Kapadokya’da Gezilecek Yerler

Rengarenk balonları, kayalara oyulmuş tarihi yapıları, eşi benzeri bulunmaz peri bacaları, yeraltı şehirleri ve görkemli manzarasıyla şüphesiz ki her gideni kendine hayran bırakıyor Kapadokya. Kapadokya zannedilenin aksine tek bir şehir ya da tek bir bölge değil, tarihi M.Ö. 3000’lere dayanan zengin bir coğrafyaya verilen isim.

Kapadokya, Nevşehir-Ürgüp-Avanos üçgenini ve bu üçgenin tam ortasında bulunan Göreme’yi kapsamakta. Başka bir değişle Ürgüp, Göreme, Avanos, Nevşehir, Uçhisar, ve Ortahisar Kapadokya bölgesinin kapladığı alanda bulunmaktalar.

Bu yazımızda Kapadokya’da mutlaka gezilmesi gereken yerlerden bahsettik. Kapadokya’ya gittiğinizde bahsettiğimiz bu yerleri gezi listenize eklemeyi ihmal etmeyin.

Kapadokya ile ilgili diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz:

This image has an empty alt attribute; its file name is balon.jpg

1. Göreme Milli Parkı

Kapadokya gezilecek yerler listesinin ilk sırasındaki Göreme, bir diğer adıyla Göreme Milli Parkı, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almakta. Ortaçağın başlarında baskılardan kaçan Hristiyanlara ev sahipliği yapmış olan Göreme, o dönemde Hristiyanlığın önemli bir merkezi haline gelmiş. Burada peri bacalarının içine oyulmuş çok sayıda kilise, manastır, mezar ve yaşam alanlanı bulunmakta.

This image has an empty alt attribute; its file name is Onepixel_3246848-1024x683.jpg

2. Göreme Açık Hava Müzesi

Göreme Açık Hava Müzesi, Kapadokya’da gezilecek yerler listesinin en önemli yerlerinden bir diğeri. Burası 4. yüzyıldan 13. yüzyıla kadar kayaların içine oyulmuş kiliselere, şapellere ve yaşam alanlarına ev sahipliği yapmış.

Göreme Açık Hava Müzesi’nde şu anda ziyarete açık toplam sekiz adet kilise bulunmakta: Kızlar ve Erkekler Manastırı, Aziz Basil Kilisesi, Elmalı Kilise, Aziz Barbara Kilisesi, Yılanlı Kilise, Karanlık Kilise, Çarıklı Kilise ve Tokalı Kilise. Bölgede bunların dışında da kiliseler bulunmakta, ancak çökme tehlikesine karşı buralar ziyarete kapatılmış. Tokalı Kilise dışında gezilebilecek tüm yerler birbirine oldukça yakın. Tokalı Kilise ise müze girişinin dışında, müzeye giden yolun kenarında bulunmakta. Ayrı bir girişi olmasına rağmen müze girişinden aldığınız bileti ya da müze kartınızı gösterdiğinizde ek bir ücret ödemeden Kilise’yi ziyaret edebiliyorsunuz.

This image has an empty alt attribute; its file name is Onepixel_3246203-1024x683.jpg

3. Kılıçlar Vadisi

2700 metre uzunluğa sahip olan Kılıçlar Vadisi, büyüleyici bir göreme manzarasına ev sahipliği yapmakta. Göreme Açık Hava Müzesi’nin yanından yukarı çıkan yolu takip ederek vadinin görkemli manzarasını izleyebilirsiniz.

This image has an empty alt attribute; its file name is Onepixel_3246255-2-1024x683.jpg

4. Aşıklar Tepesi

Göreme’nin tepesi olarak adlandırılan Aşıklar Tepesi, uçsuz bucaksız bir göreme manzarasına ev sahipliği yapmakta. Tepeye çıktığınızda bir tarafta peri bacaları diğer bir tarafta ise Göreme Kasabası sizi bekliyor olacak. Burada gün batımını izlemenin tadı kuşkusuz ki bir başka oluyor.

