Kayak Tatilinde Nereye Gidilir? Türkiye’nin En İyi 5 Kayak Merkezi

Bizce kayak tatiline gitmeden önce sağlam bir araştırma yapılması gerekiyor. Karlı hava nedeniyle tatilin büyük bir kısmı otelde ve otelin çevresinde geçtiği için gidilecek yeri ve konaklanacak oteli iyice düşünüp seçmek oldukça önemli.

Bu yazımızda Türkiye’de gidilebilecek kayak merkezlerinden beş tanesini inceledik ve ayrı başlıklarla özelliklerini sıraladık. Siz de gideceğiniz yere karar verirken sizin için en önemli noktayı belirleyebilir ve buna göre seçiminizi yapabilirsiniz.

Kartalkaya, Bolu:

Kartalkaya, Bolu, Couple Coffee Joy

Konaklama: Köroğlu dağlarında bulunan Kartalkaya’nın tepesinde beş otel ve iki pist bulunmakta. Kartal Otel ve Grand Kartal aynı pisti kullanırken Dorukkaya ve Kaya Palazzo dağın öbür tarafında kalan başka bir pisti kullanıyorlar. Golden Key’in ise pistlere direkt çıkışı bulunmamakta, ancak misafirleri diledikleri pisti kullanmakta özgürler.

Ulaşım: Kartalkaya, Bolu’ya yaklaşık 38 km, İstanbul’a ise yaklaşık 295 km uzaklıkta bulunmakta. Kartalkaya’ya ulaşım için kendi aracınızı kullanabilir ya da İstanbul ve Bolu’dan kalkan özel tur araçlarını tercih edebilirsiniz.

Günübirlik Ziyaret: Kartalkaya’da dilerseniz konaklayabilir, dilerseniz de günübirlik olarak kayak yapmaya gidebilirsiniz. Günübirlik kayak yapmak isterseniz otellerden ski-pas satın almanız gerekmektedir. Güncel ski-pas fiyatları için oteller ile görüşmenizi tavsiye ederiz. Eğer Kartalkaya’da konaklamayı tercih ederseniz, oteller sizden ski-pas ücreti almayacaklardır.

Pistler: Kartal ve Grand Kartal Otellerin kullandığı farklı seviyelerde toplam 15 adet pist bulunmaktadır. Bunların 2 tanesi başlangıç, 3 tanesi kolay, 5 tanesi orta, 5 tanesi ise zor pist olarak sınıflandırılmıştır. İlk kez kayak yapacaklar için tasarlanmış olan Baby Lift kayak öğrenimi için oldukça başarılı ve güvenlidir. Dorukkaya ve Kaya’nın kullandığı pistte ise 11 adet kayak pisti, baby lift ve bir adet Snowpark bulunmaktadır. Snowboard tutkunlarına özel olarak tasarlanmış olan bu Snowpark, Türkiye’de bir ilk olma unvanını taşımakta.

Eğlence: Dilerseniz kayak sonraları after-ski partilerine katılabilir, pistte sıcak bir ateşin etrafında müzikle eğlenebilir, dilerseniz de canlı müzik ve dj programları olan mekanları ziyaret edebilirsiniz. Kayak sonrası eğlence ve müzik sevenlerdenseniz Kaya, Dorukkaya ve Golden Key size daha fazla hitap edebilir.

Öne Çıkan Noktalar: Uludağ ve Kartepe’ye kıyasla daha sessiz ve sakin bir destinasyon. Pistler de aynı şekilde çok aşırı kalabalık olmuyor, bu nedenle özellikle kayak öğrenmek isteyenler ve doya doya kayak yapmak isteyenler için doğru bir adres.

“Kartalkaya Gezi Rehberi” yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Uludağ, Bursa:

Kayak, Couple Coffee Joy

Konaklama: Uludağ birinci bölge ve ikinci bölge olmak üzere iki kısımdan oluşur. Birinci bölge Uludağ’da ilk kurulan bölge olma unvanını taşımakta. Burayı özellikle gece hayatı ve eğlence ön plana çıkarıyor. Kayak yapmayı pek sevmeyenler için de oldukça iyi bir seçenek, çünkü çok sayıda kayak dışı aktivite yapılıyor. Uludağ ikinci bölge ise birinci bölgeye kıyasla daha sessiz ve sakin bir yapıya sahip.

Ulaşım: Uludağ Kayak Merkezi, Bursa’ya 40 km, İstanbul’a 284 km uzaklıkta bulunmakta. Uludağ’a ulaşım için kendi aracınızı kullanabilir ya da İstanbul ve Bursa’dan kalkan özel tur araçlarını tercih edebilirsiniz. Dilerseniz, Bursa’dan Uludağ’a ulaşım için Bursa-Uludağ Teleferik Hattı’nı da kullanabilirsiniz. Teleferik kullanımıyla ilgili her türlü güncel bilgiyi yetkili firmadan almanızı öneririz.

Günübirlik Ziyaret: Uludağ’da konaklayabileceğiniz gibi günübirlik olarak da burayı ziyaret edebilirsiniz. Dağa teleferik ile çıkış imkanının oluşu günübirlik ziyaretlere büyük kolaylık sağlamaktadır. Ski-pas ücretleri kategorilere göre (saatlik, döt saatlik, üç günlük vs.) değişkenlik gösterir. Ski-pas ücretleri hakkında en güncel bilgiyi almak için otellerle görüşmenizi tavsiye ederiz.

Pistler: Uludağ Kayak Merkezi kayak merkezleri içinde en fazla piste sahip olma unvanını taşımakta. Pistler birinci bölge ve ikinci bölge olarak ikiye ayrılıyor. İkinci bölge pistleri birinciye kıyasla biraz daha zor seviyede ancak her iki bölge de her seviyede kayak yapanların kullanımına uygundur.

Eğlence: Uludağ’da belirli zamanlarda festivaller düzenlenmekte. Çeşitli konuklar ve djler eşliğinde sabahın ilk ışıklarına kadar süren bu festivaller tam olarak eğlence tutkunlarına göre. Ancak aksine, daha sessiz ve sakin bir tatil geçirmeyi tercih ediyorsanız, festival tarihlerini takip etmenizi ve tatilinizi bu tarihlere denk getirmemenizi öneririz. Festivaller dışında da bölgede sıkça after-ski partileri düzenlenmekte. Kayak sonrası bol eğlence sevenler için kesinlikle doğru seçim.

Öne Çıkan Noktalar: Eğlence tutkunları için doğru adres. Gündüz kayak yapıp sonrasında da sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenebilirsiniz. Diğer kayak merkezlerinde zirveye ulaşım için karayolunu kullanmanız gerekmektedir. Ancak Uludağ’da karayoluna bir opsiyon olarak teleferik kullanımını tercih edebilirsiniz.

Kartepe, Kocaeli:

Kartepe, Kocaeli, Couple Coffee JoyAbdullah Kıyga / Wikimedia Commons

Konaklama: Kartepe, diğer seçeneklere kıyasla daha küçük bir kayak merkezi olarak bilinmekte. Kartepe’de pistlere ulaşımı olan sadece bir otel bulunmakta: The Green Park.
Hem ulaşımın kolay oluşu hem de konaklama imkanlarının fazla çeşitli olmayışı nedeniyle özellikle hafta sonları bölgede oldukça yoğun bir kalabalıkla karşılaşma ihtimali oldukça yüksek. Bu nedenle Kartepe’ye gitmek isteyenlerin bu ihtimali göz önünde bulundurmalarını öneriliriz.

Ulaşım: Kocaeli şehir merkezine 25 km uzaklıkta bulunan Kartepe’ye İstanbul’dan bir buçuk saatlik bir araba yolculuğu ile ulaşmak mümkün. Dilerseniz özel tur firmalarının seferleriyle de Kartepe’ye gidebilirsiniz. Toplu taşıma tercih etmek isteyen ziyaretçilerin otobüsle Kocaeli’ne giderek buradan servis, taksi ya da minibüs ile kayak merkezine ulaşmaları mümkün.

Günübirlik Ziyaret: Ulaşımın kolay oluşu nedeniyle Kartepe günübirlik ziyaret için rahatlıkla tercih edilebilecek bir adres. Eğer ki siz de bir gününüzü dolu dolu kayak yapmaya ayırmak ve yolda fazla vakit harcamak istemiyorsanız Kartepe sizin için doğru bir seçim olacaktır. Ski-pas ücretleri yarım günlük ya da tam günlük oluşuna göre farklılık göstermektedir. Güncel fiyatları öğrenmek için otel ile görüşmenizi tavsiye ederiz.

Pistler: Kartepe’de birden fazla iniş rotasına sahip toplam 4 adet pist bulunmakta. Genel olarak orta ve kolay seviye pistlere sahip olan Kartepe’de her seviyeye uygun pist mevcuttur.

Eğlence: Hareketli bir gece hayatına sahip olan Kartepe’de belirli zamanlarda konserler, festivaller ve partiler düzenlenmekte. Dilerseniz gündüz kayak yaptıktan sonra after ski partilerinde sabah saatlerine kadar eğlenebilir ya da ünlü djlerin sahne aldığı mekanlara giderek eğlenceli bir gece geçirebilirsiniz.

Öne Çıkan Noktalar: İstanbul’a yakınlığı ve ulaşımın kolay oluşu nedeniyle günübirlik tatiller için rahatlıkla tercih edilebilir.

Erciyes, Kayseri:

Erciyes, Kayseri, Kayak, Couple Coffee Joybaufugen.com / Wikimedia Commons

Konaklama: Erciyes’ e gittiğinizde dilerseniz dağ üzerinde bulunan otellerde, dilerseniz de Kayseri’nin merkezinde bulunan otellerde konaklayabilirsiniz. Şehir merkezindeki otellerde daha uygun fiyata rezervasyon yaptırabilirsiniz ancak bu durumda her gün günübirlik olarak Erciyes’e gitmek zorunda kalırsınız. Eğer ki tatilinizi hiç ulaşımı düşünmeden doya doya kayak yapmaya ayırmak istiyorsanız pistlere direkt çıkışı bulunan otelleri tercih etmek sizin için daha uygun bir tercih olacaktır. Ancak bu otellerde konaklamanız durumunda da liftlere çıkış için belirli bir ücret ödemeniz gerekmektedir.

