Lviv’de İki Gün

Ukrayna, Türkiye’den çok sayıda turist alan ülkelerden bir tanesi. Özellikle pasaporta ihtiyaç duymadan çipli kimlik ile giriş yapabilme olanağı sağlandığından beri Türkiye’den Ukrayna’ya giden turist sayısı oldukça arttı. Bu yazımızda Ukrayna’nın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri olan Lviv’de iki gün boyunca neler yapılacağından bahsettik. Lviv’in en önemli yerlerinden en ünlü restoranlarına kadar birçok noktayı burada bulabilirsiniz. İşte Lviv’de iki gün:

BİRİNCİ GÜN

Lviv’de gezmeye başlamak için ilk adres Rynok Meydanı. Market Square olarak da bilinen bu meydan şehrin merkezi konumunda.

Rynok Meydanı - Lviv'de iki gün
Rynok Meydanı

Meydanda bulunan Belediye Binası ve Kulesi şehrin en ilgi çeken yerlerinin başında geliyor. Belediye Binası’nın içerisinden çıkılan tarihi kuleden tüm Lviv’i görmek mümkün. Ancak kuleye çıkmanın yorucu olduğunu hatırlatalım. En tepeye ulaşmak için 300’den fazla merdiven çıkmak gerekiyor.

Belediye Binası - Lviv'de iki gün
Belediye Binası ve Kulesi

Burayı gezdikten sonra Belediye Binası’nın hemen karşısında bulunan Lviv Coffee Manufacture’a uğrayabilirsiniz. Çeşit çeşit kahve çekirdeklerinin ve birçok eşyanın satıldığı bu dükkanda iyi bir kahve içmeyi ihmal etmemelisiniz.

Lviv Coffee Manufacture

Eğer ki kahve içmek yerine güzel bir tatlı yemek isterseniz yine meydanda bulunan Lviv Galician Cheesecake and Strudel Bakery isimli ünlü fırına uğramanızı öneririz. Burada şehirdeki en iyi cheesecake ve strudel’i yiyeceğinize emin olabilirsiniz.

Lviv Galician Cheesecake and Strudel Bakery

Lviv Coffee Manufacture’ın birkaç adım ilerisinde bulunan Korniakt Sarayı ve bu sarayın içerisindeki Italian Courtyard Lviv’deki en güzel, en keyifli yerlerden bir tanesi. Burada biraz vakit geçirdikten sonra sarayın içerisinde bulunan Lviv Tarih Müzesi’ni de gezmelisiniz.

Korniakt Sarayı’ndan birkaç adım uzakta bulunan Eczane Müzesi’ni de mutlaka görmelisiniz. 1735’te kurulan bir eczanenin içerisinde bulunan bu müzede eczacılıkta kullanılan eski eşyalardan ilaçlara kadar birçok şey bulunmakta.

Burdan sonra sıra Lviv’deki en görkemli yapılardan biri olan Dominik Kilisesi’ni gezmekte. Sadece Lviv’in değil aynı zamanda Avrupa’nın en önemli kiliseleri arasında gösterilen Dominik Kilisesi, Barok mimarinin en önemli örneklerinden.

Dominik Kilisesi - Lviv'de iki gün

Biraz gezdikten sonra iyi bir öğle yemeği yemek için Baczewski Restaurant’a gidebilirsiniz. Lviv’in en iyi restoranlarından biri olarak gösterilen Baczewski’de Ukrayna mutfağına özgü birçok yemeği bulabilirsiniz.  

Baczewski Restaurant

Öğle yemeğinden sonra sıra Lviv Ermeni Katedrali’ni gezmekte. Tarihi 14. yüzyıla dayanan bu katedral Lviv’in ermeni sokağı olarak adlandırılan Virmenska Caddesi’nde bulunmakta.

Ermeni Katedrali’ni gezip Virmenska Caddesi’nde biraz dolaştıktan sonra sıra Lviv’in bir başka önemli katedrali olan Latin Katedrali ve hemen yanındaki Boim Şapeli’ni görmekte. Şehrin en ilgi çeken yerlerinden olan bu iki yapının iç kısımları da oldukça etkileyici.

Boim Şapeli - Lviv'de iki gün

Bu iki önemli yapıyı da gördükten sonra günün geri kalanını Lviv’in tarihi şehir merkezini gezmeye ayırabilirsiniz. Burada Ukrayna’ya özgü eşyaları satan birçok hediyelik eşya dükkanı ve küçük butikler mevcut. Rynok Meydanı’nda bulunan küçük pazar yerine de mutlaka uğramalısınız.

