Lviv’de Yapılacak En Güzel 7 Şey

Yüzyıllar boyunca farklı kültürlere ev sahipliği yapmış olan Lviv bugün UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alıyor ve UNESCO tarafından korunuyor. Her ne kadar çok popüler bir şehir olmasa da bizce Lviv mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Üstelik çok büyük olmadığı için iki gün gibi kısa bir süre tüm şehri gezmek için yeterli oluyor. Bu yazımızda Lviv’de yapılacak en güzel şeyleri listeledik. İşte Lviv’de yapılacak en güzel 7 şey:

1. Rynok Meydanı’na Gidin

Lviv’in tarihi şehir merkezinin her sokağı bir şekilde Rynok Meydanı‘na çıkıyor. Şehrin merkezi konumunda olan bu meydan Lviv’e gittiğinizde uğrayacağınız ilk yer olmalı. Lviv’de gezilecek birçok yer de Rynok Meydanı’nın çevresinde bulunuyor.

Rynok Meydanı’nda bulunan Lviv Galician Cheesecake and Strudel Bakery ve Lviv Coffee Manufacture‘a uğramanızı özellikle tavsiye ediyoruz.

Rynok Meydanı

2. Ratusha Kulesi’ne Çıkın

Rynok Meydanı’nda bulunan Belediye Binası Lviv’de mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Belediye Binası’nın içerisinden çıkılan Ratusha Kulesi de tüm şehri gören şahane bir manzaraya sahip. 65 metre uzunluğa sahip bu kulenin en tepesine ulaşmak için 305 merdiven çıkmak gerekiyor.

Belediye Binası
Lviv

3. Kiliseleri Gezin

Lviv denilince akla ilk olarak şehrin görkemli kiliseleri geliyor. Lviv’e gittiğinizde kiliselere mutlaka zaman ayırmalı ve buraları gezmelisiniz. Dominik Kilisesi, Dormition Kilisesi, Aziz George Katedrali, Latin Katedrali, Bernardine Kilisesi ve Ermeni Katedrali Lviv’de mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

Aziz George Katedrali
Lviv
Bernardire Kilisesi

4. Tarihi Şehir Merkezi’nde Dolaşın

Tarihi orta çağa dayanan Lviv Şehir Merkezi bugün UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alıyor. Lviv’e gittiğinizde sadece gezilecek yerler listenizi takip etmekle yetinmemeli ve şehir merkezinin tarihi sokaklarında dolaşmalısınız. Bunun en güzel tarafı ise takip edilecek bir listeye veya haritaya ihtiyaç duymamanız.

Lviv

5. Lviv Yüksek Kalesi’ne Çıkın

Tarihi 14. yüzyıla dayanan Lviv Yüksek Kalesi şehrin en yüksek yeri olarak biliniyor. Şehir merkezinin biraz dışında kalan bu kaleye ulaşmak için biraz yürümek ve fazlaca merdiven çıkmak gerekiyor. Her ne kadar kale desek de aslında burada bir kale görmeyi beklemeyin. Burada bulunan kale yüzyıllar önce İşveç askeri tarafından yıkılmış. Bugün Lviv Yüksek Kalesi’ni bu kadar ilgi çekici yapan ise tüm şehri gören manzarası.

Lviv Yüksek Kalesi
Lviv Yüksek Kalesi

6. Lychakiv Mezarlığı’na Gidin

Lychakiv Mezarlığı‘nda Ukrayna tarihi açısından önemli birçok ismin mezarı bulunmakta. Burası bir mezarlık olsa da aslında içerisinde sergilenen eserler nedeniyle bu kadar popüler. Lviv’e gittiğinizde Lychakiv Mezarlığına’da mutlaka uğramalısınız.

Lychakiv Mezarlığı

7. Lviv Handmade Chocolate’a Uğrayın

Lviv Handmade Chocolate, Ukrayna’nın en meşhur çikolata fabrikası. Lviv’in birçok yerinde görebileceğiniz Lviv Handmade Chocolate’ın içerisi tam bir çikolata cenneti. Özellikle Rynok Meydanı yakınında bulunan mağazasına uğramanızı öneririz. Beş katlı bu mağazada çikolataya dair aradığınız her şeyi bulabilir ve çikolataların yapılışını izleyebilirsiniz.

Lviv Handmade Chocolate
Lviv Handmade Chocolate

Bir Cevap Yazın