Harçsız Pasaport (Öğrenci Pasaportu) Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Yapılan yeni düzenlemelerle birlikte eskiden sadece öğrenim amacıyla yurt dışına gidenlere verilen harçsız pasaport artık 25 yaşını doldurmamış bütün öğrencilere verilmekte.

Biz harçsız pasaport başvuru yaparken bu konu hakkında okuyacak çok az sayıda kaynak bulabilmiştik. Üstelik düzenlemelerin yakın bir tarihte yapılmış olması nedeniyle eskiden kalma çok sayıda yanlış bilgi de internet ortamında mevcut. Bu nedenle sizlere Ocak 2018’de yaptığımız harçsız pasaport başvurusundan bizzat öğrendiklerimizi içeren detaylı bir rehber hazırladık.

“Pasaport Nasıl Çıkarılır? Bordo Pasaport Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey” yazımıza  buradan ulaşabilirsiniz.

“Yeşil Pasaport Nasıl Çıkarılır? Yeşil Pasaport Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey” yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. 

Harçsız Pasaport, Couple Coffee Joy

HARÇSIZ PASAPORT NEDİR & KİMLERE VERİLİR?

Harçsız pasaport aslında bordo pasaporttur ve pasaport harcı ödemeden alınır. Bordo pasaport başvuru yapabilmeniz için pasaport alacağınız süreye göre belirlenen harç miktarını ve pasaport defter bedelini anlaşmalı bankalara yatırmanız gerekir. Ancak harçsız pasaport alacaksanız harç ödemeden sadece pasaport defter bedelini ödeyerek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Harçsız pasaport almak için öğrenci olmanız ve 25 yaşını doldurmamış olmanız gerekiyor. Yeni düzenlemeler gelmeden önce harçsız pasaport almak için yurt dışına çıkış nedeninizin eğitiminizle ilgili olması gerekiyordu. Ancak şu an böyle bir gereklilik yok. Yurt dışına çıkış nedeniniz ne olursa olsun gerekli koşulları sağlamanız durumunda harçsız pasaport başvurusu yapabilirsiniz.

HARÇSIZ PASAPORT NE KADAR SÜRE İLE VERİLİR?

Müracaat tarihi itibariyle reşit olanlara 25 yaşını doldurdukları tarihe kadar, reşit olmayanlara ise 5 yıllık pasaport verilmekte.

HARÇSIZ PASAPORT NASIL ALINIR?

Harçsız pasaportun başvuru süreci bordo pasaportunkine oldukça benziyor. Bordo pasaportun başvuru sürecini başka bir yazımızda detaylı olarak anlattık, dilerseniz  pasaport başvurusu hakkında daha detaylı bilgi almak için bu yazımıza göz atabilirsiniz. Harçsız pasaport başvuru yaparken bordo pasaporttan farklı olarak öğrenci belgenizi beyan etmeniz ve sadece pasaport defter bedelini ödemeniz gerekiyor. Harçsız pasaport başvurusu yaparken bu adımları takip edebilirsiniz:

1. Randevu Alın

Pasaport başvurunuzu yapmak için ilk yapmanız gereken online sistem üzerinden randevu almak. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü resmi internet sitesinden size uygun gün ve saate randevunuzu alabilirsiniz. Randevu tarihine karar verirken toplanması gereken belgeler olduğunu göz önünde bulundurup buna göre bir tarih seçmekte fayda var. Randevunuzu aldıktan sonra e-posta adresinize gelen maili onaylamayı sakın unutmayın, aksi takdirde randevunuz sistem tarafından iptal edilir. Aldığınız bir randevunun saatini değiştirebilir veya randevuyu iptal edebilirsiniz, bunun için TC Kimlik numaranız ve onay kodunuzla sisteme giriş yapmanız yeterli. Dilerseniz randevunuzu alırken yakınlarınız için de randevu alabilirsiniz. Ancak onlar yerine başvuruda bulunamazsınız. Pasaport çıkartmak için randevusu olan herkesin bizzat başvuruda bulunması gerekir.

2. Gerekli Belgeleri Toplayın

Gerekli belgeleri eksizsiz bir şekilde teslim etmek pasaport başvurunuzun olumlu sonuçlanması için en kritik noktalardan bir tanesi. Harçsız pasaport çıkartmak için gereken belgeleri aşağıda listeledik.

