Kapadokya’da Nerede Kalınır?

“Kapadokya’da Nerede Kalınır?” sorusu Kapadokya gezisi planlarken en çok sorulan sorulardan bir tanesi. Geniş bir alana yayılmış olan Kapadokya’da konaklama için çok sayıda seçenek mevcut.

Kapadokya’da nerede kalacağınıza karar verirken ulaşım olanaklarını mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Kapadokya’ya araba ile geliyorsanız ya da buradan araba kiralama şansınız varsa konaklama konusunda daha esnek olabilir ve dilediğiniz yerde kalabilirsiniz. Ancak burada aracınız olmayacaksa daha merkezi bir yerde kalmayı tercih edebilirsiniz. Böylece gezilecek yerlere yürüyerek ulaşabilir ve yolda fazla vakit harcamamış olursunuz.

Ulaşımdan sonra dikkat edilecek bir diğer nokta ise konaklama için Kapadokya’ya özgü bir adres seçmek. Dünya üzerinde bir peri bacasının içinde konaklayabileceğiniz tek adres Kapadokya. Bu nedenle eğer imkanınız varsa bir peri bacasının ya da mağaranın içine inşa edilmiş bir otelde konaklamayı tercih edebilirsiniz.

Kapadokya ile ilgili diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz:

This image has an empty alt attribute; its file name is IMG_0519-1024x683.jpg

1. Göreme

“Kapadokya’da Nerede Kalınır?” sorusunun ilk cevabı hiç kuşkusuz ki Göreme. Burası, tarihi peri bacalarıyla iç içe bulunan ve Kapadokya’nın kalbi olarak adlandırılan şirin bir kasaba.

Burada konaklamayı eşsiz kılan en önemli noktalardan biri peri bacasının içine inşa edilmiş bir otelde konaklayabilmek. Göreme’deki çoğu butik otel bir mağaranın ya da peri bacasının içine inşa edilmiş. Sadece Kapadokya’ya özgü bu deneyimi yaşamak için Göreme’de peri bacasının içine inşa edilmiş bir otelde kalmayı tercih edebilirsiniz.

Göreme’de konaklamanın bir diğer güzel tarafı ise buranın merkezi konumu. Kapadokya Bölgesi’nde gezilecek birçok yer Göreme’de bulunmakta. Bu yerlerin hepsine yürüyerek ulaşmanız mümkün. Göreme dışında bir yere gitmek istediğinizde aracınızı ya da servis araçlarını kullanarak kısa bir sürede gideceğiniz yere ulaşabilirsiniz.

This image has an empty alt attribute; its file name is Goreme-national-park-1024x683.jpeg

2. Ürgüp

Kapadokya Bölgesi’nin önemli merkezlerinden biri olan Ürgüp, Kapadokya’da konaklama için bir diğer seçenek. Ürgüp her ne kadar gezilecek birçok yere yakın olsa da Kapadokya coğrafyası ile iç içe bir kasaba değil. Göreme’de bulunan peri bacaları Ürgüp’te yerini tarihi konaklara bırakıyor.

Bizce konaklama konusunda Ürgüp’ü Göremeden öne çıkaran hiçbir detay yok. Eğer özellikle Ürgüp çevresinde gezmeyi planlıyorsanız burada konaklamak iyi bir seçenek olacaktır. Ancak bütün Kapadokya’yı gezmek ve bölgeye özgü bir yerde konaklamak istiyorsanız bizce Ürgüp en doğru seçenek olmayacaktır.

This image has an empty alt attribute; its file name is 78058945_l-Kopya-1024x646.jpg

3. Ortahisar

Ürgüp ve Göreme’nin tam ortasında bulunan Ortahisar’da hem butik oteller hem de zincir oteller bulunmakta. Eğer ki butik bir otelden ziyade beş yıldızlı bir otelde kalmayı tercih ederseniz Ortahisar’da rahatlıkla konaklayabilirsiniz.

Burada, Ürgüp ve Göreme’de olduğu  kadar çok sayıda gezilecek yer bulunmamakta. Ancak, hem Ürgüp’e hem de Göremeye yakın oluşu sebebiyle ulaşım olanakları oldukça gelişmiş. Ortahisar’dan Ürgüp’e ve Göreme’ye on dakika gibi kısa bir sürede ulaşmanız mümkün.

This image has an empty alt attribute; its file name is Onepixel_3532500-1024x586.jpg

4. Uçhisar

Kapadokya’nın tepesi olarak adlandırılan Uçhisar, şahane manzarası ile dikkat çeken oldukça şirin bir kasaba. Buradaki otellerin birçoğu da tıpkı Göreme’de olduğu gibi peri bacalarının ve mağaraların içine inşa edilmiş. Kapadokya’ya özgü bir otelde konaklamak isterseniz Uçhisar’ı da tercih edebilirsiniz.

Göreme ve Ürgüp’e kıyasla Uçhisar da gezilecek daha az sayıda yer mevcut. Uçhisar’dan gezilecek yerlere gitmek için araba kiralayabilir ya da servis araçlarını kullanabilirsiniz. Uçhisar’dan Göreme’ye ulaşmak yaklaşık olarak on dakika sürmekte.

This image has an empty alt attribute; its file name is Onepixel_3246271-1024x683.jpg

5. Avanos

Avanos her ne kadar Kapadokya’nın önemli merkezlerinden olsa da bizce konaklama için tercih edilebilecek iyi adreslerden değil. Burası, Kapadokya Bölgesi’nin uç tarafında bulunması nedeniyle gezilecek çoğu yere uzak kalıyor.

Bir Cevap Yazın