Büyükada Gezi Rehberi: Büyükada’da Neler Yapılır?

İstanbul’da yaşayıp da Büyükada’ya gitmeyenimiz yoktur herhâlde. Prens adalarının en büyüğü, en kalabalığı ve en çok bilineni olma unvanlarına sahip olan Büyükada, masalsı yapısı ve doğal güzellikleriyle her gideni kendine hayran bırakıyor. Özellikle yaz aylarında çokça kişi tarafından ziyaret edilen Ada’nın meydanı birazcık kalabalık olsa da iç kısımlara doğru gidildikçe bu kalabalık yerini sessizliğe bırakıyor.

Büyükada, Couple Coffee Joy

Diğer adalara kıyasla, Büyükada’da oldukça çeşitli konaklama seçenekleri mevcut. Eğer fırsatınız olursa, bizce bir gecenizi mutlaka bu güzel adaya ayırmalısınız. Gündüz birçok kişi tarafından ziyaret edilen Büyükada hava karardıktan sonra oldukça sessiz ve sakin bir hal alıyor. Bizce adada geceyi geçirmenin en hoş yanı, sessizlik içerisinde İstanbul’u seyretmek.

Büyükada, Couple Coffee Joy

Büyükada’da Gezilecek Yerler

1. Büyükada Sokakları

Tarihi köşklerle, rengarenk çiçeklerle dolu Büyükada sokakları Ada’ya oldukça masalsı bir hava katıyor. Eğer Ada’yı ziyaret ederseniz bu güzel sokaklarda doyasıya turlamayı sakın ihmal etmeyin. Reşat Nuri’nin evinin bulunduğu, Ada’nın sol tarafında kalan cadde bizim favorimiz oldu. Buradaki tarihi köşkler, yemyeşil ağaçlar ve yolun tamamında hakim olan kuş sesleri insanda Büyükada’ya yerleşme isteği uyandırıyor.

Büyükada, Couple Coffee JoyJoseph Kranak / Flickr

2. Aya Yorgi Kilisesi

1905 yılında inşa edilmiş olan Aya Yorgi Kilisesi, 205 metre yüksekliğe sahip Yüce Tepe’de bulunmakta. Kiliseye ulaşmak için oldukça uzun bir yokuşu çıkmak gerekiyor. Özellikle yaz aylarında bu yolu yürümek biraz zorlu olsa da Büyükada’ya gidip de Aya Yorgi Kilisesini ziyaret etmeden, harika manzarasını seyretmeden dönmek olmaz. Biz tepeye çıkan yokuşun başında bulunan meydana kadar bisikletle gidip sonrasında yola yürüyerek devam etmiştik. Meydan’da yer alan restoranlarda 1-2 TL gibi bir ücret karşılığında bisikletinizi park edip bağlayabileceğiniz yerler bulunmakta.

Aya Yorgi Kilisesi, Büyükada, Couple Coffee JoyDarwinek / Wikimedia Commons

3. Büyükada Rum Yetimhanesi

1800’lü yıllarda Fransız mimar Alexandre Vallaury tarafından tasarlanmış olan bina, günümüzde Avrupa’nın en büyük ahşap binası olma özelliğini taşımakta. Bina, Fransızlar tarafından casino-hotel olarak kullanılmak amacıyla yapılmış ancak Osmanlı’nın geleneksel yapısına ters düşmesi gerekçesiyle dönemin zengin bir Rum ailesine yetimhane olarak kullanılmak üzere satılmış. 1903 yılında törenle açılmış olan bu yetimhanede 206 oda, mutfak ve geniş bir kütüphane bulunmakta. 1964 yılında ise bina Kıbrıs’ta yaşanan sorunlar nedeniyle Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından kapatılmış ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin 12 Haziran 2007 tarihli kararıyla bina tekrar Patrikhane’ye devredilmiş. Günümüzde bakımsız ve terkedilmiş bir görünüme sahip olan Rum Yetimhanesi, Büyükada’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken önemli yapılar arasında.

