Helsinki’de Tarihi Bir Ada: Suomenlinna

18. yüzyılda Finlandiya İsveç’in bir parçasıyken inşa edilmiş olan Suomenlinna, farklı dönemlerde İsveç, Rusya ve Finlandiya’nın kontrolü altına girmiş. İlk inşa edildiğinde İsveçce “Sveaborg” olarak bilinen Suomenlinna, Finlandiya’nın bağımsızlığını kazanmasının ardından “Finlandiya Kalesi” anlamına gelen bugünkü ismini almış. Suomenlinna, 1991 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer almakta.

Suomenlinna, Helsinki
Suomenlinna, Helsinki

Helsinki ile ilgili diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Suomenlinna’da Gezilecek Yerler

18. yüzyıla uzanan tarihiyle birçok farklı milletin kontrolü altına girmiş olan Suomenlinna’da gezilecek çok fazla tarihi yer mevcut. Adanın farklı yerlerinde bulunan bu tarihi yapıları ve müzeleri gezmek için bir gün ayırmanız yeterli olacaktır.

Uyarı: Gezilecek bazı yerler her mevsim açıkken, bazıları sadece yazları açık oluyor. Bu yerlerin açılış zamanlarını resmi sitelerinden kontrol edebilirsiniz.

Suomenlinna, Helsinki

1. Suomenlinna Müzesi

Suomenlinna’nın 260 yıllık geçmişine ait eserlerin sergilendiği Suomenlinna Müzesi, adanın tarihini ve kültürünü tanımak için gidilebilecek en iyi yerlerin başında geliyor. Müzede Suomenlinna’yı anlatan kalıcı bir sergi olduğu gibi, ada ile ilgili eserlerin bulunduğu geçici sergilere de rastlamak mümkün.

Suomenlinna Müzesi

2. King’s Gate

Suomenlinna’nın önemli sembollerinden biri olan King’s Gate, 1753-1754 yılları arasında inşa edilmiş. Geçmişte Suomenlinna’nın giriş kapısı olarak nitelendirilen bu geçit adanın en arka ucunda yer almakta.

King’s Gate

3. Suomenlinna Kilisesi

1854 yılında bir Rus Ortodoks kilisesi olarak inşa edilmiş olan Suomenlinna Kilisesi, 1920 yılında ülkenin bağımsızlığını kazanmasıyla birlikte bir Luteryen Kilisesine dönüştürülmüş. Adanın en ilgi çeken noktalarından biri olan kilise, yemyeşil bir parkın ortasında bulunmakta.

Suomenlinna Kilisesi
Suomenlinna

4. Askeri Müze

Suomenlinna’nın en dikkat çeken müzelerinden biri olan Askeri Müze’de Fin Savunma Kuvvetleri’nin savaşlar sırasında kullandığı silahlar ve nesneler sergilenmekte.  “Fin Savunma Kuvvetleri – Savaş ve Barışta 100 Yıl” isimli serginin bir bölümünde ülkenin önemli savaşları anlatılırken, bir diğer bölümünde ise savaş sonrasından günümüze kadar yaşananlar konu edilmiş.

Askeri Müze

5. Ehrensvard Müzesi

Ehrensvard Müzesi, Suomenlinna’nın İsveç kontrolünde olduğu zamanları anlatıyor. Adanın tarihini öğrenmek isteyenlerin özellikle ilgisini çekecek olan bu müzede tarihi 18. yüzyıla dayanan birçok mobilya, portre, silah ve tablo sergilenmekte.

Ehrensvard Müzesi

6. Great Courtyard

Geçmişte adanın önemli meydanlarından biri olarak bilinen bu avlu, 18. yüzyılda Augustin Ehrensvard tarafından tasarlanmış. Avlunun tam ortasında Ehrensvard anısına inşa edilmiş bir heykel bulunmakta. 

Great Courtyard

7. Submarine Vesikko

İkinci Dünya Savaşı’nda kullanılmış bir denizaltı olan Vesikko, Suomenlinna’nın en ilgi çeken noktalarından bir tanesi. Restorasyon sürecinin ardından 1973 yılında bir müze olarak hizmet vermeye başlamış olan denizaltının içine girebilir ve savaş sırasındaki koşulları gözlemleyebilirsiniz.

