Kiev’de Mutlaka Gezilmesi Gereken 8 Yer

Ukrayna’nın başkenti Kiev, Lviv ve Odessa ile birlikte buranın en çok ziyaret edilen şehirlerinden bir tanesi. Kiev’de mutlaka gezilmesi gereken yerleri bu yazıda detaylıca anlattık. Buradaki tüm yerleri bir gün gibi kısa bir sürede gezmeniz mümkün olacaktır.

1. Bağımsızlık Meydanı ve Kreşatik Caddesi

Kiev’de mutlaka gezilmesi gereken yerlerden ilki şehrin merkezi konumunda olan Bağımsızlık Meydanı. Geçmişte ülke tarihi açısından önemli protestolara ev sahipliği yapmış olan bu meydan bugün ise şehrin en hareketli yerlerinden bir tanesi. Meydanın hemen karşısında bulunan Kiev Kurucular Anıtı buranın en ilgi çeken yapılarından.

Bağımsızlık Meydanı’nın önündeki Kreşatik Caddesi ise şehrin en ünlü caddesi olarak adlandırılmakta.

Bağımsızlık Meydanı - Kiev’de Mutlaka Gezilmesi Gereken 8 Yer
Bağımsızlık Meydanı - Kiev’de Mutlaka Gezilmesi Gereken 8 Yer
Bağımsızlık Meydanı - Kiev’de Mutlaka Gezilmesi Gereken 8 Yer

2. Aziz Sofya Katedrali

Tarihi 11. yüzyıla dayanan Aziz Sofya Katedrali Kiev’in en eski kilisesi olarak bilinmekte. Bugün UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alan bu görkemli katedral Kiev’de gezilmesi gereken en önemli yerlerden.

Katedralin girişindeki çan kulesi de tüm Kiev’i gören bir manzaraya sahip. Fazladan vaktiniz varsa mutlaka çan kulesinin en tepesine çıkmalısınız.

Aziz Sofya Katedrali - Kiev’de Mutlaka Gezilmesi Gereken 8 Yer

3. St. Michael Altın Kubbeli Katedral

Altın rengindeki kubbeleri ve görkemli mimarisiyle metrelerce öteden fark edilen St. Michael Katedrali, Kiev’de mutlaka gezilecek kiliselerden bir diğeri. 1108-1113 yılları arasında inşa edilmiş olan katedral mozaikleri ve freskleri ile dikkat çekmekte.

St. Michael Altın Kubbeli Katedral  - Kiev’de Mutlaka Gezilmesi Gereken 8 Yer

4. Aziz Andreas Kilisesi

Mavi ve altın renkleri ile metrelerce öteden dikkat çeken Aziz Andreas Kilisesi Kiev’in önemli kiliselerinden bir diğeri. Şehrin hareketli yerlerinden biri olan Andrewski Yokuşu’nda bulunan katedral 18. yüzyılda inşa edilmiş.

Aziz Andreas Kilisesi - Kiev’de Mutlaka Gezilmesi Gereken 8 Yer

5. Altın Kapı

Kiev’de mutlaka görülmesi gereken bir diğer yapı ise Altın Kapı. 1037 yılında inşa edilen bu kapı geçmişte şehrin ana girişi olarak kullanılırmış. Ortasında taş bir kilisenin bulunduğu Altın Kapı’nın en tepesinde ise bir teras mevcut. Terasın manzarası çok etkileyici değil, ancak buraya çıkarsanız şehrin bir kısmını tepeden izleme fırsatı bulabilirsiniz.

Altın Kapı - Kiev’de Mutlaka Gezilmesi Gereken 8 Yer

6. Mariyinsky Parkı ve Sarayı

Şehir merkezindeki Mariyinsky Parkı Kiev’in en sakin yerlerinden bir tanesi. 1874 yılında açılmış olan bu park Kiev’in en eski parkı olarak bilinmekte. Parkın en ilgi çeken yeri ise Mariyinsky Sarayı. 1744-1752 yılları arasında inşa edilmiş olan Mariyinsky Sarayı bugün resmi ziyaretler ve resepsiyonlar için kullanılıyor.

Mariyinsky Sarayı
Mariyinsky Parkı

7. Aziz Volodymyr Katedrali

Aziz Volodymyr Katedrali, Kiev’de mutlaka gezilecek yerler listesinde yer verdiğimiz son dini yapı. 19. yüzyılda inşa edilmiş olan katedral, Rusya’da vaftiz edilerek Hristiyanlığı resmi din olarak tescillendiren Prens Vladimir’e adanmış. Yedi kubbeye sahip olan katedralin mozaikleri ve freskleri oldukça dikkat çekmekte.

Aziz Volodymyr Katedrali

8. Ukrayna Ulusal Operası

Kiev’de mutlaka gezilecek yerler listesindeki son yer ise Ukrayna Ulusal Operası. Odessa ve Lviv Operaları’ndan sonra Ukrayna’daki en eski üçüncü opera binası olarak bilinen bu yapının tarihi 1867 yılına dayanmakta. Kiev’e gittiğinizde Ukrayna Ulusal Operası’nı görmeyi ihmal etmeyin. Eğer fırsatınız olursa burada bir etkinliğe de mutlaka katılmalısınız.

Ukrayna Ulusal Operası

Bir Cevap Yazın