Helsinki’de Gezilecek Yerler

Sokakları fazla kalabalık olmayan, soğuk havasına karşın sıcakkanlı insanların yaşadığı keyifli bir şehir Helsinki. Finlandiya’nın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri olmasının en büyük nedenlerinin başında kuşkusuz ki mimari tarzı, tarihi yapıları ve yemyeşil doğası geliyor. Helsinki’de gezilecek birçok yer birbirine oldukça yakın. 3-4 gün gibi kısa bir süre içerisinde şehri rahatlıkla gezebilirsiniz. Helsinki’de gezilecek yerler yazımızda şehrin tarihi yerlerinden, en ünlü müzelerinden, yemyeşil parklarından, keyifli meydan ve caddelerinden bahsettik. Helsinki’ye gittiğinizde bu adreslere mutlaka uğramalısınız.

1. Helsinki Katedrali

Helsinki’de gezilecek yerler denilince akla ilk gelen yerlerden biri Helsinki Katedrali. Şehrin ünlü meydanlarından biri olan Senato Meydanı’nda yer alan katedral, Rus Çarı 1. Nikolay için 1830-1852 yılları arasında inşa edilmiş. Günümüze şehrin en önemli sembollerinden biri olarak bu görkemli katedral, Helsinki’de mutlaka ziyaret edilmesi gereken yapılardan bir tanesi.

Helsinki'de Gezilecek Yerler - Helsinki Katedrali

2. Senato Meydanı

Helsinki’nin en ünlü meydanlarından biri olan Senato Meydanı, şehrin en eski bölümü olarak da bilinmekte. Helsinki’de gezilecek önemli yerlerden biri olan bu meydan, birçok tarihi yapı tarafından çevrelenmiş durumda. Helsinki Katedrali, Helsinki Üniversitesi ve Finlandiya Ulusal Kütüphanesi bu yapılardan sadece bir kaçı.

Helsinki'de Gezilecek Yerler - Senato Meydanı

3. Finlandiya Ulusal Kütüphanesi

Tarihi 1640’a dayanan Finlandiya Ulusal Kütüphanesi, Finlandiya’daki en eski ve en büyük kütüphane olarak bilinmekte. Finlandiya tarihine ve kültürüne ait birçok önemli yapıtın korunması görevini de bu kurum üstlenmiş durumda.

Helsinki'de Gezilecek Yerler - Finlandiya Ulusal Kütüphanesi

4. Kauppatori

1889 yılından beri Helsinki’nin en önemli alışveriş noktalarından biri olan Kauppatori (Market Square), bugün de şehrin en bilinen ve en hareketli yerlerinden bir tanesi. Denizin hemen kenarında yer alan bu meydanda Finlandiya’ya özgü birçok tasarım eşya bulabilir ve ünlü deniz ürünlerinin tadına bakabilirsiniz.

Helsinki'de Gezilecek Yerler - Kauppatori
Kauppatori

5. Suomenlinna

Tarihi 18. yüzyılın ortasına dayanan ve birçok adanın birleşiminden oluşan Suomenlinna, Helsinki’de mutlaka ziyaret edilmesi gereken adreslerden bir tanesi. Fazla sayıda tarihi yapıya ev sahipliği yapan ve şahane bir doğaya sahip olan Suomenlinna, UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer almakta. Buraya ulaşmak için Kauppatori’den kalkan feribotları kullanabilirsiniz.

Suomenlinna’yı daha detaylı anlattığımız “Helsinki’de Tarihi Bir Ada: Suomenlinna” yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. 

Helsinki'de Gezilecek Yerler - Suomenlinna

6. Uspenski Katedrali

1868 yılında inşa edilmiş olan Uspenski Katedrali, Batı Avrupa’nın en büyük Ortodoks kilisesi olarak bilinmekte. Rus Mimar Aleksei Gornostayev tarafından tasarlanmış olan katedral, Rusya’nın Fin tarihine ve kültürüne olan etkisini gösteren en önemli eserlerin başında geliyor.

Helsinki'de Gezilecek Yerler - Uspenski Katedrali

7. Temppeliaukio Kilisesi

Büyük bir kayanın içine inşa edilmiş olan Temppeliaukio Kilisesi, Helsinki’de mutlaka görülmesi gereken yerlerden bir tanesi. 1968-1969 yıllarında inşa edilmiş olan kilise, Timo ve Tuomo Suomalainen kardeşler tarafından tasarlanmış. Akustiği oldukça iyi olan bu kilisede belirli zamanlarda konserler düzenlenmekte.

Helsinki'de Gezilecek Yerler - Temppeliaukio Kilisesi

8. Aleksanterinkatu Caddesi

Helsinki’nin en ünlü ve en kalabalık caddelerinden biri olan Aleksanterinkatu, şehrin kalbinin attığı önemli yerlerden bir tanesi. Helsinki’nin birçok ünlü kafesi ve restoranıyla birlikte çok sayıda mağaza ve alışveriş merkezi de bu cadde etrafında toplanmış durumda. Caddenin bir ucunda Senato Meydanı ve Helsinki Katedrali bulunurken, öbür ucu şehrin en bilinen ve merkezi yerlerinden biri olan Kamppi bölgesine çıkmakta.