Ulaşım: Erciyes Kayak Merkezi, Kayseri havaalanına 25 dakika, Kayseri şehir merkezine ise 20 dakikalık uzaklıkta bulunmakta. Uçakla gelmeyi tercih ederseniz özel tur servisleriyle, araç kiralayarak veya taksi ile Erciyes’e ulaşabilirsiniz. Şehir merkezinden ulaşım için ise hafta sonları Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin otobüslerini kullanabilir ya da şehir merkezinden kalkan minibüslere binebilirsiniz.

Günübirlik Ziyaret: Kayseri’de veya çevre illerde konaklayanlar için Erciyes Kayak Merkezi günübirlik kayak yapmak için rahatlıkla tercih edilebilecek bir adres. Günübirlik ziyaretlerinizde Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından satılan ski-passlardan almanız gerekmektedir. Bilet fiyatları tam, öğrenci veya grup oluşuna göre farklılık göstermektedir.

Pistler: Erciyes Kayak Merkezi’nde toplam 33 adet pist bulunmakta. Bunlardan 13 tanesi kolay, 16 tanesi orta ve 4 tanesi zor pist olarak sınıflandırılmıştır. Aynı zamanda, Kayak Merkezi bünyesinde bir de kayak okulu bulunmaktadır. Snow Academia isimli bu kayak okulu bütün dağcılık branşlarında eğitim vermekte.

Eğlence: Erciyes genel olarak sakin bir atmosfere sahip. Özellikle Uludağ ve Kartepeye kıyasla eğlence açısından zayıf olarak nitelendirilebilir.

Öne Çıkan Noktalar: Doya doya kayak yapmak isteyenler ve dağcılık branşları ile ilgili eğitim almak isteyenler için kesinlikle doğru bir adres. Sakin bir kayak tatili geçirmek isteyenlereler huzurlu bir atmosfere sahip olan Erciyes’i ziyaret edebilirler.

Palandöken, Erzurum:

Kayak, Couple Coffee Joy

Konaklama: Palandöken Kayak Merkezi’nde doya doya kayak yapmak için piste direkt çıkışı bulunan dağ otellerinde konaklayabileceğiniz gibi Erzurum’da bulunan şehir otellerinde de konaklayabilirsiniz. Şehir merkezinde konaklamanız durumda otobüs, minibüs veya taksi kullanarak kayak merkezine ulaşabilirsiniz. Ancak, eğer doya doya kayak yapmak istiyorsanız zirvede yer alan otellerde konaklamak sizin için daha doğru bir seçim olacaktır. Aksi halde kötü hava koşulları nedeniyle yaşanabilecek ulaşım sorunlarına hazırlıklı olmanız gerekmektedir.

Ulaşım: Erzurum şehir merkezine 5 km uzaklıkta bulunan Palandöken Kayak Merkezine kış sezonunda şehir merkezinden otobüs seferleri düzenlenmekte. Dilerseniz taksi ya da özel aracınızı kullanarak da rahatlıkla buraya ulaşabilirsiniz. Havayolu ile gelmeyi tercih ederseniz de Erzurum havaalanına gelerek buradan 10 dakikalık bir yol ile Kayak Merkezi’ne ulaşabilirsiniz.

Günübirlik Ziyaret: Erzurum da ya da çevre illerde konaklıyorsanız otobüs ya da taksi ile rahatlıkla Palandöken’e ulaşabilir ve burada gününüzü kayak yaparak geçirebilirsiniz. Günübirlik ziyaretleriniz de pistleri kullanmak için belirli bir ücret ödemeniz gerekmektedir. En güncel ücret bilgisi için otellerle görüşmenizi tavsiye ederiz.

Pistler: Palandöken Kayak Merkezi’nde farklı zorluk seviyelerinde toplam 22 adet pist bulunmaktadır ve bu pistlerden iki tanesi olimpik pist olma unvanını taşımaktadır. Ejder Pisti ve Kapıkaya Pisti olarak adlandırılan bu pistler slalom ve büyük slalom yarışmaları için FIS tarafından olimpik pist olarak tescillenmişlerdir.

Eğlence: Kayak Merkezi’nde yer alan oteller özellikle sezonun yoğun olduğu zamanlarda çeşitli etkinlikler düzenlemekte. After ski partileri ve pistlerde sabaha kadar süren eğlenceler buranın en popüler etkinlikleri arasında. Hava kararmadan önce de bölgede paintball ve karaoke tarzı yarışmalar da düzenlenmekte.

Öne Çıkan Noktalar: Palandöken Kayak Merkezi doya doya kayak yapmak isteyen ve özellikle zor pistlerde vakit geçirmek isteyen kayak sevenler tarafından rahatlıkla tercih edilebilir.

Bir Cevap Yazın