Edirne’ye Gitmek İçin 7 Neden

Birçok tarihi ve doğal yapıya ev sahipliği yapan Edirne, bizce mutlaka gidilmesi gereken bir yer. Dilerseniz günübirlik olarak burayı ziyaret edebilir, dilerseniz de birkaç gününüzü ayırarak şehirde bol bol vakit geçirebilirsiniz. İşte Edirne’ye gitmek için 7 neden:

1. Dünyanın Metrekare Başına En Çok Tarihi Eser Düşen İkinci Şehri Oluşu

Evet, gerçekten de öyle! Edirne, metrekareye düşen tarihi eserler bakımından dünyada ikinci sırada. Bu da, Edirne’de attığınız her adımda tarihi bir yapıyla karşılaşacağınız anlamına geliyor.

Muradiye Cami, Tarihi Eser, Edirne, Couple Coffee Joy

2. UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde Yer Alan Selimiye Cami

Zamanla Edirne’nin simgesi haline gelmiş olan Selimiye Cami, UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde bulunmakta. Bu listeye alınan tarihi ve doğal yapılar uluslararası önem taşımaları gerekçesiyle UNESCO’nun takdiri ve koruması altındadır. Mimar Sinan’ın ustalık eseri olarak adlandırılan ve 2017 yılı itibariyle sadece 1073 yapının girmeye hak kazandığı Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan Selimiye Cami kesinlikle görülmeye değer.

IMG_2906

3. Osmanlı Mimarisi

Neredeyse bir asır boyunca Osmanlı’ya başkentlik yapmış olan Edirne, Osmanlı Mimarisinden birçok esere ev sahipliği yapmakta. Hem başkent olduğu dönemde hem de sonrasında Edirne’ye çok sayıda yapı inşa edilmiş. Bu yapıların bir çoğunu Camiler ve Medreseler oluşturmakta.

Osmanlı Mimarisi, Edirne, Couple Coffee Joy

4. Roma/Bizans Dönemlerinden Kalma Eserler

Edirne, Osmanlı tarafından işgal edilmeden önce uzun yıllar boyunca Roma İmparatorluğu hakimiyetinde kalmıştır. M.S. 120’li yıllarda Roma İmparatoru Hadrianus tarafından verilen emirle şehirde birçok yeni yapı inşa edilmiştir. Günümüzde Edirne’de bu dönemden kalma birçok tarihi yapı mevcut.

Bizans-Roma Kalıntıları, Makedonya Saat kulesi, Edirne, Couple Coffee Joyturkisharchaeonews.net

5. Dünyanın En Büyük Üçüncü Sinagogu Olarak Bilinen Edirne Büyük Sinagogu

1905 yılında çıkan ve toplam 18 saat süren büyük bir  yangının birçok başka yapıyla birlikte 13 Sinagog’a da zarar vermesi sonucu şehirde yeni bir Sinagog inşa edilmesine karar verilmiş. 1906’da inşasına başlanan Büyük Sinagog’un planı Fransız Mimar France Depré tarafından yapılmıştır. Sinagog 1909’da ibadete açılmış.

Edirne Büyük Sinagogu, Edirne, Couple Coffee Joy

6. Üç farklı ülkeden geçen Meriç Nehri

Toplam uzunluğu 480 km olan Meriç Nehri Bulgaristan, Yunanistan ve Türkiye’den geçmekte. Türkiye’den geçen kısmın uzunluğu ise yaklaşık olarak 210 kilometre. Meriç Nehri’nin bir diğer özelliği ise Türkiye-Yunanistan arasındaki sınırı büyük ölçüde belirliyor oluşu. Bizce Edirne’ye gitmek için en güzel nedenlerden bir tanesi Meriç Nehri kıyısında oturup masmavi suları izlemek. Nehrin kıyısında birçok küçük çay bahçesi mevcut. Dilerseniz buralarda kahvaltı edebilir, dilerseniz bir şeyler içebilirsiniz.

Meriç Nehri, Edirne, Couple Coffee Joy

7. Lezzetli Edirne Mutfağı

Edirne mutfağına özgü birçok yemeği bugün farklı yerlerde yiyebiliyoruz. Ama emin olun ki kendi evinde yenilince tadı bir başka oluyor. Özellikle tava ciğerini tatmayı ihmal etmeyin deriz. Şehir merkezinde yöresel yemekler yiyebileceğiz birçok restoran mevcut.

Edirne Ciğeri, Edirne, Couple Coffee Joytrakyagezi.com

Edirne hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak isterseniz, “Edirne Gezi Rehberi” yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

One thought

Bir Cevap Yazın