Lviv’de güzel bir akşam yemeği için önerimiz ise şehrin en orijinal restoranı olan Kryivka. Rynok Meydanı’nda bulunan bu restoranı işaret eden hiçbir tabela yok. Restorana ulaşmak için bulunduğu binanın içerisine girmeli ve oradaki büyük tahta kapıyı çalmalısınız. Sizi kapıda elinde silah olan üniformalı bir görevli karşılayacak ve size içeri girmek için şifre (Slava Ukraine) soracak. Şifreyi bilmeseniz dahi içeri girebiliyorsunuz. Ancak şifreyi bilmeniz durumunda size girişte vodka ikram ediyorlar. Pub-restoran karışımı bir yer olan Kryivka’da Ukrayna’ya özgü yemekleri ve biraları bulabilirsiniz.

Kryivka

İKİNCİ GÜN

Lviv’de ikinci güne hızlı bir kahvaltıyla başlamak için önerimiz Lviv Croissants. Şehrin birçok yerinde bulabileceğiniz bu küçük kafenin kruvasanla yapılan çeşit çeşit sandviçleri oldukça lezzetli.

Lviv Croissants

Kahvaltıdan sonra gezilecek ilk yer Lviv Yüksek Kalesi. Lviv’deki en yüksek yer olan bu kalenin tarihi 14. yüzyıla dayanmakta. Lviv Yüksek Kalesi’nden tüm şehri görmek mümkün. Kalenin en tepesindeki Ukrayna bayrağı buranın en ilgi çeken noktası. Lviv Yüksek Kalesi’ne ulaşmak için biraz yürüme yolu olduğunu hatırlatalım. Şehir merkezinden iki kilometre uzakta bulunan bu tepeye ulaşmak için fazla sayıda merdiven ve yokuş çıkmak gerekiyor.

Lviv Yüksek Kalesi - Lviv'de iki gün

Lviv Yüksek Kalesi’nden sonra sıra şehir merkezine uzak bir başka yer olan Lychakiv Mezarlığı’na gitmekte. Avrupanın en görkemli ve en bilinen mezarlıklarından bir tanesi olarak gösterilen Lychakiv Mezarlığı’nın tarihi 1736 yılına dayamakta. Bugün bir müze olarak nitelendirilen bu mezarlığın içerisinde birçok önemli esere de rastlamak mümkün. Buraya Lviv Yüksek Kalesi’nden yarım saat gibi bir sürede yürüyebilir ya da şehir merkezinden buraya gelen otobüsleri kullanabilirsiniz.

Lychakiv Mezarlığı - Lviv'de iki gün

Lychakiv Mezarlığı’ndan şehir merkezine giderken Bernardire Kilisesi ve Manastırı’na uğramalısınız.

Bernardire Kilisesi - Lviv'de iki gün

Kilisenin birkaç adım uzağındaki Lviv Handmade Chocolate isimli çikolata fabrikasına da mutlaka gitmelisiniz. Sadece Lviv’de değil tüm Ukrayna’da şubeleri bulunan bu çikolata dükkanında çeşit çeşit çikolatalar satılmakta. Mağazasından çikolata satın alabileceğiniz gibi kafesinde bir şeyler içebilir ve çikolatala yapılışını izleyebilirsiniz.

Lviv Handmade Chocolate
Lviv Handmade Chocolate

Buradan sonra sıra Dormition Kilisesi’ni gezmekte. Eski şehir merkezinin sembolleri arasında gösterilen bu kilisenin yanında Korniakt Kulesi ve Chapel of Three Prelates isimli bir şapel de bulunmakta.

Dormition Kilisesi - Lviv'de iki gün

Kilisenin yakınında bulunan Arsenal Müzesi’ne de uğrayabilirsiniz. Müzenin hemen yanındaki Ribs Restaurant Lviv’de güzel bir yemek için gidilebilecek en iyi yerlerden. Domuz kaburgası ile ünlenmiş olan bu restoranda Lviv’de bulabileceğiniz en iyi eti yiyebileceğinize emin olabilirsiniz.

Arsenal Müzesi - Lviv'de iki gün
Ribs Restaurant

Öğle yemeğinden sonra sıra şehir merkezinin biraz dışında sayılabilecek Aziz George Katedrali‘ni gezmekte. Katedrale Lviv’in en ünlü parkı olan Ivan Franko Parkı’nın içerisinden yürüyebilirsiniz. On beş dakika gibi bir sürede yürüyebilebileceğiniz bu katedral Lviv’in en görkemli yapılarından bir tanesi olarak gösterilmekte.

Aziz George Katedrali - Lviv'de iki gün

Gezi planındaki son yer olan Aziz George Katedrali’ni gördükten sonra şehir merkezine dönüp kalan zamanı Lviv’in hareketli sokaklarında gezerek geçirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın