Edirne Gezi Rehberi

Tarih boyunca farklı uygarlıklara ev sahipliği yapmış olan Edirne tarihi birikimiyle ve doğal güzellikleriyle mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir şehir. Edirne’deki en eski yerleşim Odrisler’in Meriç ve Tuna nehirlerinin kıyılarına kurdukları kentler olarak bilinmekte. Daha sonralarında bölge Roma İmparatorluğu’na ve Osmanlı Devleti’ne ev sahipliği yapmıştır. 1365-1453 yılları arasında Osmanlı Devleti’nin başkenti olan Edirne 17. Yüzyılda Avrupa’nın en büyük şehirlerinden biri haline gelmiştir.

Bizce Edirne’yi gezmek için bir iki gün oldukça yeterli bir süre. Dilerseniz günübirlik olarak dahi burayı ziyaret edebilirsiniz. Edirne’de çoğu yer birbirine birkaç dakikalık yürüme mesafesinde. Tarihi yapıların ve müzelerin çoğu kent merkezinde birkaç tanesi ise merkeze çok az uzaklıkta bulunmakta.

“Edirne’ye Gitmek İçin 7 Neden” yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Edirne’de Gezilecek Yerler

Edirne’nin metrekare başına düşen tarihi eser sayısı bakımından dünyada ikinci şehir olduğunu biliyor muydunuz? Sadece kent merkezinde 341 anıt barındıran, 9 tarihi köprüye ve 700 sivil mimarlık örneğine ev sahipliği yapan Edirne, bu listede Floransa’nın ardından iki sırada bulunmakta. Tarihi birikimi bu kadar fazla olan bir şehirde gezilecek yerler listesi yapmak oldukça zor, nereyi yazsak bir diğeri eksik kalıyor. Bu yazımızda birkaç günlük Edirne gezisinde gezilebilecek önemli yerleri listeledik. Ancak listenin bu kadarla sınırlı olmadığının altını özellikle çizmek istiyoruz.

1. Selimiye Cami

UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan Selimiye Cami, Edirne’nin simgesi haline gelmiş tarihi yapıların başında yer alıyor. Burası 16. yüzyılda Mimar Sinan tarafından II. Selim’in anısına inşa edilmiş. Mimar Sinan’ın ustalık eseri olarak adlandırılan Selimiye Cami hem teknik hem de estetik olarak eşi benzeri bulunmaz bir yapıya sahip. Edirne’ye gidip de Selimiye Cami’yi görmemek neredeyse imkansız bir durum, şehrin birçok farklı noktasından bu tarihi yapıyı görmek mümkün.

 Selimiye Cami, Edirne, Couple Coffee Joy

2. Selimiye Vakıf Müzesi

Selimiye Vakıf Müzesi Selimiye Külliyesi’nde bulunmakta. Müzenin bulunduğu yer eskiden Dar’ül Kurra adında bir medreseymiş ve Osmanlı döneminde burada din adamları yetiştirilirmiş. Medrese’nin inşası Mimar Sinan tarafından Selimiye Cami ile aynı zamanda tamamlanmıştır. 2006 yılında büyük bir restorasyondan geçen Medrese’nin sınıfları günümüzde eserlerin sergilendiği odalar olarak kullanılmakta. Müze’de sergilenen eserlerin bir kısmı cami ve mescitlerden alınan teberrükatlardan, bir kısmı ise Osmanlı dönemi objelerinden oluşmaktadır.

Selimiye Vakfı Müzesi, Edirne, Couple Coffee Joy

3. Eski Cami (Ulu Cami)

Edirne’deki tarihi yapılar arasında Osmanlı Dönemi’nden bugüne ulaşmış en eski yapı olma unvanına sahip. Öncelerinde Ulu Cami olarak bilinen Eski Cami, Üç Şerefeli Cami’nin inşasından sonra bu ismi almıştır.

Eski Cami, Edirne, Couple Coffee Joy

4. Üç Şerefeli Cami

Üç Şerefeli Cami Osmanlı mimarisinde bir ilk olma özelliğine sahip. 15 yüzyılda inşa edilmiş olan Cami sonraki dönemlerde birçok yeni esere örnek olmuş ve mimari açıdan birçok yeniliği de beraberinde getirmiştir. Mimar Sinan’ın İstanbul’da inşa ettiği birçok Cami’de bu tekniklerden yararlandığı söylenmekte.

Üç Şerefeli Cami, Edirne, Couple Coffee Joy

5. Edirne Kent Müzesi

Edirne Kent Müzesi’nde Edirne’nin tarihi ve kültürel değerlerini yansıtan eserler sergilenmektedir. Özellikle tarihi belgeler ve fotoğraflar bizim çok ilgimizi çekmişti. Müze çok büyük olmadığı için kısa sürede gezebiliyorsunuz.

Edirne Kent Müzesi, Edirne, Couple Coffee Joy

6. Edirne Müzesi

Edirne Müzesi, bir diğer adıyla Edirne Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, 1925 yılında Atatürk’ün talebiyle açılmış. Edirne’nin ilk müzesi olma unvanına sahip olan Müze, Selimiye Cami’nin hemen arka tarafında bulunuyor. Müze’de Edirne bölgesine ait arkeolojik ve etnografik eserler sergilenmekte.

Edirne Arkeoloji Ve Etnografya Müzesi, Edirne, Couple Coffee Joy

7. Edirne Büyük Sinagogu

Edirne Büyük Sinagogu’nun inşasına bölgede çıkan ve birçok Sinagog’a zarar veren büyük bir yangın sonrasında karar verilmiş. 1905 yılında çıkan bu yangın sonrasında Fransız Mimar France Depré tarafından tasarlanmış olan Büyük Sinagog, 1909 yılında faaliyete geçirilmiştir. Birçok Sinagog’un aksine burayı önceden izin alma ihtiyacı duymadan gezebilirsiniz. Şehir merkezinden yürüyerek 10 dakikada buraya ulaşılabilir, dilerseniz otobüsleri de kullanabilirsiniz.

Edirne Büyük Sinagogu, Edirne, Couple Coffee Joy

8. Meriç Nehri

Eğer ki Edirne’ye giderseniz Meriç Nehri’ni görmeyi sakın ihmal etmeyin. Upuzun nehrin yanında birçok küçük çay bahçesi bulunuyor. Dilerseniz buralarda oturup bir şeyler içebilir, eğer ki sabah saatinde giderseniz nehrin kıyısında kahvaltınızı yapabilirsiniz. Meriç Nehri şehir merkezinin çok az dışında kalıyor, ama kesinlikle ulaşım çok kolay. Dilerseniz şehir merkezinden yaklaşık 20 dakikalık bir yürüyüşle buraya gelebilir ya da şehrin her yerinden rahatlıkla bulabileceğiniz otobüsleri kullanabilirsiniz.

Meriç Nehri, Edirne, Couple Coffee Joy

9. Lozan Barış Anıtı

Edirne’nin merkezine 10 kilometre mesafede, Yunanistan sınırına ise sadece birkaç dakikalık uzaklıkta bulunan Lozan Barış Anıtı, Lozan Antlaşması sonrasında kazanılan zaferi temsilen yapılmıştır. Anıtta Anadolu’yu, Trakya’yı ve savaş tazminatı olarak alınan Karaağaç’ı simgeleyen üç farklı sütun bulunmakta.

10. Lozan Müzesi

Lozan Barış Anıtı’nın hemen yanında yer alan Lozan Müzesi’nde Milli Mücadele’yi ve Lozan Antlaşmasını konu alan belgeler sergilenmektedir.

Edirne’de Yeme İçme

Edirne mutfağı denilince çoğumuzun aklına kuşkusuz ki Edirne’nin ünlü tava ciğeri geliyor. Eğer yolunuz Edirne’ye düşerse bu meşhur tava ciğerlerini tatmayı sakın ihmal etmeyin deriz. Gelenekselleşmiş bir lezzet olmasından dolayı neredeyse her restoranda ciğer bulabilirsiniz. Bizim tavsiyemiz şehir merkezinin meydan kısmında bulunan ve yirmi yıldır bu işle ilgilenen Aydın Tava Ciğer. Biraz sıra beklemeniz gerekebilir, ama değeceğine emin olabilirsiniz. Aydın Tava Ciğer’in hemen yanında bulunan Tatlı Konağı’nda peynir helvası yemek için oldukça iyi bir adres.

Yeme-İçme, Edirne, Couple Coffee Joy

Eğer ki Edirne’de kahvaltı edecek bir yer arıyorsanız Meriç Nehri’nin yanında bulunan küçük çay bahçelerine gidebilirsiniz. Bizce burası oturup dinlenmek, kahve-çay içmek için de oldukça güzel.

Edirne’de Ulaşım

Ulaşım konusunda Edirne’de zorluk çekmeyeceğinize emin olabilirsiniz. Şehrin toplu taşıma olanakları oldukça iyi organize edilmiş. Her saatte her yöne giden otobüs bulmak mümkün. Üstelik otobüsler çok da dolu olmuyor, rahatlıkla oturarak seyahat edebilirsiniz. Eğer toplu taşıma için kartınız yoksa otobüse her binişte 2.50 TL ödemeniz gerekiyor. Bizce birkaç günlük seyahatler için kart çıkartmak pek de mantıklı değil. Zaten bölgede çoğu yer birbirine çok yakın olduğu için çok da fazla otobüs kullanmanıza gerek kalmıyor.

Bir Cevap Yazın