Capri Adası’nda 24 Saat

Hiç kuşkusuz ki Capri, Güney İtalya’nın en çok merak edilen yerlerinin başında geliyor. Birçok kişinin seyahat listesinde yer alan bu şirin ada bizce de İtalya’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında.

Bu yazımızda Capri’de iki gün boyunca yapılabilecek şeylerden bahsettik. Capri’de sadece bir gece konaklayacaksanız ve adada en iyi şekilde vakit geçirmek istiyorsanız hazırladığımız bu rehberi takip edebilirsiniz.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı INS14-1024x683.jpg

Birinci Gün

Capri’ye giden feribotların yanaştığı Marina Grande, adayı keşfetmeye başlamak için ilk adres. Rengarenk evlere sahip bu liman adeta bir yağlıboya tablosunu andırıyor. Marina Grande’de vakit geçirmek isterseniz burada bulunan kafelerden birine oturabilir ya da plajda yürüyüş yapabilirsiniz. Ancak Capri’ye sadece bir günlüğüne gidiyorsanız fazlaca kalabalık olan Marina Grande yerine adanın asıl merkezi konumunda olan üst tarafta vakit geçirmek çok daha mantıklı olacaktır.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı M-1024x683.jpg

Marina Grande’den adanın üst kısmına ulaşmak için füniküler kullanmanız gerekmekte. Özellikle yaz aylarında ada çok kalabalık olduğundan fünikülere binmek için sıra beklemeniz gerekebilir. Füniküler sırasına girmeden önce biletlerin satıldığı gişeden füniküler biletinizi almayı unutmamalısınız. Fünikülere bindiğinizde denize bakacak şekilde durursanız bu kısa yolculuk boyunca adanın şahane manzarasını izleyebilirsiniz.

Fünikülerden inince sadece birkaç adım ileride bulunan Umberto Meydanı, adanın en ilgi çeken yerlerinden bir tanesi. Çok büyük olmayan bu meydanda birçok restoran ve kafe bulunmakta. Capri’ye daha yeni ayak basmışken meydanda bulunan masalara oturup adanın hoş sokaklarını seyretmek keyifli olacaktır.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı u-1024x683.jpg

Umberto Meydanı’nda bulunan Santo Stefano Kilisesi, Capri’de gezilecek önemli yerlerden bir tanesi. Tarihi 17. yüzyıla dayanan bu kilise adanın en büyük kilisesi olarak da bilinmekte. Meydanda biraz vakit geçirdikten sonra Santo Stefano Kilisesi’ne uğramayı tercih edebilirsiniz.

Umberto Meydanı’nda biraz zaman geçirdikten sonra sıra Capri’nin berrak denizinin tadını çıkarmaya geliyor. Ada’nın arka tarafında bulunan Marina Piccolo, adada denize girmek için gidilecek en güzel yerlerden bir tanesi. Feribotların yanaştığı limanda bulunan Marina Grande’ye kıyasla çok daha sakin olan Marina Piccolo, oldukça keyifli bir atmosfere sahip. Marina Piccolo’ya ulaşmak için yürüyebilir ya da servis araçlarını kullanabilirsiniz.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı INS13__1_-1024x683.jpg

Deniz sonrası güneşin batmaya yaklaştığı saatlerde Capri’de yapılacak en güzel şey adanın neşeli sokaklarında turlamak. Via Roma, Via Longano, Via Croce ve Via le Botteghe buranın ünlü sokaklarından. Birçok butiğin ve restoranın bulunduğu bu sokaklarda dolaşmaya mutlaka biraz zaman ayırmalısınız. Eğer vaktiniz olursa merkezin biraz uzağında kalan ve mükemmel bir manzaraya sahip olan Via Tragara’ya da uğramayı tercih edebilirsiniz.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı a45861a1-f20e-4dfa-84dd-bfdf94c298b4-1024x682.jpg

İkinci Gün

Güzel bir kahvaltı sonrası Capri’de yapılacak en keyifli şey adanın sokaklarında dolaşıp gezilecek birkaç yeri ziyaret etmek. Rengarenk çiçeklere ve şahane bir manzaraya sahip olan Augustus Bahçeleri, bu küçük gezintiye başlanacak en güzel yerlerden. Capri’nin önemli sembollerinden biri olan Faraglioni buradan görülebilmekte.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı garden-1024x683.jpg

Augustus Bahçeleri’ne giden Via Matteotti, Capri’nin en keyifli sokaklarından bir tanesi. Bir tarafında eşsiz bir manzaranın yer aldığı bu yol hem yürüyüş yapmak hem de manzarayı seyretmek için oldukça güzel bir adres. Yol üzerinde bulunan Chiosco Tizzano isimli küçük dükkan Capri’nin en ünlü yerlerinden. Tarihi 1945 yılına dayanan bu şirin dükkanda çeşit çeşit içecekler ve ev yapımı dondurmalar bulunmakta. Augustus Bahçeleri gezisi öncesi ya da sonrasında buradan birşeyler alıp yürüyüş yapmak keyifli olacaktır.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 39fac9dd-cb2a-45ac-b957-feddeb43344e-1024x682.jpg

Capri’deki son birkaç saatinizi geçirmek için Anacapri’ye gitmeyi tercih edebilirsiniz. Daha çok evlerin bulunduğu adanın bu bölümü oldukça sakin bir yapıya sahip. Anacapri’ye gitmek için merkezden kalkan servisleri kullanabilirsiniz. Vittorio Meydanı, Anacapri’nin merkezi konumunda. Gezilecek birçok yer ve restoranlar bu meydan etrafında bulunmakta. San Michele Kilisesi, Santa Sofia Kilisesi ve Casa Rossa Müzesi Vittorio Meydanı yakınında gezilecek yerler arasında. Eğer fazladan zamanınız varsa buralara uğrayabilirsiniz, ancak zamanınız kısıtlıysa Anacapri’deki diğer önemli yerlere öncelik vermek daha mantıklı olacaktır.

Capri’nin en çok ilgi çeken yerlerinden biri olan Villa San Michele, Anacapri’de bulunmakta. İsveçli doktor Axel Munthe tarafından inşa edilmiş olan Villa San Michele Napoli Körfezi’ne hakim mükemmel bir manzaraya sahip. Anacapri’ye geldiğinizde buraya da mutlaka uğramalısınız.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı g__g__-1024x683.jpg

Capri’nin önemli sembollerinden biri olan Grotta Azzurra da Anacapri’den görülebilmekte. Denizin üzerinde bulunan ve içerisindeki mavi ışık ile dikkat çeken Grotta Azzurra Mavi Mağara olarak da bilinmekte. Anacapri’den Grotta Azzurra’yı görebilmek için servis araçlarını kullanabilir ya da yürümeyi tercih edebilirsiniz. Eğer Capri’de fazladan zamanınız varsa ve Grotta Azzurra’nın içini görmek istiyorsanız Marina Grande’den kalkan tekne turlarına katılabilirsiniz.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı g-1024x683.jpg

Anacapri gezisi sonrasında servis araçları ile Marina Grande’ye dönebilir ve buradan feribota binebilirsiniz. Feribot biletlerini önceden internetten alabileceğiniz gibi gişelerden de almanız mümkün. Eğer bileti gişeden alacaksanız, vapur saatlerini mutlaka önceden kontrol edin.

Bir Cevap Yazın