Kapadokya’da Yapılacak En Güzel 9 Şey

Oldukça geniş bir coğrafyaya yayılmış olması sebebiyle çok sayıda yapılacak şey mevcut Kapadokya’da. Bölge bu kadar zengin olunca da seyahat planlaması yapmak bir o kadar da zor oluyor.

Bu yazımızda Kapadokya gezisinin olmazsa olmazlarından bahsettik. Kapadokya’ya gittiğinizde bahsettiğimiz bu noktaları mutlaka yapılacaklar listenize eklemelisiniz.

Kapadokya ile ilgili diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz:

1. Göreme Açık Hava Müzesi’ni Gezmek

Kapadokya denilince akla ilk gelen yerlerden biri olan Göreme Açık Hava Müzesi, mutlaka ziyaret edilmesi gereken adreslerin başında yer alıyor. Üçüncü yüzyılda bu coğrafyada yaşamaya başlayan Hristiyanlar, peri bacalarının içine kiliseler, sığınaklar, şapeller ve yaşam alanları inşa etmiş. Göreme Açık Hava Müzesi, bu eşsiz yapıları görmek için gidilebilecek en iyi adreslerden bir tanesi.

This image has an empty alt attribute; its file name is Onepixel_3246203-1024x683.jpg

2. Paşabağları’nda Peri Bacalarına Yakından Bakmak

Paşabağları, bir diğer adıyla Paşabağı Vadisi, peri bacalarının en belirgin şekilde görüldüğü yerlerin başında geliyor. Burada peri bacalarının içinde dolaşabilir, kayaların üstüne çıkarak vadinin şahane manzarasına tepeden bakabilirsiniz. Peri bacalarının arasındaki yürüyüş yolları, burada dolaşmayı oldukça keyifli hale getiriyor.

This image has an empty alt attribute; its file name is Onepixel_3335698-Kopya-1024x681.jpg

3. Rengarenk Balonları İzlemek

Balona binip binmemek tamamen sizin takdirinize kalmış. Ancak balona binmeseniz bile sabahın erken saatlerinde uyanıp, havalanan balonları mutlaka izlemelisiniz.

Gün doğumunun çok yakıştığı eşsiz Kapadokya manzarasına bir de rengarenk balonlar eklenince ortaya eşi benzeri bulunmaz bir tablo çıkıyor. Emin olun bu görüntüyü yakalayabileceğiniz bir ikinci adres daha yok. Kapadokya balon turları genellikle sabahın erken saatlerinde başlıyor ve hava koşulları elverdiği sürece her mevsim yapılabiliyor. Bu deneyimi yaşamak için mutlaka sabah erken kalkmalısınız, çünkü gün içinde havada balon görme şansınız olmayacak.

This image has an empty alt attribute; its file name is hot_air_balloon_floating_balloon_baloon_fly-99123d.jpg

4. Yeraltı Şehirleri’ni Gezmek

Kapadokya’nın en ilgi çeken yapılarından olan yeraltı şehirleri, sık sık saldırıya uğrayan Hristiyanlar tarafından dördüncü yüzyılda inşa edilmiş. Bu yapılar en başta sığınak olarak yapılmış, sonrasında ise dar tüneller ile birleştirilerek yeraltı köylerine ve yeraltı şehirlerine dönüştürülmüş.

Bugün Kapadokya’da yaklaşık olarak 200 tane yeraltı şehri bulunduğu tahmin edilmekte. Ancak bunların sadece 36 tanesi keşfedilmiş ve ziyarete açılmış. Derinkuyu Yeraltı Şehri, Kaymaklı Yeraltı Şehri, Acıgöl Yeraltı Şehri ve Özkonak Yeraltı Şehri bölgenin en önemli yeraltı şehirlerinden sadece birkaçı.

This image has an empty alt attribute; its file name is 37009695_l-1024x683.jpg

5. Aşıklar Tepesi’nde Gün Batımını Seyretmek

Bütün Göreme’yi tepeden izleyebileceğiniz Aşıklar Tepesi, Kapadokya’nın en keyifli yerlerinden bir tanesi. Bir tarafından Göreme’nin, bir diğer tarafından ise peri bacalarının görüldüğü Aşıklar Tepesi, Kapadokya’da günbatımının izlendiği en iyi adreslerin başında geliyor.

This image has an empty alt attribute; its file name is Onepixel_3246409-Kopya-1024x683.jpg

6. Peri Bacalarının İçinde Konaklamak

Dünyada bir peri bacasının içinde uyuyabileceğiniz tek yer Kapadokya. Burada birçok otel peri bacalarının ya da mağaraların içine inşa edilmiş. Kapadokya’ya gittiğinizde bu coğrafyaya özgü peri bacalarının içinde konaklamayı ihmal etmemelisiniz.

This image has an empty alt attribute; its file name is Onepixel_3246456-Kopya-1024x683.jpg

7. Yöresel Lezzetleri Tatmak

Kapadokya, tarihi ile olduğu gibi mutfağıyla da oldukça ünlenmiş bir coğrafya. Kapadokya’ya gittinizde bölgeye özgü yemekleri mutlaka tatmalısınız. Kapadokya’nın birçok yerinde yöresel yemekleri ile ünlü küçük restoranlar bulunmakta.

This image has an empty alt attribute; its file name is popopp-1024x768.jpeg

8. Bölgeye Özgü Şarapları Tatmak

Pek çok üzüm bağı bulunan Kapadokya’nın şarapları da oldukça meşhur. Kapadokya şaraplarının bu kadar çekici oluşunun iki sebebi var: kaliteli üzümler ve kayaların içine oyulmuş mahzenler. Milyonlarca yıl önce aktif volkanların püskürttüğü lavların ufalanması, burada bulunan asmaların oldukça kaliteli üzümler vermesini sağlamış. Bununla birlikte volkanik yapısı sayesinde kolaylıkla oyulabilen mağaralar ve kayalar son derece iyi birer mahzen haline getirilmiş.

Turasan ve Kocabağ buranın en ünlü iki şarap markası. Turasan Şarap Evi Ürgüp’te Kocabağ Şarap Evi ise Uçhisar’da bulunmakta. Buralara gidip Kapadokya’nın eşsiz şaraplarını tatmayı ihmal etmeyin deriz. Şarap tadımı konusunda bir diğer önerimiz ise Ürgüp’te bulunan Efendi Şarap Evi.

This image has an empty alt attribute; its file name is wine_cheese_bread_caf_paris_france_travel_meal-862296d.jpg

9. At Turuna Katılmak

Farsça “Güzel Atlar Ülkesi” anlamına gelen Kapadokya’da yapılabilecek en güzel şeylerden biri de at binerek bölgeyi keşfe çıkmak. Kapadokya’da birçok farklı çiftlikte at turları düzenlenmekte. Farklı rotalara göre hazırlanan bu turlardan size en uygununu seçerek Kapadokya’da at binebilirsiniz.

This image has an empty alt attribute; its file name is Onepixel_3246171-1024x683.jpg

2 thoughts

Bir Cevap Yazın