Budapeşte’de Mutlaka Gezilmesi Gereken 8 Yer

Budapeşte’de iki gün boyunca neler yapılacağını önceki yazımızda detaylıca anlatmıştık. Bu yazımızda ise Budapeşte’de mutlaka gezilmesi gereken yerlerden bahsettik. Eğer ki Budapeşte’yi gezmek için az vaktiniz olacaksa ve sadece şehrin en önemli yerlerini görmek istiyorsanız bu listeyi takip edebilirsiniz.

1. Buda Kalesi

Budapeşte’de mutlaka gezilmesi gereken yerlerden ilki Buda Kalesi. Budapeşte’nin Buda’sında bulunan bu görkemli kaleyi Tuna Nehri Kıyısı’ndaki her yerden görmek mümkün.

Tüm şehre hakim mükemmel bir manzaraya sahip olan Buda Kalesi’nin içerisi de oldukça etkileyici. Bugün kalenin içerisinde Macaristan Ulusal Galerisi, Budapeşte Tarih Müzesi ve Ulusal Kütüphane bulunmakta. Kalenin dışarısını gezmek için bilete ihtiyacınız yok, ancak içerisine girmek isterseniz bilet almanız gerekmekte.  Buda Kalesi ne çıkmak için tarihi Buda Kalesi fünikülerini kullanabilirsiniz.

Buda Kalesi - Budapeşte'de Mutlaka Gezilmesi Gereken 8 Yer
Buda Kalesi
Buda Kalesi

2. Balıkçı Tabyası

Buda Bölgesi’ndeki bir diğer önemli yapı olan Balıkçı Tabyası mutlaka  gezi listenizde olmalı. Tıpkı Buda Kalesi gibi şahane bir manzaraya sahip olan Balıkçı Tabyası’nın içerisinde dolaşmak da oldukça keyifli. Balıkçı Tabyası’nı hiçbir bilete ihtiyaç duymadan görebilirsiniz, ancak yapının iç kısmını gezmek için biletiniz olmalı.

Balıkçı Tabyası’nın hemen yanında bulunan Aziz Matthias Kilisesi’ni de gezi listenize ekleyebilirsiniz.

Balıkçı Tabyası - Budapeşte'de Mutlaka Gezilmesi Gereken 8 Yer
Balıkçı Tabyası
Balıkçı Tabyası

3. Macaristan Parlamento Binası

Tuna Nehri kıyısındaki Macaristan Parlamento Binası, Budapeşte denilince akla ilk gelen yerlerden bir tanesi. Buda Kalesi ve Balıkçı Tabyası’ndan da görülen bu görkemli bina yakından da oldukça etkileyici. Macaristan Parlemento Binası’nı mutlaka görmeli ve eğer vaktiniz varsa içerisini de gezmelisiniz.

Macaristan Parlemento Binası - Budapeşte'de Mutlaka Gezilmesi Gereken 8 Yer

4. Tuna Kıyısındaki Ayakkabılar

Tuna Kıyısındaki Ayakkabılar, nehrin kenarına sabitlenmiş ayakkabılardan oluşan etkileyici bir anıt. İkinci Dünya Savaşı’nda hayatını kaybeden yahudiler anısına yapılmış olan bu anıtı mutlaka görmelisiniz.

Tuna Kıyısındaki Ayakkabılar - Budapeşte'de Mutlaka Gezilmesi Gereken 8 Yer

5. Zincir Köprü

Buda ve Peşte bölgelerini birbirine bağlayan en eski köprü olan Zincir Köprü, bugün Budapeşte’nin en ilgi çeken yapılarından bir tanesi. Günün her saati hareketli olan bu köprü gece karanlığında ışıl ışıl oluyor.

Zincir Köprü - Budapeşte'de Mutlaka Gezilmesi Gereken 8 Yer

6. Aziz Stefan Bazilikası

İnşası 50 yıldan fazla sürmüş olan Aziz Stefan Bazilikası, bugün Budapeşte’nin en büyük bazilikası olarak bilinmekte. Metrelerce öteden görünen Aziz Stefan Bazilikası’nın içerisini de mutlaka gezmelisiniz. 96 metre yüksekliğe sahip olan bazilika tüm Budapeşte’yi gören bir manzaraya sahip.

Aziz Stefan Bazilikası - Budapeşte'de Mutlaka Gezilmesi Gereken 8 Yer

7. Kahramanlar Meydanı

Budapeşte’nin en büyük meydanı olan Kahramanlar Meydanı, şehir merkezinin biraz dışında kalan Şehir Parkı’nın girişinde bulunuyor. Heykellerle çevrili bu etkileyici meydanın bir yanında Güzel Sanatlar Müzesi, diğer yanında ise Kunsthalle isimli sanat müzesi bulunmakta.

Kahramanlar Meydanı’na gitmek için Avrupa’nın en eski metrolarından biri olan olan M1 metro hattını kullanabilirsiniz. 1896 yılında açılmış olan bu hat bugün UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer almakta.

Kahramanlar Meydanı - Budapeşte'de Mutlaka Gezilmesi Gereken 8 Yer
Kahramanlar Meydanı

8. Vajdahunyad Kalesi

Vajdahunyad Kalesi, Budapeşte’de mutlaka gezilmesi gereken yerlerden sonuncusu. Şehir Parkı’nın içerisinde, sakin bir gölün kenarında bulunan bu görkemli kale 1896 yılında inşa edilmiş. İçerisinde bir sanat galerisi bulunan kalede çeşitli konserler ve etkinlikler de düzenlenmekte.

Vajdahunyad Kalesi - Budapeşte'de Mutlaka Gezilmesi Gereken 8 Yer
Vajdahunyad Kalesi

Bir Cevap Yazın