Büyükada Rum Yetimhanesi, Büyükada, Couple Coffee JoyJwslubbock / Wikimedia Commons

4. Adalar Müzesi

İstanbul’un ilk çağdaş kent müzesi olarak bilinen Adalar Müzesi, Adalar’ın tarihini ve kültürünü yansıtan belgelere, fotoğraflara ve objelere ev sahipliği yapmaktadır. Müze’nin Adalı Edebiyatçılar ile ilgili olan bölümü kesinlikle bizim favorimiz oldu. Bu bölümde adalarda yaşamış, eserlerinde adalara yer vermiş edebiyatçıların kişisel eşyaları sergilenmekte. Vapur iskelesinin bulunduğu meydandan müzeye ulaşım için 30-40 dakikalık bir yol yürümeniz gerekmekte. Ancak, bisikletle gitmeyi tercih ederseniz yaklaşık 15 dakikada Adalar Müzesi’ne ulaşmış olursunuz.

Adalar Müzesi, BüyükadaBulent Özden / Wikimedia Commons

5. Reşat Nuri Güntekin’in Evi

Ada’nın oldukça sakin bir bölgesinde yer alan ve zamanında Reşat Nuri’nin yaşamış olduğu üç katlı evi görmeden Büyükada’dan ayrılmayın deriz. Maalesef ki, ev müze olarak işletilmiyor ve içerisini ziyaret etmek mümkün değil. Ancak renkli pencerelere sahip bu tarihi binaya dışarıdan bakmak bile oldukça keyifli. Ev, Adalar Müzesi’ne giden cadde üzerinde bulunmakta. Dilerseniz siz de bu yolda ilerlerken kısa bir mola verip Reşat Nuri Güntekin’in evini ziyaret edebilirsiniz.

Reşat Nuri Güntekin'in Evi, Büyükada, Couple Coffee Joy

Büyükada’da Yeme – İçme

Büyükada’ya gidip de o ünlü dondurmasından yemeden dönmek olmaz. Bizim adadaki favori dondurmacılarımız “Tarihi Prinkipo Dondurma & Waffle” ve “Mio Amore”. Vapur iskelesinin hemen ilerisinde bulunan bu dondurmacılara uğramayı ve kendinize rengarenk, lezzetli bir dondurma hazırlatmayı sakın ihmal etmeyin.

Büyükada, Couple Coffee Joy

Ada’da oturup bir şeyler içmek, dinlenmek isteyenler için ise önerilerimiz “Cafe Splitz” ve “Anastasia Meziki Cafe”. Cafe Splitz oldukça merkezi bir konumda bulunuyor. Burada oturup kahvenizi yudumlarken Ada’nın işlek bir caddesinde akan hayatı dışarıdan izleme fırsatı buluyorsunuz. Anastasia Meziki ise daha sessiz, sakin bir yol üzerinde bulunuyor. Pembe bir köşkün altında yer alan bu keyifli mekanda adanın huzurunun tadına varabilirsiniz.

Büyükada, Couple Coffee Joy

Bizim Büyükada’da akşam yemeği için favorimiz kesinlikle “Secret Garden Restaurant”. Oldukça şık dekore edilmiş bir bahçenin içinde bulunan bu restoran keyifli bir Büyükada akşamı için kesinlikle doğru adres. Dilerseniz Secret Garden’ı güzel bir kahvaltı etmek için de ziyaret edebilirsiniz.

Secret Garden Restaurant, Büyükada, Couple Coffee Joy

Büyükada’da balık yemek isteyenlerdenseniz, vapur iskelesinin hemen sol yanında bulunan sahil şeridini takip etmenizi öneririz. Bir sürü balıkçının yanyana dizildiği bu yolda isteğinize uygun bir mekan mutlaka bulacaksınız.

Bir de Büyükada’ya yolunuz düşerse, Büyükada Şekercisi’ne uğramadan dönmeyin deriz. Tam olarak bir şeker cenneti olan bu şirin mekan kesinlikle adanın en renkli ve en eğlenceli yerlerinden bir tanesi.

Büyükada, Couple Coffee Joy

“Bir Günde Burgazada: Burgazada’da Neler Yapılır, Nerelere Gidilir?” yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın