Kartalkaya Gezi Rehberi

Köroğlu Dağları’nda bulunan Kartalkaya Kayak Merkezi, kış tatilinde gidilebilecek en güzel adreslerden bir tanesi. Her seviyeye uygun pistleriyle, kaliteli otelleriyle ve sıcacık ortamıyla oldukça keyifli bir yer burası. Bizce Kartalkaya’nın en güzel tarafı sadece kış sporları sevenlere değil, herkese hitap ediyor oluşu. Kayak tutkunları da, ilk kez kayak ya da snowboard yapacak olanlar da, kış sporlarını sevmeyip sadece karlı havanın tadını çıkartmak isteyenler de rahatlıkla tatil yapabilirler burada.

Kartalkaya, Couple Coffee Joy

Türkiye’de bulunan diğer kayak merkezleriyle ilgili bilgi almak isterseniz, “Kayak Tatilinde Nereye Gidilir? Türkiye’nin En İyi 5 Kayak Merkezi” yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Ulaşım

Bolu’da bulunan Kartalkaya’ya ulaşım için kendi aracınızı kullanabilir ya da İstanbul ve Bolu’dan kalkan özel tur araçlarını tercih edebilirsiniz. Şu anda Kartalkaya’ya günübirlik tur düzenleyen acentelerin çoğu ek olarak ulaşım hizmeti de vermekte. Dilerseniz belirli bir ücret karşılığında bu firmalar aracılığıyla Kartalkaya’ya gidebilirsiniz. Eğer ki ulaşımın daha hesaplı olmasını istiyorsanız, ulaşıma ek ücret talep etmeyen acenteler aracılığıyla otel rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz.

Biz Kartalkaya’ya Radikal Tur aracılığıyla gitmiştik. Otel rezervasyonumuzu kendimiz yapmıştık, o nedenle ulaşım için ek bir ücret ödememiz gerekmişti. Sabahın erken saatlerinde daha hava aydınlanmadan yola çıkmıştık ve saat 9 civarı kayak merkezine ulaşmıştık.

Eğer ki otobüsle Bolu’ya gidecekseniz buradan bir taksiyle kayak merkezine ulaşabilirsiniz. Biz gitmeden önce minibüslerin de otogardan kayak merkezine gittiğini duymuştuk. Ancak orada bulunduğumuz sürede yolcu getirip götüren bir minibüse rastlamadık. Otel görevlilerine buradan şehir merkezine nasıl gidileceğini sorduğumuzda da taksi kullanabilirsiniz cevabını aldık.

Bolu’da havalimanı bulunmuyor. Bu nedenle uçakla gelecekseniz Sabiha Gökçen Havalimanı’nı (İstanbul) ya da Esenboğa Havalimanı’nı (Ankara) tercih edebilirsiniz. Eğer ki İstanbul’a inmeyi planlıyorsanız kesinlikle Sabiha Gökçen Havalimanını tercih edin. Hem Atatürk Havalimanı’na kıyasla Bolu’ya daha yakın hem de fiyatlar genelde daha uygun oluyor.

Turkcell Platinum kullanıyorsanız, Kartalkaya’ya özel araç ile transferinizi sağladıkları kampanyadan yararlanabilirsiniz. Bu kampanyada ücretlendirme kişi başı tek yön 250 TL. Kampanyanın detaylarını öğrenmek için Platinum uygulamasını ziyaret edebilir veya Turkcell ile iletişime geçebilirsiniz.

 Karlı Yol, Couple Coffee Joy

Konaklama

Kartalkaya Kayak Merkezi’nde toplam beş adet otel bulunmakta: Grand Kartal, Kartal, Dorukkaya, Kaya ve Golden Key.

Kayak tatiline gidiyorsanız otel rezervasyonu konusunda olabildiğince erken davranmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Böylece fiyatlar çok artmadan tatilinizi ayarlayabilirsiniz. Aksi takdirde talebin yoğunlaşmasından dolayı fiyatlar oldukça artıyor ve otellerde yer bulmak oldukça zorlaşıyor. Acentelerin indirimlerini de mutlaka takip edin deriz. Biz Ocak 2016’da Kartalkaya’ya gittiğimizde Grand Kartal’da konaklamıştık ve rezervasyonumuzu Aralık sonunda Booking.com üzerinden yapmıştık. Aralık sonu olduğu için fiyatlar oldukça artmıştı, ancak Booking’in %40 civarı indirim yaptığı bir kampanyayı yakalamıştık ve bu şekilde neredeyse yarı fiyatına rezervasyonumuzu yaptırdık. Ama siz yine de rezervasyon yaptırmak için Aralık sonunu beklemeyin, çünkü böyle bir kampanyayı yakalama şansı pek yüksek olmuyor. İşi şansa bırakmayıp fiyatlar düşükken ayarlamak en iyisi.

Tukcell Platinum kullanıyorsanız da konaklamada yaptıkları 100 TL indirimden faydalanabilirsiniz. Minimum 2 gece konaklamalarda geçerli olan bu kampanya Kartal grubu otellerinde sezon boyunca 1 kez ve Kaya grubu otellerinde sezon boyunca 1 kez kullanılabiliyor.