This image has an empty alt attribute; its file name is Onepixel_3246409-Kopya-1024x683.jpg

5. Aşk Vadisi

Kapadokyanın eşsiz coğrafyasına yakından bakabileceğiniz Aşk Vadisi, bölgenin en hoş yerleri arasında. Yaklaşık 4900 uzunluktaki bir alanı kaplayan Aşk Vadisi’nde birçok peri bacası mevcut. Göreme-Avanos yolu üzerinde bulunan Aşk Vadisi, Bağlıdere olarak da bilinmekte.

This image has an empty alt attribute; its file name is Onepixel_3246606-1024x683.jpg

6. Paşabağları

Paşabağları, diğer bir adıyla Paşabağı Vadisi, peri bacalarının en belirgin şekilde gözüktüğü yerlerin başında geliyor. Peri bacalarının arasında doyasıya dolaşabileceğiniz Paşabağları, Kapadokya’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken adreslerden bir tanesi.

Paşabağlarına ulaşmak için Göreme’den Avanos’a giden yolu takip edebilirsiniz. 8 km uzunluğundaki bu yol arabayla yaklaşık 10 dakika kadar sürmekte. Eğer isterseniz Göreme’den bisiklet veya atv kiralayarak da Paşabağları’na gidebilirsiniz.

This image has an empty alt attribute; its file name is Onepixel_3335698-Kopya-1024x681.jpg

7. Üç Güzeller

UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan Üç Güzeller, iki büyük ve bir küçük peri bacasından oluşmakta. Kapadokya’nın önemli sembollerinden biri olan Üç Güzeller’i görmeden Kapadokya’dan ayrılmayın deriz. Ürgüp şehir merkezine yaklaşık 5 km uzaklıkta bulunan Üç Güzeller’e ulaşmak için Nevşehir-Ürgüp yolunu takip edebilirsiniz.

This image has an empty alt attribute; its file name is Üç-Güzeller-Kapadokya-Couple-Coffee-Joy-2360857539-1547028309118.jpeg

8. Ortahisar Kalesi

Kapadokya’nın en büyük peri bacası olarak adlandırılan Ortahisar Kalesi, Ortahisar Kasabası’nın ilk yerleşim yeri olarak bilinmekte. Ortahisar Kalesi’nin en tepesine tırmanarak eşsiz bir Kapadokya manzarasını izleyebilirsiniz. Ürgüp ile Göreme arasında bulunan Ortahisar’a ulaşmak için araba kiralayabilir ya da şehir merkezlerinden hareket eden servisleri kullanabilirsiniz.

This image has an empty alt attribute; its file name is Onepixel_3532500-1024x586.jpg

9. Uçhisar Kalesi

Kapadokya’nın en görkemli manzaralarından birine ev sahipliği yapan Uçhisar Kalesi, Kapadokya coğrafyasını tepeden izlemek için gidilebilecek en keyifli adreslerden bir tanesi. Kale, Ağanın Kalesi ve Çavuşun Kalesi adı verilen iki büyük peri bacasından oluşmakta.

This image has an empty alt attribute; its file name is Onepixel_3246271-1024x683.jpg

10. Güvercinlik Vadisi

Göreme ile Uçhisar arasında bulunan Güvercinlik Vadisi, Kapadokya’nın en hoş manzaralarından birine ev sahipliği yapmakta. Buraya gittiğinizde Kapadokya coğrafyasına tepeden bakabilir, vadiye isimlerini veren güvercinleri izleyebilirsiniz.

This image has an empty alt attribute; its file name is Onepixel_3246722-1-1024x683.jpg

11. Ürgüp

Kapadokya’da gezilecek yerler denilince akla ilk gelen yerlerden olan Ürgüp, peri bacaları ile dolu bir yer olmamasına karşın, küçük bir kasabayı andıran havasıyla oldukça dikkat çekmekte. Kapadokya coğrafyasının en önemli merkezlerinden biri olarak adlandırılan Ürgüp’te gezilecek birçok farklı yer mevcut. Bütün Ürgüp’ü tepeden izleyebileceğiniz Temenni Tepesi, tarihin farklı dönemlerinden arkeolojik ve etnografik eserlerin sergilendiği Ürgüp Müzesi, ve tarihi bir Ürgüp evinin içini görebileceğiniz Asmalı Konak, Ürgüp’te gezilebilecek yerler arasında.

This image has an empty alt attribute; its file name is 78058945_l-Kopya-1024x646.jpg

12. Zelve Açık Hava Müzesi

Paşabağları’na yaklaşık 1 km uzaklıkta bulunan Zelve Açık Hava Müzesi’nde kayalara oyulmuş çok sayıda kilise ve yerleşim yeri bulunmakta. Buranın 9. yüzyıl ve 13. yüzyıl arasında önemli bir yerleşim yeri ve dini bir merkez olarak kullanıldığı düşünülmekte.

This image has an empty alt attribute; its file name is tt-1024x683.jpeg

13. Çavuşin Kilisesi

Göreme-Avanos yolu üzerinde bulunan Çavuşin Kilisesi, Kapadokya’nın en önemli kiliselerinden biri. 6 Aralık 1985 tarihinde UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınmış olan Çavuşin Kilisesi Kapadokya’da bilinen en eski kilise olma unvanını taşımakta.

This image has an empty alt attribute; its file name is o-252678980-1547030026996.jpeg

14. Yeraltı Şehirleri

Geçmişte Kapadokya’da yaşayanlar saldırılardan korunmak amacıyla yerleşim yerlerinin altına birçok sığınak ve yeraltı şehri inşa etmişler. Şu an Kapadokya’da 200’den fazla yeraltı şehri bulunduğu düşünülmekte, ancak bunların birçoğu daha keşfedilmemiş ve ziyarete açılmamış. Derinkuyu Yeraltı Şehri ve Kaymaklı Yeraltı Şehri bölgedeki en önemli iki yeraltı şehirleri olarak bilinmekte.

This image has an empty alt attribute; its file name is 37009695_l-1024x683.jpg

15. Ihlara Vadisi

Melendiz Çayı etrafında bulunan Ihlara Vadisi, Kapadokya’nın en eşsiz yerlerinden bir tanesi. 4. yüzyıla dayanan tarihi, yemyeşil doğası ve içerisindeki tarihi yapılarla ilgi çeken bu vadiye kesinlikle uğramalısınız.

Maalesef Ihlara Vadisi Kapadokya merkezine pek de yakın değil. Aksaray’a bağlı vadiye ulaşmak için en mantıklısı araba kiralamak. Aksaray şehir merkezine gidip oradan kalkan servisler ile de buraya ulaşmanız mümkün. Bütün Vadiyi gezmek yaklaşık olarak beş saat sürmekte. Vadinin büyüklüğünü ve yolun uzunluğunu dikkate alınca en az yarım günü buraya ayırmak bizce en iyisi olacaktır.

This image has an empty alt attribute; its file name is Onepixel_3246747-1-1024x683.jpg

16. Narlıgöl Krater Gölü

Narlıgöl, bir diğer adıyla Acı Göl, Kapadokya Bölgesi’ndeki tek krater gölü olarak da bilinmekte. Yaklaşık üç bin metrekarelik bir alanda bulunan Narlıgöl’ün çevresinde birçok peri bacası ve yeraltı şehri de mevcut. Ihlara Vadisi’nin yakınında bulunan Narlıgöl’e Ihlara Vadisi gezisi sonrası uğramayı tercih edebilirsiniz.

This image has an empty alt attribute; its file name is Onepixel_3246734-1024x683.jpg

Bir Cevap Yazın