Helsinki'de Gezilecek Yerler - Aleksanterinkatu Caddesi

9. Kamppi Şapeli

Narinkka Meydanı’nda bulunan Kamppi Şapeli, alışılagelmişin dışında bir mimari yapıya sahip. İçi oldukça sade döşenmiş olan şapelin dışı Fin ahşabından yapılmış.

Helsinki'de Gezilecek Yerler - Kamppi Şapeli

10. Esplanadi Park

Helsinki’nin en ünlü parklarının başında gelen Esplanadi Park şehrin merkezinde bulunmakta. Özellikle burada yaşayanların spor yapmak, müzik dinlemek ve çeşitli aktivitelere katılmak için sıkça ziyaret ettiği Esplanadi Park, Helsinki’nin en keyifli yerlerinden bir tanesi.

Helsinki'de Gezilecek Yerler - Esplanadi Park

11. Finlandiya Ulusal Müzesi

Fin tarihinin en önemli eserlerinin sergilendiği Finlandiya Ulusal Müzesi, ülkenin kültürünü ve tarihini tanımak için gidilebilecek en güzel adreslerden. Müze oldukça geniş bir Fin tarihi koleksiyonuna sahip.

Helsinki'de Gezilecek Yerler - Finlandiya Ulusal Müzesi

12. Botanical Garden

3.3 milyon tür bitkiye ev sahipliği yapan Botanik Bahçe, Helsinki şehir merkezinin oldukça yakınında bulunmakta. Birçok farklı isimde ve konseptte seranın bulunduğu bu büyük bahçede, dünyanın birçok yerine ait değişik bitki çeşitlerini görebilirsiniz.

Helsinki'de Gezilecek Yerler - Botanical Garden

13. Seurasaari Açık Hava Müzesi

Şehir merkezinin birkaç kilometre dışında kalan yemyeşil bir adada bulunan Seurasaari Açık Hava Müzesi, Finlandiya’nın kırsal yaşamını deneyimlemek için gidilebilecek en iyi adreslerden bir tanesi. Müzede her biri Finlandiya’nın ayrı bir şehrine özgü toplam 87 bina bulunmakta. Maalesef müze sadece yaz aylarında açık oluyor. Mayıs ve Eylül arasında Helsinki’ye giderseniz eşsiz bir deneyim yaşayabileceğiniz Seurasaari Açık Hava Müzesi’ne de mutlaka uğramalısınız.

Seurasaari Açık Hava Müzesi, Helsinki, Couple Coffee Joy

14. Ateneum Sanat Müzesi

1887 yılında inşa edilmiş tarihi bir binada bulunan Ateneum Sanat Müzesi, Fin sanatına ait eserleriyle oldukça dikkat çekiyor. Finlandiya’nın en iyi sanat müzelerinden biri olarak adlandırılan Ateneum, ülkenin en eski ve en büyük sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapmakta.

Ateneum Sanat Müzesi

15. Kiasma Çağdaş Sanat Müzesi

İskandinavya’nın en önemli çağdaş sanat müzelerinden biri olan Kiasma, Finlandiya Ulusal Galerisi’nin de bir parçası. 1998 yılında açılmış olan müze, çağdaş sanatı çok sayıda insana ulaşmayı hedeflemekte.

Kiasma Çağdaş Sanat Müzesi

16. Design Museum

Helsinki’nin en bilinen müzelerinden biri olan Design Museum 75.000 obje, 45.000 çizim ve 125.000 fotoğraftan oluşan bir koleksiyona ev sahipliği yapmakta. Müzede yerli yabancı birçok tasarımcının eserlerinin sergilendiği geçici sergiler de bulunmakta.

Design Museum

17. Johanneksenkirkko

Finlandiya’nın en büyük taş kilisesi olarak bilinen Johanneksenkirkko, şehirdeki en görkemli yapılardan bir tanesi. Helsinki’nin en ünlü yapıları arasında gösterilmese de bizce şehrin birçok noktasından görülebilecek bu görkemli kilise mutlaka ziyaret edilmeli.

Johanneksenkirkko

18. Helsinki Hayvanat Bahçesi

Dünyanın birçok yerine ait 150’den fazla hayvanın ve 100’den fazla bitki türünün bulunduğu Helsinki Hayvanat Bahçesi, şehirde fazladan vaktiniz varsa gidebileceğiniz en güzel yerlerden bir tanesi.

Helsinki Hayvanat Bahçesi

19. Sibelius Anıtı

Helsinki’de gezilecek yerler listesindeki son adres ise Sibelius Anıtı. 1967 yılında Finlandiyalı heykeltıraş Eila Hiltunen tarafından tasarlanmış olan Sibelius Anıtı, 600’den fazla boru kullanılarak yapılmış. Sibelius parkında yer alan bu eşsiz yapı, Helsinki’nin önemli simgelerinden biri olarak bilinmekte.

Sibelius Anıtı

Bir Cevap Yazın