerta del Sol yer alıyor. Geçmişte şehrin önemli merkezlerinden biri olarak kullanılmış olan Puerta del Sol, bugün de şehrin en hareketli yerlerinin başında geliyor.

Real Casa de Correos isimli saat kulesi meydanın en dikkat çeken yapılarından bir tanesi. Tarihi 18. Yüzyıla dayanan bu saat kulesi bugün şehrin posta merkezi olarak kullanılmakta. Puerta del Sol’un ilgi çeken yapılarından bir diğeri ise El Oso y El Madroño (Ayı ve Çilek Ağacı) isimli heykel. Şehrin en önemli sembollerinden biri olan bu heykel, Madrid armasını temsil etmekte.

Birçok ünlü restoran ve mağaza tarafından çevrelenmiş olan bu meydandan şehrin birçok noktasına sadece birkaç dakikada ulaşmak mümkün. Bir yanından Plaza Mayor, Madrid Kraliyet Sarayı ve Almudena Katedrali’ne gidilen bu meydanın diğer bir yanından ise Retiro Parkı ve Cibeles meydanına sadece birkaç dakikada ulaşılabilir.

Konaklama önerisi: Şehrin merkezi konumunda olan Puerta del Sol, konaklama için tercih edilebilecek en iyi yerlerden. Buradan şehrin birçok noktasına yürüyerek ya da metro ile kolayca ulaşmanız mümkün. Puerta del Sol yakınında bulunan otellere buradan ulaşabilirsiniz.

Madrid Gezilecek Yerler: Puerto del Sol
Puerto del Sol

2. Plaza Mayor

Şehrin bir diğer önemli meydanı olan Plaza Mayor, Madrid gezilecek yerler listesinde mutlaka bulunması gereken bir adres. Hem Madrid’in hem de İspanya’nın önemli sembollerinden biri olarak gösterilen Plaza Mayor’un tarihi 17. yüzyıla dayanmakta.

Geçmişte büyük pazarların kurulduğu bir toplanma yeri olarak kullanılan Plaza Mayor, boğa güreşlerine, infazlara, mahkemelere ve taç giyme törenlerine de ev sahipliği yapmış. Bugün ise birçok restoran ve kafe ile çevrelenmiş olan meydanda yılın belirli dönemlerinde çeşitli etkinlikler düzenlenmekte. Eğer Noel zamanında Madrid’de olursanız 1860’dan beri her yıl kurulan Noel pazarlarına mutlaka uğramalısınız.

Konaklama önerisi: Plaza Mayor, Madrid’de konaklama için bizim favorimiz. Günün her saati canlı olan bu bölgede ulaşım ve yeme-içme konusunda hiç zorlanmayacaksınız. Plaza Mayor yakınındaki otellere mutlaka bir göz atın deriz, buradan otellerin tam listesine ulaşabilirsiniz.

Madrid Gezilecek Yerler: Plaza Mayor

3. Madrid Kraliyet Sarayı

Madrid Kraliyet Sarayı, Madrid’in en çok ziyaret edilen yerlerinden bir tanesi. Geçmişte İspanya kraliyet ailesinin evi olarak kullanılmış olan bu görkemli saray bugün hala resmi etkinlikler için kullanılmakta.

Sarayın içerisinde farklı koleksiyonların sergilendiği 3000’den fazla oda bulunmakta. En az sarayın görkemli dış mimarisi kadar etkileyici olan iç kısmını görmeyi ihmal etmemelisiniz.

Madrid Gezilecek Yerler: Madrid Kraliyet Sarayı

4. Almudena Katedrali

Madrid Kraliyet Sarayı’nın yanında bulunan Almudena Katedrali, şehrin en görkemli yapılarından bir tanesi. İnşasına 1879 yılında başlanan Katedral savaşlar nedeniyle 1960 yılında tamamlanabilmiş.