Submarine Vesikko

8. Dry Dock

Finlandiya’nın en eski rıhtımı olarak bilinen Dry Dock aynı zamanda Avrupa’nın da en eski rıhtımlarından bir tanesi. İnşasına 1750 yılında başlanmış olan rıhtım yıllar içinde İsveçliler, Ruslar ve Finler tarafından kullanılmış. Rıhtımın içi ziyaret edilemiyor, ancak ziyaretçilere ayrılmış gözlem yerine giderek bu alanı tepeden izlemeniz mümkün.

Dry Dock

9. Jetty Barracks

Suomenlinna ana feribot iskelesinin hemen karşısında yer alan bu tarihi kışla 1868-1870 yılları arasında inşa edilmiş. Geçmişte askeri alanda olarak kullanılmış olan binanın içinde nezarethane ve gözlem odalarına ek olarak nöbetçilerin kullandığı özel alanların da bulunduğu bilinmekte. Bugün binanın içerisinde turist danışma bürosu, Suomenlinna Brewery Restaurant, Jetty Barracks Gallery ve Viaporin Deli & Cafe yer bulunmakta.

Jetty Barracks

Suomenlinna’da daha fazla yer gezmek istiyorsanız Toy Museum, Custom Museum, Bastion Zander, Savaş Mahkumları Anıtı ve Suomenlinna Kütüphanesi’ni de listenize ekleyebilirsiniz.

Suomenlinna’da Yeme – İçme

Küçük bir ada olmasına karşın Suomenlinna’da birçok kafe ve restoran mevcut. Cafe Silo ve Cafe Vanille, bizim adada en beğendiğimiz iki adres oldu. Suomenlinna Kilisesi’nin yakınında bulunan bu iki kafe, güzel bir kahve içip adada vakit geçirmek için gidilebilecek keyifli yerlerin başında geliyor. Suomenlinna’nın biraz daha iç kısmında bulunan Cafe Piper de gün içinde mola vermek için gidilebilecek güzel bir mekan. Hoş bir deniz manzarasına sahip olan bu kafenin ağaçları altında oturup etrafı seyretmek oldukça keyifli oluyor. Oyuncak Müzesi’nin içerisinde hizmet veren Cafe Samovarbar ise müzenin havasıyla uyumlu atmosferiyle oldukça dikkat çekiyor.

Cafe Sılo

Suomenlinna’da keyifli bir yemek yemek için Suomenlinna Brewery, Restaurant Walhalla  ve Bastion Bistro tercih edilebilecek güzel adreslerden. Feribot iskelesinin hemen karşısında yer alan Suomenlinna Brewery, bölgeye özgü lezzetleri tadabileceğiniz menüsü ve hoş manzarasıyla adanın en iyilerinden biri olarak anılmakta. Suomenlinna’nın en güneyinde bulunan ve 1952 yılında açılmış Restaurant Wahalla bünyesinde bir restoran ve bir pizzacı bulunmakta. Hoş bir deniz manzarasına sahip olan bu restoranın menüleri de oldukça başarılı. 1892’de inşa edilmiş ahşap bir evin içerisinde hizmet veren Bastion Bistro ise çabuk ve keyifli bir yemek için oldukça iyi bir seçenek.

Jetty Barracks

Suomenlinna’ya Nasıl Gidilir?

Suomenlinna’ya ulaşmak için Helsinki’nin ünlü meydanlarından biri olan Kauppatori’den kalkan feribotları kullanabilirsiniz. Yaklaşık 20 dakika süren bu feribot seferleri oldukça sık yapılmakta. Önceden bir rezervasyon yaptırmaya ihtiyaç duymadan bilet gişesinden biletinizi alıp ve sıradaki feribota binerek rahatlıkla adaya ulaşabilirsiniz. Tek yönlük bilet alabileceğiniz gibi, 12 saatliğine sadece Suomenlinna’ya giden hatlarda geçerli olan kartı almayı da tercih edebilirsiniz. Helsinki Card’ınız varsa hiçbir ücret ödemeden feribota binebilirsiniz.

Uyarı: Kışın Suomenlinna’nın sadece bir iskelesi kullanılırken, yazın adanın daha ileriki kısımlarındaki iskeleye giden vapur ya da feribot bulmanız mümkün.

Suomenlinna, Helsinki

Bir Cevap Yazın