  • Üzerinde TC kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanı aslı (Nüfus cüzdanınızda TC kimlik numaranız yazmıyorsa pasaport başvurusu yapamazsınız. Bunun için öncelikle Nüfus Müdürlüğü’ne başvurarak nüfus kağıdınızı yeniletmeniz gerekiyor)
  • Başvuru sahibinin güncel halini gösteren 2 adet biyometrik resim
  • Varsa eski pasaportlar
  • Pasaport harcının ve defter bedelinin yatırıldığına dair dekont aslı
  • Başvuru sahibi reşit değilse muvafakatname aslı
  • Başvuru sahibi reşit değilse ve anne babası boşanmışsa velayeti gösteren mahkeme kararı aslı
  • Öğrenimine yurt içinde devam eden öğrenciler için öğrenim gördükleri kurumdan alınmış ıslak imzalı veya e-imzalı YA DA e-devlet üzerinden alınmış güncel öğrenci belgesi (belgenin veriliş tarihi 60 günü geçmemeli)
  • Öğrenimine yurt dışında devam eden öğrenciler için gereken öğrenci belgesinin niteliği nerede başvuru yapılacağına göre değişmekte. Eğer ki eğitim gördüğünüz ülkede pasaport başvuru yapacaksanız okulunuzdan aldığınız öğrenci belgesinin aslı yeterli. Eğer ki Türkiye’de başvuru yapacaksanız, okulunuzdan aldığınız belgenin yeminli tercümanlar ya da Türk Konsoloslukları tarafından Türkçeye çevrilmiş olması gerekmekte. Aynı zamanda öğrenci belgeniz apostil şehri içermeli ya da Türk Konsoloslukları tarafından onaylanmalıdır.

3. Defter Bedelini Ödeyin

Harçsız pasaport çıkartmak için pasaport defter bedelini başvuruya gitmeden önce anlaşmalı bankalara yatırmış olmanız gerekmekte. Bankaya giderken nüfus cüzdanınızın yanınızda bulunması yeterli, başka herhangi bir belgeye ihtiyacınız yok. Ödemenizi yaptıktan sonra bankada size verilen dekont başvurunuzu yaparken sizden istenecektir. Bankadan dekontunuzu alırken bilgilerinizin doğru olduğunu, dekontun üzerine “tahsil edilmiştir” kaşesinin basıldığını ve dekont üzerinden ıslak imza bulunduğunu kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Aksi takdirde, herhangi bir yanlışlığı sonradan fark etmeniz durumunda dekont üzerinde değişiklik yaptırma imkanınız olmayacak. Pasaport defter bedelini ödemeden başvuruya gitmeniz, dekontunuzda eksik/yanlış bilgi bulunması ya da dekontu kaybetmiş olmanız durumunda başvurunuz olumlu sonuçlanmaz. Biz harçsız pasaport için defter bedelini ödemeye gittiğimizde görevli kişi ısrarla kaç yıllık pasaport başvurusu yapacağımızı sormuştu. Bunu sormasının nedeni klasik bordo pasaportta başvuru yılına göre harç alınıyor olması. Ancak harçsız pasaport defter bedelini öderken kaç yıllık pasaport istediğinizi belirtmenize gerek yok, çünkü buna siz karar veremiyorsunuz.

4. Randevunuza Giderek Pasaport Başvurunuzu Yapın

Başvuru süreci yoğunluğa göre değişmekle birlikte 15-20 dakika kadar sürüyor. Bu süreçte belgelerinizi teslim ediyorsunuz ve sizden parmak izi alınıyor.

Başvuru sahibi, kaç yaşında olursa olsun, başvuru sırasında bizzat orada bulunmalı. Hiçbir şekilde kişinin annesi, eşi, kardeşi veya arkadaşı o kişi adına başvuru yapamıyor. Başvuru sahibi reşit değilse ebeveynlerinin ya da kanuni temsilcilerinin de müracaat sırasında orada bulunmaları gerekiyor.  Eğer ki ebeveynler boşanmışsa, sadece velayet sahibi ebeveynin başvuruda bulunması yeterli.

Başvurunuzun olumlu sonuçlanması durumunda pasaportunuz belirttiğiniz adrese kargoyla ulaştırılıyor. Bizim pasaportlarımız tam 1 gün sonra çıkmış ve kargoya verilmişti. Kargoyu teslim alacak kişiyi başvuru sırasında belirtmeniz gerekmekte. Dilerseniz birden fazla kişinin de adını verebilirsiniz, bunun için o kişilerin TC kimlik numaralarını bilmeniz yeterli. Eğer ki kargo adrese ulaştığında teslim alınmazsa, postaneye  giderek pasaportunuzu alabilirsiniz. Postaneden de alamazsanız pasaportunuz emniyet müdürlüğüne teslim edilir, bu durumda pasaportunuzu teslim edilen emniyet müdürlüğünden almanız gerekir. Her koşulda nüfus cüzdanınızın yanınızda olmasına dikkat edin, aksi takdirde pasaportunuzu hiçbir şekilde teslim alamazsınız.

Bir Cevap Yazın