Madrid Gezilecek Yerler: Almudena Katedrali

5. Debod Tapınağı

Mısır’dan Madrid’e getirişmiş olan Debod Tapınağı, şehrin en ilgi çeken yapılarından bir tanesi. Tarihi M.Ö. 2. yüzyıla dayanan Debod Tapınağı, güneş tanrısı Ra’ya ibadet etmek için inşa edilmiş.

Aslen Nil Nehri’nin kıyısında yer alan Aswan şehrine inşa edilmiş olan yapı, yeni yapılan Aswan Barajı’ndan zarar görecek olması nedeniyle 1968 yılında Mısır tarafından İspanya’ya bağışlanmış. Bunun ardından Debod Tapınağı Madrid’e taşınmış ve 1972 yılında ziyarete açılmış.

Debod Tapınağı

6. Prado Müzesi

Madrid’de mutlaka gezilmesi gereken yerlerden bir diğeri ise Prado Müzesi. Yaklaşık 200 yıllık bir tarihe sahip olan müze içerisinde oldukça geniş bir koleksiyon sergilenmekte. 3 kattan ve birçok küçük salondan oluşan Prado Müzesi, gerek İspanya’nın gerekse tüm dünyanın en önemli müzeleri arasında gösterilmekte.

Prado Müzesi

7. Thyssen Bornemisza Müzesi

Avrupa’nın en önemli müzeleri arasında gösterilen Thyssen Bornemisza Müzesi mutlaka Madrid gezilecek yerler listenizde yer almalı. 1000’i aşkın eserin bulunduğu müze, dünyanın en büyük ikinci özel koleksiyonuna ev sahipliği yapmakta.

 Thyssen Bornemisza Müzesi

8. Kraliçe Sofia Ulusal Sanat Müzesi

Kraliçe Sofia Ulusal Sanat Müzesi, Prado ve Thyssen Bornemisza Müzeleri ile birlikte şehrin en önemli müzeleri arasında gösterilmekte. Bu üç müze Golden Triangle of Art Galleries (Altın Sanat Galerileri Üçgeni) olarak adlandırılmakta.

İspanya’nın en büyük modern sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapan Kraliçe Sofia Ulusal Sanat Müzesi’nde 22.400’den fazla eser bulunmakta. Salvador Dali ve Pablo Picasso burada eserleri bulunan sanatçılar arasında. Kalıcı koleksiyonlar dışında müzede süreli sergiler de mevcut. Müzenin internet sitesinden güncel ve gelecekteki sergiler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Kraliçe Sofia Ulusal Sanat Müzesi

9. Plaza de Cibeles & Palacio de Cibeles

Plaza de Cibeles, Madrid’in en ünlü meydanlarından bir tanesi. Birçok tarihi bina ile çevrili olan ve tam ortasında görkemli bir çeşmenin bulunduğu bu meydan şehrin en çok ziyaret edilen yerlerinden.

Meydanın en dikkat çeken yapısı ise Cibeles Sarayı. Bugün belediye binası olarak kullanılan sarayın içerisini gezebilir ve en tepesine çıkarak Madrid’e tepeden bakabilirsiniz.

Plaza de Cibeles & Palacio de Cibeles

10. Retiro Parkı

Şehir merkezinde bulunan Retiro Parkı, Madrid’in en keyifli ve en canlı yerlerinden. 125 hektarlık bir alanı kaplayan park içerisinde 15.000’den fazla ağaç ve birçok farklı türde bitki mevcut. Bu geniş park içerisinde dolaşırken birçok önemli esere de rastlamak mümkün. Retiro Parkı içerisinde farklı dönemlere ait birçok heykel ve çeşme bulunmakta.

Parkın en ilgi çeken noktası ise içerisinde yer alan yapay göl. 1634-1636 yılları arasında inşa edilmiş olan bu gölde eskiden çeşitli gösteriler yapılırmış. Bugün ise şehir hayatından bunalanların dinlenme adresi haline gelen bu gölde kayık ile gezintiye çıkmak mümkün.

