Helsinki’de Yapılacak En Güzel 8 Şey

Önceki yazılarımızda Helsinki’de gezilecek yerlerden ve şehrin en ünlü kafelerinden bahsedip bir de detaylı bir gezi rehberi hazırlamıştık. Bu yazımızda ise Helsinki’de yapılacak en güzel 8 şeyi anlattık. Tarihi yapılardan şehirde keyifli vakit geçirmek için gidilebilecek yerlere kadar birçok şeyi burada bulabilirsiniz.

1. Helsinki Katedrali’ni Gezin

Helsinki’de ne yapılır sorusunun ilk cevabı, şehrin başlıca sembollerinden biri olan Helsinki Katedrali’ni gezmek. Tarihi 19. yüzyıla dayanan bu katedral, Helsinki’nin önemli meydanlarından biri olan Senato Meydanı’nda bulunmakta. Helsinki’ye gittiğinizde Helsinki Katedrali’ni mutlaka ziyaret etmeli ve Senato Meydanı’nda vakit geçirmelisiniz.

Helsinki'de Yapılacak En Güzel 8 Şey: Helsinki Katedrali
Senato Meydanı

2. Suomenlinna’ya Gidin

Tarihi 18. yüzyıla dayanan Suomenlinna, Helsinki’de gezilmesi gereken önemli yerlerden bir tanesi. Farklı dönemlerde İsveç, Rusya, ve Finlandiya’nın kontrolü altına girmiş olan Suomenlinna birçok adanın birleşmesiyle oluşmuş. Bugün UNESCO tarafından korunan Suomenlinna’da gezilecek birçok önemli yer mevcut. Suomenlinna ile ilgili her şeyi detaylı bir şekilde anlattığımız yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Helsinki'de Yapılacak En Güzel 8 Şey: Suomenlinna
Suomenlinna

3. Kauppatori’de Alışveriş Yapın

Kauppatori hiç kuşkusuz ki Helsinki’nin en keyifli yerlerinden. Geçmişte şehrin en önemli merkezlerinden biri olan Kauppatori’de bugün birçok küçük dükkan ve oldukça geniş bir pazar alanı bulunmakta. Finlandiya’ya özgü birçok tasarım eşya bulabileceğiniz Kauppatori mutlaka gezi listenizde olmalı.

Helsinki'de Yapılacak En Güzel 8 Şey: Kauppatori

4. Uspenski Katedrali’ni Gezin

Batı Avrupa’nın en büyük Ortodoks kiliselerinden biri olan Uspenski Katedrali, Helsinki’de gezilmesi gereken en önemli yerlerden. Kauppatori’den birkaç dakikada yürüyebileceğiniz Uspenski Katedrali’ni mutlaka ziyaret edin. Görkemli mimarisiyle metrelerce öteden fark edilen katedralin içerisi de oldukça etkileyici.

Helsinki'de Yapılacak En Güzel 8 Şey: Uspenski Katedrali

5. Café Regatta’ya Uğrayın

Helsinki’de yapılacak en güzel şeylerden biri de sessiz bir koyun kenarında bulunan Café Regatta’ya uğramak. Küçük kırmızı bir kulübede bulunan Regatta’nın her bir köşesi özenle dekore edilmiş. Café Regatta’da iyi bir filtre kahve içmeden Helsinki’den ayrılmayın.

Helsinki'de Yapılacak En Güzel 8 Şey: Cafe Regatta
Cafe Regatta

6. Temppeliaukio Kilisesi’ni Gezin

Helsinki’de yapılacak en güzel şeylerden bir diğeri de Temppeliaukio Kilisesi’ni gezmek. Büyük bir taşın içine inşa edilmiş olan Temppeliaukio Kilisesi’nin bir eşi benzeri daha yok. Helsinki’nin bu eşsiz taş kilisesi mutlaka gezi listenizde olmalı.

Helsinki'de Yapılacak En Güzel 8 Şey: Temppeliaukio Kilisei

7. Design District’te Dolaşın

Birçok butik, galeri, antika dükkanı ve restorana ev sahipliği yapan Design District Helsinki’nin en hareketli bölgelerinden bir tanesi. Bölgenin ara sokaklarında yer alan küçük kafelerde oturması da oldukça keyifli oluyor.

Helsinki'de Yapılacak En Güzel 8 Şey: Design District

8. Fin Saunalarına Gidin

Helsinki´de yapılacak en güzel şeylerden bahsederken Fin saunalarını atlamak olmaz. Saunalar Fin kültürünün önemli bir parçası. Hatta sauna kelimesi aslında Fin hamamı anlamına gelmekte. Bugün 6 milyona yakın bir nüfusa sahip olan Finlandiya’da üç milyondan fazla sauna bulunduğu söylenmekte. Helsinki’ye gittiğinizde Finlerin bu ünlü saunalarına mutlaka gitmelisiniz. Löyly, Allas Sea Pool ve dönme dolap kabinlerine kurulu Skysauna Helsinki’nin en ünlü saunalarından sadece birkaçı.

Helsinki'de Yapılacak En Güzel 8 Şey: Fin Saunaları

Bir Cevap Yazın