Kartalkaya Konaklama, Couple Coffee Joygazellehotels.com.tr/grandkartal

Pistler

Kartalkaya Kayak Merkezi’nde iki farklı pist bulunmakta. Kartal Otel ve Grand Kartal aynı pisti kullanırken Dorukkaya ve Kaya dağın öbür tarafında kalan başka bir pisti kullanıyorlar. Golden Key’in ise pistlere direkt çıkışı bulunmuyor, ancak misafirleri diledikleri pisti ücretsiz bir şekilde kullanabiliyorlar. Golden Key dışındaki otellerin pistlere direkt çıkışı bulunmakta. Bu otellerde konaklamanız durumunda kayak odasında hazırlığınızı yaparak direkt olarak piste çıkabiliyorsunuz. Golden Key’de ise gün boyu pistlere gidiş gelişi sağlayan ücretsiz servisler mevcut.

Kartal ve Grand Kartal misafirlerinin kullandığı alanda farklı seviyelerde toplam 15 adet pist bulunmakta. Bunların 2 tanesi başlangıç, 3 tanesi kolay, 5 tanesi orta, 5 tanesi ise zor pist olarak sınıflandırılmış. Bu pistler toplam olarak 20 kilometrelik bir uzunluğa sahip. Ayrıca tesiste ilk kez kayak yapacak olanların kullanımına uygun 2 adet BabyLift bulunmakta.

Dorukkaya ve Kaya’nın tesisinde ise 11 adet kayak pisti ve bir adet Snowpark bulunmakta.  3 ana Rampa, 1 Corner, 3 Handrail ve 3 Box’tan oluşan bu Snowpark Türkiye’de bir ilk olma unvanını taşımakta. Dorukkaya tesisinde ilk kez kayak yapacakların kullanımına uygun 2 adet BabyLift de bulunuyor.

Kartalkaya Pistler, Couple Coffee Joygazellehotels.com.tr/grandkartal

Kayak Kiralama

Kartalkaya Kayak Merkezinde bulunan beş otelde de kayak ekipmanlarınızı kiralayabileceğiniz yerler mevcut. Konakladığınız otel bünyesinde yer alan firmalardan kayak ekipmanlarını rahatlıkla kiralayabilirsiniz. Ücretlendirme seçilen markaya ve kiralama süresine göre farklılık göstermekte. En güncel bilgiyi almak için otellerle iletişime geçmenizi öneriyoruz.

Günübirlik ziyaretlerde kayak kiralamaları otel bünyesinde bulunan firmalardan değil, günübirlik kayak kiralama bölümünden yapılmakta.

Kartalkaya, Couple Coffee Joy

Ne Zaman Gidilir?

Kartalkaya’nın kayak sezonu genel olarak Aralık başından Mart sonuna kadar sürmekte. Hava şartlarına bağlı olarak bu sürede değişiklikler görülebiliyor.

Eğer fırsatınız olursa tatilinizi sömestr zamanına bırakmayın deriz. Okulların tatil olması nedeniyle bu zamanda kayak merkezlerine olan talep oldukça artıyor. Hem pistler çok kalabalık oluyor hem de fiyatlar çok yükseliyor. Hafta sonları için de aynıları geçerli. Özellikle Ocak ve Şubat aylarında hafta sonları birçok kişi hem günübirlik hem de konaklamalı olarak Kartalkaya’ya gitmeyi tercih ediyor. Sömestr zamanının hafta sonlarından bahsetmek bile istemiyoruz.

Eğer ki sömestr ya da yoğun hafta sonları dışında buraya gelme fırsatınız yoksa, rezervasyonunuzu erkenden yaptırmanızı öneriyoruz. Bu şekilde fiyatlar yükselmeden tatilinizi ayarlayabilir ve konaklama masrafından tasarruf edebilirsiniz.

Günübirlik Ziyaret

Kartalkaya pistlerinde kayak yapmak için illaki otellerde konaklamanız gerekmiyor. Dilerseniz burayı günübirlik olarak ziyaret ederek de pistlerden yararlanabilirsiniz. Otellerde konaklamadığınız sürece otel bünyesinde yer alan ücretsiz ikramlardan, kayak kiralama imkanlarından (ücretli) ve kayak odasından faydalanamıyorsunuz. Bunun yerine kayaklarınızı günübirlik kayak kiralama odasından kiralıyorsunuz ve direkt olarak piste çıkış yapıyorsunuz. Pist kenarında dinlenebileceğiniz kafeler de mevcut. Kayak yaparken buralarda mola verebilir, yemek yiyebilir ya da sıcak bir şeyler içebilirsiniz. Günübirlik ziyaretlerinizde ski-pass için de ekstra bir ücret ödemeniz gerekiyor.

Kartalkaya’ya günübirlik tur düzenleyen birçok acente mevcut. Biz daha önce Radikal Tur aracılığıyla Kartalkaya’ya gitmiştik. Fiyatlar hakkında aldığımız bilgiyi buraya da not ediyoruz, ancak en güncel bilgiler için acentelerle iletişime geçmenizi öneriyoruz.

Radikal Tur firması bünyesinde düzenlenen günübirlik ziyaret için kayak kiralama ve ski-pas ücretleri (2018):

  • Kayak ekipmanlarını kirama ücreti kişi başı 70-80 TL arasında değişmekte. Kayak kiralamaları oteller bünyesinde bulunan firmalardan değil, günübirlik kayak kiralama bölümünden yapılmakta.
  • Ski pass ücretleri hafta içi ve hafta sonu farklılık göstermekte. Hafta içi 110 TL, hafta sonu ise 150 TL karşılığında ski pass alabilirsiniz.
  • Turkcell Platinum kullanıyorsanız, ski-pas alımında indirimlerinden faydalanabilirsiniz. Hafta içi ski pass 90 TL’ye hafta sonu ise 120 TL ye düşüyor. Bu indirim sadece Kartal Otel pistlerinde geçerli.
Fotoğraflar için Grand Kartal’a teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın