Floransa Gezi Notları

Sadece İtalya’nın değil dünyanın en ünlü şehirlerinden bir tanesi Floransa. Rönesans’ın doğduğu şehir olarak adlandırılan Floransa, tarihi yapıları, müzeleri ve sanat eserleriyle oldukça dikkat çekmekte. İtalya’nın Toskana Bölgesi’nin başkenti olan bu tarihi şehir İtalya gezisinin olmazsa olmazlarından.

Ulaşımdan konaklamaya, gezilecek yerlerden yakınlardaki şehirlere kadar birçok noktaya değindiğimiz bu yazımızda Floransa gezisi hakkında bilinmesi gerekenleri anlattık.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı INS18-1024x683.jpg

Floransa’ya Nasıl Gidilir?

Şehrin yakınında bulunan Floransa Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşmak oldukça kolay. Havaalanı servisi, otobüs, ya da taksi kullanarak yaklaşık on beş dakikada şehir merkezine ulaşmanız mümkün. Dilerseniz, Floransa’ya gitmek için çevre illerdeki havaalanlarını da kullanabilirsiniz. Bologna ve Pisa havaalanları, bunun için en iyi iki alternatif. Bologna ve Pisa havaalanlarından trenle rahatlıkla Floransa şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

İtalya’nın herhangi bir şehrinden Floransa’ya gidecekseniz, en mantıklı seçenek tren kullanmak. Kuzey İtalya şehirlerinden sadece birkaç saatte Floransa’ya ulaşmanız mümkün. İtalya’nın güneyinden geliyorsanız da hızlı tren kullanarak süreden tasarruf edebilirsiniz. Örneğin, Napoli’den Floransa’ya normal bir trenle gitmek yaklaşık olarak 7 saat sürerken, hızlı trenle aynı yolculuğu 3 saate indirmek mümkün.

Eğer Floransa’dan başka şehirlere gidecekseniz araba kiralamayı tercih edebilirsiniz. Özellikle Toskana’da gezintiye çıkmak planlarınız arasındaysa, bir arabaya kesinlikle ihtiyacınız olacaktır.

Floransa, İtalya, Couple Coffee Joy

Floransa’da Nerede Kalınır?

Çok büyük bir şehir olmayan Floransa’da her yer birbirine oldukça yakın. Şehir merkezinin çok dışında konaklamadığınız sürece birçok yere yürüyerek gitmeniz mümkün. Eğer Floransa’da konaklayıp trenle yakındaki şehirlere de gitmeyi planlıyorsanız, tren istasyonuna yakın bir yerde kalmayı tercih edebilirsiniz.

Biz Floransa’yı ziyaret ettiğimizde Palazzo Castri’de kalmayı tercih etmiştik. 1874’ten beri hizmet veren bu şirin butik otel, şehir merkezinin yakınında olmasına karşın kalabalıktan uzakta oldukça sakin bir bölgede bulunmakta. Otelin şehir merkezine ve tren istasyonuna yakın oluşu sayesinde hem Floransa’yı rahatlıkla gezebilmiş hem de yakınlardaki şehirlere trenle hiç zorlanmadan gidebilmiştik. Palazzo Castri’nin “La Limonaia” isimli bahçesi, otelin en ilgi çekici noktalarından bir tanesiydi. Rengarenk çiçeklere ve asırlık palmiye ağaçlarına ev sahipliği yapan bu hoş bahçe, gün içince vakit geçirmek ve Floransa gezisi sonrası dinlenmek için gidilebilecek oldukça keyifli bir adres.

Palazzo Castri, Floransa, Couple Coffee Joy

Floransa’da Gezilecek Yerler

Derin bir tarihi birikime sahip olan Floransa, Rönesans’ın başladığı şehir olarak bilinmekte. Bugün Floransa’nın birçok sanat eserine ev sahipliği yapmasındaki en büyük katkı kuşkusuz ki Rönesans Dönemi’nin varlıklı ve güçlü ailelerinden biri olan Medici Ailesi’ne ait. Sanata yaptıkları katkılarla bilinen bu aile, birçok sanatçının yetişmesine de destek olmuş. Michelangelo ve Leonardo da Vinci, Medici Ailesi’nin desteklediği sanatçılardan sadece ikisi.

Tarihin her döneminde sanatla iç içe bulunmuş olan Floransa’da bugün neredeyse adım başı tarihi bir yapı çıkıyor insanın karşısına. Çok büyük bir şehir olmamasına karşın Floransa’da gezilecek sayısız yer mevcut.  Duomo Meydanı, Floransa Katedrali, Vecchio Köprüsü, Uffizi Galerisi, Signoria Meydanı ve Bargello Floransa’da mutlaka gezilmesi gereken yerlerden sadece birkaçı.

Gezilecek tarihi yerler ve müzeler açısından oldukça zengin bir şehir olan Floransa’da sadece önemli yerleri gezmeye düşünüyorsanız en az iki, ben bütün şehri detaylı bir şekilde gezmek istiyorum derseniz de en az üç-dört güne ihtiyacınız olacaktır. Eğer Floransa’da detaylı bir gezi  planlıyorsanız, kesinlikle Firenze Card almalısınız. Firenze Card sayesinde çoğu müzeye ücretsiz girebilir ve birçok yerde sıra bekleme derdinden kurtulabilirsiniz.

Floransa’da gezilecek yerlerden daha detaylı bahsettiğimiz “Floransa’da Gezilecek Yerler” yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. 

Floransa, İtalya, Couple Coffee Joy

Floransa Yakınlarında Gezilecek Yerler

Floransa’dan trenle gidilebilecek en popüler şehirlerin başında Pisa ve Siena bulunuyor. Bu iki şehre de Floransa’dan yaklaşık bir saate gidilebiliyor. Eğer iyi bir plan çıkarılırsa Pisa’yı ve Siena’yı aynı günde gezmeniz de mümkün. Sabahtan yola çıkıp trenle Siena’ya geçtikten sonra Pisa’ya gidebilir ve günün diğer yarısını da burada geçirdikten sonra Floransa’ya dönebilirsiniz.

Trenle sadece yarım saatte ulaşabileceğiniz Bologna, Floransa’dan gidilebilecek en hoş şehirlerden bir tanesi. Ortaçağ mimarisinden görkemli örneklere ev sahipliği yapan Bologna, birçok binanın kırmızı tuğlalardan yapılmış olması nedeniyle “kızıl şehir” olarak da anılmakta.

Siena’ya bağlı bir Ortaçağ kasabası olan San Gimignano, Floransa yakınlarında gezilebilecek ilgi çekici adreslerden bir diğeri. Görkemli bir ortaçağ mimarisine sahip olan bu küçük kasaba 12. yüzyıldan kalma yüksek kuleleriyle oldukça dikkat çekmekte. San Gimignano’ya Siena ziyaretiniz öncesinde ya da sonrasında uğrayabilirsiniz. Bu küçük ortaçağ kasabasına birkaç saat ayırmanız bölgeyi gezmek için yeterli olacaktır.

Pisa’ya oldukça yakın olan Lucca’da Floransa’dan gidilebilecek adreslerden bir tanesi. Rönesans döneminden kalma surlarıyla oldukça dikkat çeken bu şirin kent UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer almakta. İtalya’nın eski şehirlerinden biri olarak bilinen Lucca, mimarisi ve tarihi yapılarıyla oldukça ilgi çekmekte.

Floransa’nın çok yakınında olmamasına karşın Cinque Terre de Floransa’dan bir günlüğüne gidilebilecek adreslerden bir tanesi. İtalya’nın klasikleşmiş adreslerinden biri olan Cinque Terre’yi gezmek için sadece bir gün ayırabiliyorsanız, buraya Floransa’dan gitmek mantıklı olacaktır. Floransa’dan Cinque Terre’ye trenle yaklaşık iki saatte ulaşmanız mümkün.

Bir Cevap Yazın