Lizbon’un En Ünlü 5 Pastanesi

Lizbon’a gidip de Portekiz mutfağına özgü tatlıları yemeden dönmek olmaz. Öyle ki Lizbon’un hareketli sokaklarında neredeyse her adımda küçük bir pastaneye rastlamak mümkün. Bu yazımızda Lizbon’un en iyi pastaneleri arasında gösterilen 5 yerden bahsettik. İşte Lizbon’un en ünlü 5 pastanesi:

1. Pastéis de Belém

Lizbon’da mutlaka gidilmesi gereken bir pastane söylememiz gerekse orası kesinlikle Pastéis de Belém olur. Belem Bölgesi’nde bulunan ve kapısında her daim sıra olan Pastéis de Belém, 1837 yılında açılmış. O tarihte Jeronimos Manastırı’na ait özel bir tarif ile pastel de belém isimli tatlıyı yapmaya başlamış olan bu tarihi pastane bugün hala aynı lezzeti korumakta.

Pastéis de Belém - Lizbon'un En Ünlü 5 Pastanesi
Pastéis de Belém

2. Manteigaria

Lizbon’un en iyi pastanelerinden bir diğeri ise Manteigaria. Pastel de nata yenilecek en iyi yerler arasında gösterilen bu pastanede pastel de nata yapımını da izleyebilirsiniz. Gün içinde bir kahve içip tatlı yemek için gidilebilecek en iyi yerlerden bir tanesi burası.

Manteigaria - Lizbon'un En Ünlü 5 Pastanesi

3. A Padaria Portuguesa

İsmi türkçeye Portekiz Fırını olarak çevrilen A Padaria Portuguesa, Portekiz’e özgü birçok tatlıyı bulabileceğiniz bir pastane. Bu klasik Portekiz pastanesine iyi bir kahvaltı yapmak ya da gün içinde biraz dinlenmek için gidebilirsiniz.

4. Confeitaria Nacional

Tarihi 1829 yılına dayanan Confeitaria Nacional Lizbon’un geleneksel pastanelerinden bir tanesi. Buradaki tatlılar hala ilk günkü tariflerine uygun olarak üretilmekte. Lizbon şehir merkezindeki bu tarihi fırına mutlaka uğramalısınız.

Confeitaria Nacional - Lizbon'un En Ünlü 5 Pastanesi

5. Pastelaria Alcoa

1957 yılında açılmış olan Pastelaria Alcoa, Portekiz’e özgü tatlıları bulabileceğiniz küçük bir pastane. Hamur işleri her zaman taze ve lezzetli oluyor. Şehir merkezindeki bu küçük pastanede ayaküstü bir kahve içip tatlı yiyebiliriniz.

Pastelaria Alcoa - Lizbon'un En Ünlü 5 Pastanesi

Bir Cevap Yazın