Retiro Parkı
Retiro Parkı

11. Puerta de Alcalá

1778 yılında inşa edilmiş olan Puerta de Alcalá, geçmişte Madrid’in ana girişi olarak kullanılırmış. Retiro parkının girişinde bulunan bu anıt şehrin en işlek üç caddesinin buluştuğu meydanda yer almakta.

Puerta de Alcalá

12. Gran Via

Şehrin en ünlü caddesi olan Gran Via, günün her saati hareketli ve canlı oluşuyla dikkat çekiyor. Birçok ünlü mağaza ve restoranın bulunduğu cadde, Plaza de España’dan Plaza de Cibeles’e kadar uzanıyor.

Konaklama önerisi: Gran Via Madrid’de konaklamak için tercih edilebilecek en güzel yerlerden. Oldukça merkezi konumda olan bu caddede günün her saati açık restoranlar ve kafeler mevcut. Bölgenin ulaşım olanakları da oldukça iyi, sadece birkaç dakika içinde yürüyerek ya da metro kullanarak birçok yere kolaylıkla gidebilirsiniz. Gran Via yakınındaki otellerin listesine buradan ulaşabilirsiniz.

 Gran Via

13. San Francesco El Grande Bazilikası

San Francesco El Grande Bazilikası, Madrid’de mutlaka görülmesi gereken yapılardan. İspanya’nın en büyük, Avrupa’nın ise en büyük dördüncü kubbesine sahip olan bazilikanın içerisinde 18. ve 19. yüzyılda İspanyol sanatçılar tarafından yapılmış eserler sergilenmekte.

San Francesco El Grande Bazilikası

14. Real Jardin Botanico

Prado Müzesi’nin yanında yer alan Real Jardin Botanico, içerisinde vakit geçirmesi oldukça keyifli bir botanik bahçe. 30.000’den fazla bitki ve 1.500’den fazla ağaca ev sahipliği yapan botanik bahçe içerisindeki bitkiler beş farklı kıtadan getirilmiş. Francesco Sabatini  ve Prado Müzesinin mimari olarak da bilinen Juan de Villanueva tarafından tasarlanmış olan bahçe bugün şehir merkezinde 8 hektarlık bir alanı kaplamakta.

Real Jardin Botanico

15. Mercado de San Miguel

Birbirinden leziz yemeklerin tadıldığı, onlarca stantta farklı farklı lezzetlerin satıldığı, bir kez gelenin müdavimi olduğu Mercado de San Miguel, Madrid’de kesinlikle ama kesinlikle gidilmesi gereken bir adres. Camlarla kaplı hoş bir binanın içerisinde kurulan bu hareketli pazar yeri İspanyol mutfağının en güzel lezzetlerini tatmak için gidilebilecek en iyi yer.

Mercado de San Miguel

16. Sobrino de Botin

Dışından sıradan bir Madrid restoranı gibi gözüken Sobrino de Botin, aslında buradaki bütün restoranlardan oldukça farklı. Tarihi 1725 yılına dayanan Sobrino de Botin, dünyanın en eski restoranı olarak bilinmekte. Restoranın girişinde dünyanın en eski restoranı olduğuna dair bir sertifika ve buranın tarihini anlatan eşyalar sergilenmekte.

Sobrino de Botin

17. Atocha Tren İstasyonu

Tren istasyonu gezilecek yerler listesinde olur mu demeyin. Madrid’in en işlek tren istasyonu olan Atocha’da  tropikal bir bahçe bulunmakta. Tren garının içerisinde yer alan bu alanda Amerika, Asya ve Avrupa kıtalarından getirilmiş 260 farklı türde bitki mevcut. Eğer Madrid’e tren ile geliyorsanız bu bahçeye göz atmadan istasyondan ayrılmayın deriz.  

Atocha Tren İstasyonu
0 Paylaşımlar

Bir Cevap Yazın