Dünyanın En Küçük Ülkesi Vatikan’da Gezilmesi Gereken 5 Yer

1929 yılında bağımsızlığını kazanmasının ardından dünyanın en küçük ülkesi olma unvanına sahip olan Vatikan, Roma sınırları içerisinde yüksek duvarlarla çevrili bir alanda bulunmakta. Katolik dünyasının merkezi olan Vatikan, Papa tarafından yönetilmekte ve İsviçre Muhafızları tarafından korunmakta. Köklü bir tarihe sahip olan Vatikan sınırları içerisinde mutlaka gezilmesi gereken beş temel adres mevcut. Bu yazımında, Vatikan’ın olmazsa olmazları arasında gösterilen bu beş tarihi yapıdan bahsettik. İşte Vatikan’da gezilecek yerler:

Vatikan, Couple Coffee Joy

1. Aziz Petrus Meydanı (Piazza San Pietro)

Vatikan’ın tek meydanı olan Aziz Petrus Meydanı (Piazza San Pietro), Bernini tarafından tasarlanmış ve 1656-1667 yılları arasında inşa edilmiş. Oldukça büyük bir alanda bulunan meydan, 300.000 den fazla kişiyi ağırlayabilecek bir kapasiteye sahip. Meydanın en gözde yapısı kuşkusuz ki San Pietro Bazilikası. Daha meydana gelmeden kendini belli eden bu görkemli bazilika, her yıl birçok turist tarafından ziyaret edilmekte.

Aziz Petrus Meydanı, Vatikan, Couple Coffee Joy

320 metre uzunluğa ve 240 metre genişliğe sahip olan Aziz Petrus Meydanı, 284 sütunla çevrelenmiş durumda. Sütunların üzerinde ise 1670 yılında tasarlanmış toplam 140 adet heykel bulunmakta.

Aziz Petrus Meydanı, Vatikan, Couple Coffee Joy

Aziz Petrus Meydanı’nda bulunan dikilitaş ve çeşmeler de oldukça ilgi çekmekte. Meydanda bulunan iki çeşmeden biri 1675 yılında Bernini tarafından, diğeri ise 1614 yılında Maderno tarafından tasarlanmış. Meydanın tam ortasında bulunan 25 metre uzunluğa sahip dikilitaşın tarihi ise M.Ö. 1. yüzyıla dayanmakta. Aslen Mısır’a inşa edilmiş olan dikilitaş, 1586 yılında Mısır’dan Roma’ya taşınmış.

Aziz Petrus Meydanı, Vatikan, Couple Coffee Joy

Meydanın hemen girişinden başlayan Via della Conciliazione, bölgenin en ünlü caddelerinden biri. Castel Sant’Angelo ile Piazza San Pietro’yu birbirine bağlayan bu cadde meydana ulaşmak için takip edilecek en iyi güzergah.

2. Aziz Petrus Bazilikası (Basilica di San Pietro)

Vatikan gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelen yerlerden biri Aziz Petrus Bazilikası (Basilica di San Pietro). Piazza San Pietro’da bulunan Aziz Petrus Bazilikası, dünyanın en büyük kilisesi olarak bilinmekte. Aziz Petrus Bazilikası’nın bulunduğu yere 324 yılında İmparator Constantinus’un isteği üzerine bir kilise inşa edilmiş, ancak bu kilise zaman içinde zarar görerek kullanılmayacak bir hal almış. Bunun üzerine ise eski kilisenin olduğu yere yeni bir yapı inşa edilmesine karar verilmiş ve Aziz Petrus Bazilikası’nın inşasına başlanmış. 1506 yılında başlayan ve 120 yıl süren çalışmalar sonucunda 1626 yılında bugünkü bazilikanın yapımı tamamlanmış. Bernini, Michelangelo, Carlo Maderno, ve Bramate bazilikanın tasarımına katkı sağlamış sanatçılardan sadece birkaçı.

Aziz Petrus Bazilikası, Vatikan, Couple Coffee Joy

Görkemli mimarisiyle ilgi çeken bazilikanın içerisinde de birçok etkileyici sanat eseri mevcut. Kilisenin hemen girişinde yer alan Michelangelo’nun “Pietà” adlı başyapıtı bazilikanın en ilgi çekici noktalarından bir tanesi. Çarmıha gerilmiş olan Hz. İsa’yı kucaklayan Hz. Meryem’in betimlendiği bu eseri Michelangelo 1499 yılında, sadece 25 yaşındayken, tamamlamış. Bazilikanın merkezinde, tam olarak kubbenin altında bulunan “St. Peter’s Baldachin” adlı eser de görkemli yapısıyla oldukça ilgi çekmekte. Bernini tarafından tasarlanmış olan bu anıt, Aziz Petrus’un mezarını işaret etmekte.

Aziz Petrus Bazilikası, Vatikan, Couple Coffee Joy

Aziz Petrus Bazilikası’nın en etkileyici noktalarından bir tanesi de şüphesiz ki 137 metre yüksekliğe sahip olan kubbesi. Tasarımına Michelangelo tarafından başlanan ve Giacomo Della Porta tarafından bitirilen kubbe 1614 yılında tamamlanmış. Kubbe’nin tepesine ulaşmak için 551 merdiven çıkmanız ya da 320 merdiven çıkıp sonrasında asansör kullanmanız gerekmekte. Biraz zorlu bir yolculuk olsa da, bu deneyime kesinlikle değeceğinden emin olabilirsiniz. Buraya çıkarak Vatikan’a ve Roma’ya tepeden bakabilir, şehrin hareketli sokaklarını izleyebilirsiniz. Aziz Petrus Bazilikası’na giriş ücretsiz, ancak kubbeye çıkmak için ayrıca bilet almanız gerekmekte.

Aziz Petrus Bazilikası, Vatikan, Couple Coffee Joy

3. Vatikan Müzeleri (Musei Vaticani)

Vatikan Müzeleri (Musei Vaticai), Vatikan gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından. Dünyanın en önemli müzelerinden biri olarak bilinen Vatikan Müzeleri, her biri farklı konsepte sahip müzelerden ve odalardan oluşmakta. 1503 yılında Papa II. Julius’ın sanat koleksiyonunu bağışlamasıyla temelleri atılan bu müze, Papaların yüzyıllar boyunca topladıkları sanat eserlerinin birleşmesiyle dünyanın en büyük müzelerinden biri haline gelmiş.

Vatikan Müzeleri, Vatikan, Couple Coffee Joy

Ortaçağdan 19. yüzyıla kadar yapılmış birçok resmin sergilendiği Pinacoteca, farklı dönemlerdeki İtalyan bölgelerini ve savaşları betimleyen haritaların sergilendiği Haritalar Galerisi, Raphael ve öğrencileri tarafından Papa II. Julius için tasarlanmış olan Raphael Odaları, Yunan eserlerinin sergilendiği Pio-Clementino Müzesi ve Botticelli, Michelangelo gibi ünlü isimlerin üzerinde çalıştığı Sistine Şapeli Vatikan Müzeleri’nin en ilgi çeken noktalarından. Her ne kadar sadece beş yerden bahsetmiş olsak da şunu mutlaka belirtmeliyiz ki, Vatikan Müzeleri’nin sadece bir kısmını değil mutlaka tamamını gezmelisiniz.

Vatikan Müzeleri, Vatikan, Couple Coffee Joy

Tamamını gezmenin en az yarım gün süreceği Vatikan Müzeleri’ne giriş biletinizi en az birkaç hafta önceden internetten almanızı öneriyoruz. Aksi takdirde kilometreleri aşan müze giriş kuyruğuna girmek zorunda kalırsınız. Giriş biletinizi internetten satın alıp bastırdıktan sonra tek yapmanız gereken bileti olanlara ayrılmış özel sırayı kullanarak içeriye girmek ve burada birkaç dakika harcayarak biletinizi onaylatmak.

Vatikan Müzeleri, Vatikan, Couple Coffee Joy

4. Sistine Şapeli (Cappella Sistina)

Vatikan Müzeleri içerisinde bulunan Sistine Şapeli (Cappella Sistina), 1477-1481 yılları arasında Papa IV. Sixtus için inşa edilmiş. Şapelin hem yapımında hem de sonraki dönemlerdeki yenilenme sürecinde birçok ünlü sanatçı görevlendirilmiş. Yapımı sırasında Şapel’in duvarlarını tasarlayan Botticelli ve 1508 yılında Şapel’in tavanını değiştirmesi için görevlendirilen Michelangelo bu sanatçılardan sadece ikisi.

Şapelin en ilgi çekici noktalarından bir tanesi şüphesiz ki tavanda yer alan “Adem’in Yaratılışı” ismini fresk. Michelangelo tarafından 16. yüzyılda tasarlanmış olan bu fresk, Tanrı’nın Hz. Adem’i yaratmasını betimlemekte.

Vatikan Müzeleri içerisinde yer alan Şapeli ziyaret etmek için müze giriş biletiniz yeterli. Müzenin içerisine girdikten sonra müze haritalarını ve tabelalarını takip ederek Sistine Şapeli’ne ulaşabilirsiniz.

Sistine Şapeli, Vatikan, Couple Coffee Joy

5. Vatikan Bahçeleri (Giardini Vaticani)

Vatikan’ın neredeyse yarısından fazlasını kaplayan Vatikan Bahçeleri (Giardini Vatikani), bu küçük ülkenin en huzurlu noktası. 23 hektarlık bir araziyi kaplayan Vatikan Bahçeleri,  taştan duvarlarla çevrelenmiş durumda. Geniş bitki çeşitliliği ve yemyeşil doğasıyla oldukça ilgi çeken bu kocaman bahçe içerisinde farklı dönemlerde yapılmış birçok eser de bulunmakta.

Vatikan Bahçeleri, Vatikan, Couple Coffee Joy

Vatikan Bahçeleri’ni gezmek için rehberli bir tura katılmanız gerekmekte. Vatikan Devleti tarafından görevlendirilmiş rehberler eşliğinde bahçeyi gezdikten sonra size tanınan serbest zamanda burayı keşfe çıkabilirsiniz. Biletinizi gezinizden birkaç hafta önce internetten almanızı tavsiye ediyoruz. Aksi takdirde istediğiniz gün ve saatte bilet bulma ihtimaliniz oldukça düşük olacaktır. Her zaman için olmasa da, müsaitlik olduğu zamanlarda Vatikan Bahçeleri biletiniz ile Vatikan Müzeleri ve Sistine Şapeli’ni de gezmeniz mümkün. Bu durumu müze görevlileri yoğunluğu dikkate alarak belirlemekte.

Vatikan Bahçeleri, Vatikan, Couple Coffee Joy

Bir Cevap Yazın