Floransa’da Gezilecek Yerler

İtalya’nın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri olan Floransa, küçük bir şehir olmasına karşın birçok tarihi yapıya ev sahipliği yapmakta. Rönesans’ın doğduğu şehir olarak da bilinen Floransa’da adım başı tarihi bir yapıya ya da sokakta sergilenen bir heykele rastlamak mümkün. Adeta bir açık hava müzesini andıran Floransa’da gezilmesi gereken birçok yer mevcut. Bu yazımızda Floransa’da gezilecek en önemli yerlerden bahsettik. İşte Floransa’da gezilecek yerler:

“Floransa Gezi Notları” yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

1. Duomo Meydanı (Piazza del Duomo)

Floransa’da gezilecek yerlerden ilki hiç kuşkusuz ki Duomo Meydanı. Floransa’nın en ünlü ve en büyük meydanı olan Duomo Meydanı, birçok tarihi yapıya ev sahipliği yapmakta. Floransa Katedrali, Giotto’nun Çan Kulesi, Aziz Giovanni Vaftizhanesi ve Museo dell’Opera del Duomo, Duomo Meydanı’nda bulunan en önemli yapılardan.

Şehrin tam olarak merkezinde bulunan meydanın çevresinde birçok restoran ve mağaza da mevcut. Floransa’nın en hareketli yerlerinin başında gelen Duomo Meydanı hem şehrin gündelik hayatına tanıklık etmeye hem de Floransa’nın tarihi dokusunu görmeye olanak sağlıyor.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı kjkj-1024x683.jpeg

2. Floransa Katedrali (Duomo di Firenze)

Floransa’nın en önemli sembollerinden biri olan Floransa Katedrali, mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden bir tanesi. Santa Maria del Fiore Bazilikası olarak da bilinen Floransa Katedrali’nin inşası 1296-1436 yılları arasında tamamlanmış. Yapımı 140 yıl süren bu görkemli katedral Arnolfo di Cambio, Filippo Brunelleschi, Giotto di Bondone, ve Francesco Talenti imzası taşımakta.

Floransa Katedrali’nin en ilgi çeken noktalarının başında 45.5 metrelik bir çapa sahip olan kubbesi geliyor. 1418-1434 yılları arasında inşa edilmiş olan bu görkemli kubbe Brunelleschi tarafından tasarlanmış. Kubbeyi ziyaret etmek istiyorsanız mutlaka en az bir hafta önce internetten bilet almalısınız. Aksi halde oraya gittiğiniz zaman bilet bulma imkanınız olmayacaktır. Duomo Meydanı’ndaki yapıları gezmek için ortak bir bilet almanız yeterli oluyor, ancak Dome’un giriş bileti ayrı satılıyor ve genellikle üç-dört gün önceden tükenmiş oluyor.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı IMG_0540-1024x684.jpg

3. Giotto’nun Çan Kulesi (Campanile di Giotto)

Duomo Meydanı’nda bulunan Giotto’nun Çan Kulesi, şehrin en görkemli yapıları arasında gösterilmekte. Kulenin yapımına 1334 yılında Giotto tarafından başlanmış. Daha sonra Giotto’nun ölümü üzerine sırasıyla Andrea Pisano ve Francesco Talenti kulenin yapımı üzerinde çalışmışlar. Yapımına 1334 yılında Giotto tarafından başlanmış olan Çan Kulesi, 1359 yılında Talenti tarafından tamamlanmış.

84 metre uzunluğa sahip olan Çan Kulesi’nin en tepesine çıkmak için 400’den fazla merdiven çıkılması gerekmekte. Kulenin en tepesi bütün Floransa’yı gören panoramik bir manzaraya sahip.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı KULE-1024x683.jpeg

4. Aziz Giovanni Vaftizhanesi (Battistero di San Giovanni)

Tarihinin 4. ya da 5. yüzyıla dayandığı düşünülen Aziz Giovanni Vaftizhanesi, Floransa’nın en eski dini yapılarından bir tanesi. Romanesk mimarinin en başarılı örnekleri arasında gösterilen vaftizhane sekizgen şeklinde bir plana sahip. Vaftizhanenin en dikkat çeken kısmı ise içerisinde sergilenen mozaikler ve heykeller.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı vaftizhane-1024x683.jpeg

5. Museo dell’Opera del Duomo

Duomo Müzesi her ne kadar 1981 yılında açılmış olsa da tarihi 13. yüzyıla dayanmakta. Müzenin bulunduğu bina, Floransa Katedrali ve Çan Kulesi inşa edilirken bu süreci gözlemlemek için 1296 yılında inşa edilmiş. Bugün ise bir müze olarak kullanılan bu binanın içerisinde 750 den fazla eser sergilenmekte. Ortaçağ ve Rönesans Dönemlerinden kalma heykellerin ve kabartmaların sergilendiği müzede Floransa Katedrali’nin yapım sürecini anlatan bölümler de bulunmakta.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı jhjhj-1024x683.jpeg

6. Akademi Galerisi (Galleria dell’Academia)

Rönesans Dönemi’ne ait birçok önemli eserin sergilendiği Academia Galerisi, Floransa’da gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından. Michelangelo’nun David’i başta olmak üzere Botticelli, Giambologna, Orcagna gibi birçok ünlü ismin eserleri burada sergilenmekte.

Academia Galerisi’ne hiç sıra beklemeden girmek istiyorsanız mutlaka önceden biletinizi almalısınız. Aksi halde galeri girişindeki uzun kuyrukta beklemeniz gerekebilir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 106711759_l-Kopya-1024x683.jpg

7. Signoria Meydanı (Piazza della Signoria)

Şehrin bir diğer ünlü meydanı olan Signoria Meydanı, birçok önemli yapıya ev sahipliği yapmakta. Vecchio Sarayı ve Uffizi Galerisi, Signoria Meydanı’nda bulunan en önemli yapılardan. Meydanın uç tarafında bulunan ve Orcagna tarafından tasarlanmış olan Loggia dei Lanzi isimli bölüm ise adeta bir açık hava müzesini andırmakta. Burada birçok önemli heykel sergilenmekte. Michelangelo’nun en ünlü eserlerinden olan David ve Bandinelli’ye ait Herkül ve Casus heykellerinin replikaları burada sergilenen eserlerden sadece ikisi.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı signoria2-1024x683.jpeg

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı signori-1024x683.jpeg

8. Vecchio Sarayı (Palazzo Vecchio)

Signoria Meydanı’nda bulunan Vecchio Sarayı, ortaçağ kalelerini andıran görünümü ve içerisinde sergilenenen Rönesans dönemi eserleri ile oldukça dikkat çekmekte. 14. yüzyılda inşa edilmiş olan Vecchio Sarayı, Arnolfo di Cambio tarafından tasarlanmış. 16. yüzyılda ise Vasari ve Buontalenti tarafından binanın planına eklemeler yapılmış.

Floransa’nın en önemli hükümet binalarından biri olarak da bilinen Vecchio Sarayı, geçmişte siyasetin önemli merkezlerinden bir tanesiymiş. Bugün ise müzeye dönüştürülen saray içerisinde birçok tablo, heykel ve mozaik sergilenmekte.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı VECCHİO-1024x683.jpeg

9. Uffizi Galerisi (Galleria degli Uffizi)

İtalya’nın en önemli sanat galerileri arasında gösterilen Uffizi Galerisi, Floransa’da mutlaka gezilmesi gereken adreslerden bir tanesi. Kronolojik sıraya göre tasarlanmış farklı bölümlerden oluşan müze içerisinde ortaçağdan günümüze birçok eser mevcut. Michelangelo, Caravaggio, Botticelli, Raffaello Leonardo da Vinci gibi birçok önemli ismin çalışmaları burada sergilenmekte.

Uffizi Galerisi’nin içerisinde bulunduğu görkemli bina 1560-1580 yılları arasında Giorgio Vasari tarafından tasarlanmış. Vecchio Sarayı’nın yanına inşa edilen bu bina idari ve hukuki işlerin yönetim alanı olarak kullanılmak üzere planlanmış. Bir süre bu şekilde kullanılmış olan bina 1765 yılında ise resmen ziyarete açılmış.

Uffizi Galerisi’ni ziyaret etmek için seyahatinizden birkaç gün önce mutlaka internetten bilet almalısınız. Aksi saatler süren giriş kuyruğunda uzun bir zaman beklemeniz gerekecektir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı uffizi-1024x683.jpeg

10. Vecchio Köprüsü (Ponte Vecchio)

Arno Nehri üzerinde bulunan Vecchio Köprüsü, kuşkusuz ki şehrin en dikkat çeken yapılarından bir tanesi. Bugünkü Vecchio Köprüsü 1345 yılında, tarihi oldukça eskiye dayanan ve yıkılmış eski bir köprü üzerine inşa edilmiş. Vecchio Köprüsü İkinci Dünya Savaşı sırasında Floransa’da yıkılmayan tek köprü olarak da bilinmekte.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı ponte-1024x683.jpeg

11. Vasari Koridoru (Corridoio Vasariano)

1564 yılında Giorgio Vasari tarafından tasarlanmış olan Vasari Koridoru, Pitti Sarayı’nı ve Uffizi Galerisi’ni birbirine bağlamakta. Medici ailesi Vecchio Sarayı’ndan Pitti Sarayı’na taşındıktan sonra inşa edilen bu koridor ailenin halktan kişilere gözükmeden Uffizi Galerisi’ne gitmeleri için tasarlanmış.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı KORİDOR-1024x683.jpeg

12. Pitti Sarayı (Palazzo Pitti)

Floransa’nın en büyük yapılarından biri olan Pitti Sarayı 1457 yılında Filippo Brunelleschi tarafından Pitti ailesi için tasarlanmış. 1550 yılında Medici ailesi tarafından satın alınmış olan saray sonraki yıllarda ailenin evi olarak kullanılmış. 1560 yılında ise Bartolomeo Ammannati tarafından sarayın planına eklemeler yapılmış ve saray genişletilmiş.

Bugün Pitti Sarayı’nın içerisinde birçok önemli müze bulunmakta. 16. ve 17. yüzyıla ait tabloların sergilendiği Palatine Galerisi, Medici ailesinin evlerindeki değerli eşyaların sergilendiği Argenti Müzesi ve 19. ve 20. yüzyıl Toskana tablolarının sergilendiği Modern Sanat Galerisi sarayın içinde bulunan önemli müzelerden sadece birkaçı.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Onepixel_3848201-1024x714.jpg

13. Boboli Bahçeleri (Giardino di Boboli)

Pitti Sarayı’nın arkasında bulunan Boboli Bahçeleri, açık hava müzesini andıran bir yapıya sahip. Tarihi 15. yüzyıla dayanan Boboli Bahçeleri’nde birçok bitkinin yanında antik dönem ve Rönesans Dönemi’nden kalma eserler de sergilenmekte.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Onepixel_4218984-1024x683.jpg

14. Michelangelo Meydanı (Piazzale Michelangelo)

Bütün Floransa’yı tepeden gören Michelangelo Meydanı, şehrin en çok ziyaret edilen yerlerinden bir tanesi. Tarihi 19. yüzyıla dayanan bu meydandan Floransa’nın neredeyse her noktası görülmekte. Floransa Katedrali, Giotto’nun Çan Kulesi, Vecchio Köprüsü, Vecchio Sarayı ve San Lorenzo Kilisesi buradan görülebilen yapılardan sadece birkaçı.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı şlşlşl-1024x684.jpeg

15. San Lorenzo Bazilikası & Medici Şapeli (Basilica di San Lorenzo & Cappelle Medicee)

Floransa’nın en eski kiliselerinden biri olarak bilinen San Lorenzo Bazilikası, geçmişte 300 yıl boyunca “duomo” unvanının sahibiymiş. Bu unvan bugünkü Floransa Katedrali’ne verilmeden önce, San Lorenzo Bazilikası Medici ailesinin resmi kilisesi olarak da kullanılmış.

San Lorenzo Bazilikası, büyük bir anıtsal kompleksin içerisinde bulunmakta. Girişteki büyük avlu, Michelangelo tarafından tasarlanmış olan Laurentian Kütüphanesi, Rönesans Mimarisinin en önemli yapıları arasında gösterilen Sagrestia Vecchia, Medici ailesinden birçok kişinin mezarının bulunduğu Medici Şapeli bu büyük kompleksin diğer önemli kısımlarından.Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı pğ-1024x683.jpeg

16. Bargello Ulusal Müzesi (Museo Nazionale del Bargello)

Bargello Ulusal Müzesi’nde İtalya’nın en kapsamlı Rönesans heykel koleksiyonlarından biri sergilenmekte. Michelangelo ve Donatello gibi önemli isimlerin de eserlerine de ev sahipliği yapan Bargello Ulusal Müzesi’nde Medici ailesine ait koleksiyonlar da bulunmakta.

Müze, ortaçağ mimarisinin en görkemli örneklerinden biri olan Bargello Sarayı içerisinde bulunmakta. 1255 yılında inşa edilmiş olan Bargello Sarayı, Floransa’nın en eski binalarından bir tanesi. 16. yüzyılda “Bargello” olarak adlandırılan polis teşkilatının başkanı tarafından kullanılmış olan saray, adını da buradan almakta. 18. Yüzyılda hapishane olarak kullanılmış olan Bargello Sarayı, 19. yüzyılda ise müze olarak kullanılmaya başlanmış.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı a-1024x683.jpeg

17. Repubblica Meydanı (Piazza della Repubblica)

Antik Roma döneminden beri şehrin en önemli meydanlarından biri olarak bilinen Republica Meydanı, bugün de şehrin en çok ziyaret edilen noktalarından. Floransa’nın diğer iki ünlü meydanı olan Duomo Meydanı ve Signoria Meydanı’nın tam ortasında bulunan Republica Meydanı çevresinde birçok tarihi yapı, restoran ve mağaza bulunmakta.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı REBUCLİKA-1024x683.jpeg

18. Medici Riccardi Sarayı (Palazzo Medici Riccardi)

Tarihi 1444 yılına dayanan Medici Ricardi Sarayı geçmişte Medici ailesi tarafından kullanılmış. Mimar Michelozzo tarafından tasarlanmış olan saray, Floransa’da Rönesans döneminde inşa edilmiş en eski yapılarından biri olarak da bilinmekte. Bugün Medici Ricardi Sarayı’nın içerisinde birçok farklı koleksiyon sergilenmekte.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Onepixel_1092222-1024x683.jpg

19. Santa Croce Bazilikası (Basilica di Santa Croce)

13. yüzyılda inşa edilmiş olan Santa Croce Bazilikası Filippo Brunelleschi ve Arnolfo di Cambio tarafından tasarlanmış. Michelangelo, Rossini, Machiavelli ve Galileo gibi birçok önemli ismin mezarları bu bazilika içerisinde bulunmakta.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 105249929_l-1024x684.jpg

20. Santa Maria Novelle Kilisesi ve Müzesi (Basilica di Santa Maria Novella & Museo di Santa Maria Novella)

Toskana’da bulunan en önemli Gotik mimari eserleri arasında gösterilen Santa Maria Novelle Kilisesi, Floransa’nın en büyük kiliselerinden biri olarak da bilinmekte. 1279-1357 yılları arasında inşa edilmiş olan kilise bugün büyük bir anıtsal kompleks içerisinde bulunmakta.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Onepixel_3225050-1024x768.jpg

21. San Marco Kilisesi ve Müzesi (Basilica di San Marco & Museo di San Marco)

San Marco Meydanı’nda bulunan San Marco Müzesi 13. yüzyılda Michelozzo tarafından  inşa edilmiş eski bir Dominik Manastırı’nın bir parçasını oluşturmakta. Bugün müze içerisinde birçok farklı koleksiyon sergilenmekte.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı san-marco-1024x683.jpeg

One thought

Bir Cevap Yazın