Helsinki Gezi Rehberi

Finlandiya’nın en çok ziyaret edilen şehri Helsinki, hiç kuşkusuz ki İskandinavya’nın da en ilgi çeken yerlerinin başında geliyor. Oldukça sakin bir şehir olan Helsinki, başka hiçbir yere benzemeyen hoş ve kendine özgü bir yapıya sahip. Mükemmel bir doğaya ev sahipliği yapmasının yanında gezilecek birçok yer de mevcut Helsinki’de. Helsinki gezi rehberi yazımızda ulaşımdan konaklamaya, gezilecek yerlerden yeme içmeye birçok konuyu detaylıca anlattık.

Helsinki Gezi Rehberi

Helsinki’de Ulaşım

Helsinki-Vantaa Havaalanı’ndan şehre ulaşmak için en kolay yol tren kullanmak. Havaalanı içerisinden hareket eden trenle yarım saatlik bir sürede şehrin merkez tren istasyonuna ulaşılabiliyor. Satın aldığınız tren biletini yolculuk boyunca yanınızda taşımanız ve eğer gerekiyorsa biletinizi onaylatmanız gerekmekte. Havaalanından şehir merkezine ulaşmak için bir diğer opsiyon ise otobüs ya da havaalanı servisi kullanmak. Buradan Helsinki şehir merkezine giden birçok otobüs bulabileceğiniz gibi ücretli ve bazı havayolları yolcuları için ücretsiz çalışan servisleri de kullanabilirsiniz.

Çok büyük bir şehir olmayan Helsinki’de gezilecek birçok yere yürüyerek ulaşmanız mümkün. Gezilecek çoğu yer birbirine yakın olduğundan genellikle şehir merkezinde toplu taşıma kullanmaya gerek kalmıyor. Ancak şehir merkezi dışında konaklayacaksanız, gezilecek yerlere ulaşmak için metro, tramvay ya da otobüs kullanabilirsiniz. Toplu taşıma araçlarını kullanmak için tek seferlik ve günlük biletler mevcut. İhtiyacınıza göre bu biletlerden en uygun olanını seçebilir ya da her sefer için tekli bilet almayı tercih edebilirsiniz.

Helsinki Gezi Rehberi: Helsinki'de Ulaşım

Helsinki’de Konaklama

Helsinki’de konaklama için tercih edilebilecek ilk adres Kamppi Bölgesi. Şehrin hareketli yerlerinden olan bu bölgede konaklamanız durumunda gezilecek birçok yere yürüyerek gitmeniz mümkün olacaktır. Aynı zamanda burada birçok kafe ve restoran da mevcut. Hem gezilecek yerlere hem de şehrin hareketli sokaklarına yakın olmak için burada kalmayı tercih edebilirsiniz.

Helsinki’de konaklama için bir diğer seçenek ise Kauppatori Bölgesi. İsmini şehrin ünlü meydanı Kauppatori’den alan bu bölge, oldukça hareketli. Gezilecek birçok yere yakın olan Kauppatori Bölgesi, limana yakın oluşu ile de ilgi çekmekte. Burada konaklamanız durumunda da gezilecek birçok yere yürüyerek gitmeniz mümkün olacaktır.

Design District olarak adlandırılan bölge, Helsinki’de nerede kalınır sorusunun bir başka cevabı. Birçok küçük butiğe ve çeşitli galerilere ev sahipliği yapan bu bölge, kendine özgü atmosferiyle oldukça dikkat çekmekte. Şehir merkezinde yer alan Design District, konaklama için iyi bir seçenek olacaktır.

Eğer şehir merkezinin daha uzağında konaklamayı tercih ediyorsanız, bu durumda ulaşım olanaklarını göz önüne alarak bir seçim yapmanızı öneriyoruz. Metro ya da tramvay hattı üzerinde bir yer seçmeniz durumunda şehir merkezine ulaşımınız oldukça kolay olacaktır.

Helsinki Gezi Rehberi: Helsinki'de Konaklama

Helsinki’ye Ne Zaman Gidilir?

Helsinki’ye gitmek isteyenlerin en merak ettiği konulardan bir tanesi de Helsinki’ye ne zaman gidileceği. Eğer soğuktan fazla etkilenmemek ve şehri rahat rahat gezmek istiyorsanız, Helsinki’yi ziyaret için en güzel zaman yaz ve bahar ayları olacaktır. Mayıs-Eylül ayları arasında şehir hem çok soğuk olmuyor, hem de kışın kapanmış olan birçok yer bu aylarda açık oluyor.

Kış ayları her ne kadar çok soğuk geçse de bu zamanlarda şehrin havası gerçekten de bir başka oluyor. Karalarla ve buzlarla kaplı Helsinki’de gezmek bir hayli zor olabilir. Ancak şehrin karla kaplı manzaralarını izlemek oldukça keyifli olacaktır. Kışın Helsinki’ye gitmeniz durumunda bu mevsime özel hazırlanan aktivitelere katılmayı ve ünlü Fin saunalarına gitmeyi kesinlikle ihmal etmemelisiniz.

Helsinki’ye ne zaman gidilir sorusunu cevaplarken kuzey ışıklarından bahsetmeden olmaz. Helsinki’ den Kuzey Işık’larının görülebileceği en ideal zamanlar Ocak, Şubat, Eylül ve Ekim ayları. Eğer hava açık olursa bu aylarda gece saat 9 ile 1 arasında Kuzey Işık’larını görme şansınız olabilir. Ancak ne yazık ki Kuzey Işıkları’nı Helsinki’den görebilmek her zaman mümkün olmuyor.

Helsinki Gezi Rehberi: Helsinki'ye Ne Zaman Gidilir?

Helsinki’de Gezilecek Yerler

Geçmişte farklı milletlere ev sahipliği yapmış olan Helsinki’de gezilmesi gereken birçok önemli yer mevcut. Çok büyük bir şehir olmayan Helsinki’nin tamamını gezmek için üç-dört gün gibi kısa bir süre yeterli olacaktır. Helsinki’de gezmeye başlamak için ilk adres hiç kuşkusuz ki Helsinki Katedrali. Şehrin ünlü meydanlarından biri olan Senato Meydanı’nda bulunan Helsinki Katedrali, şehrin en ilgi çeken yerlerinden bir tanesi.

19. yüzyıldan beri Helsinki’nin önemli alışveriş noktalarından biri olan Kauppatori, gezilecek yerler listesindeki önemli yerlerden bir diğeri. Birçok küçük dükkanın bulunduğu bu geniş meydanda hem alışveriş yapabilir hem de küçük dükkanlarda bir şeyler atıştırabilirsiniz. Kauppatori’den kalkan feribotlarla yirmi dakika gibi kısa bir sürede ulaşabileceğiniz Suomenlinna, Helsinki’nin en ilgi çeken yerlerinden bir tanesi. Unesco Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan bu ada aynı zamanda gezilecek birçok tarihi yere ve müzeye de ev sahipliği yapmakta. Suomenlinna hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz “Helsinki’de Tarihi Bir Ada: Suomenlinna” yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Batı Avrupa’nın en büyük Ortodoks Kilisesi olarak da bilinen Uspenski Katedrali, şehirde mutlaka gezilmesi gereken yerlerden bir diğeri. Kauppatori’nin oldukça yakınında bulunan bu katedral, görkemli mimarisiyle oldukça ilgi çekmekte. Temppeliaukio Kilisesi, Kamppi Şapeli, Finandiya Ulusal Müzesi ve Esplanadi Parkı Helsinki’de gezilecek önemli yerlerden diğerleri.

Helsinki’de gezilecek tüm yerlerden bahsettiğimiz “Helsinki’de Gezilecek Yerler” yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Helsinki'de Gezilecek Yerler: Helsinki Katedrali

Helsinki’de Yeme-İçme

Finlandiya’nın ve İskandinavya’nın en ünlü yemeklerini tadabileceğiniz Helsinki, yeme-içme olanakları açısından oldukça çeşitli bir şehir. Meydanlarda bulunan küçük dükkanlarda bir şeyler atıştırabileceğiniz gibi şehrin ünlü restoranlarına gitmeyi de tercih edebilirsiniz. Uspenski Katedrali yakınında yer alan Shelter, Esplanadi Park içerisinde bulunan Kappeli ve Suomenlinna’da bulunan Restaurant Brewery, Helsinki’de güzel bir yemek yemek için gidilebilecek iyi restoranlardan sadece birkaçı. Şehrin ünlü restoranlarını deneyimlemek yerine daha sade ama yinede kaliteli bir şeyler yemek istiyorsanız Kauppatori’deki küçük büfelere gitmeyi tercih edebilirsiniz. Leziz deniz ürünlerinden küçük atıştırmalıklara kadar birçok farklı yemek bulabileceğiniz bu yerlerde oturması da oldukça keyifli oluyor. 

Günlük kahve tüketimi oldukça fazla olan Helsinki’de çok sayıda kafe de mevcut. Finlandiya’nın en eski kafesi olarak adlandırılan Ekberg, dünyaca ünlü çikolata markasına ait Fazer Café, deniz kenarında küçük bir kırmızı kulübe içerisinde bulunan Café Regatta, Helsinki’nin en ünlü kafeleri denilince akla ilk gelen yerlerden. Helsinki’ye gittiğinizde bu yerlere uğramayı kesinlikle ihmal etmemelisiniz.

“Helsinki’ye Özgü 14 Eşsiz Kafe” yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Helsinki'de Yeme İçme: Cafe Regatta

Bir Cevap Yazın