Budapeşte’de Gece Gezilecek Yerler

Budapeşte geceleri ışıl ışıl olan bir şehir. Buda Kalesi, Balıkçı Tabyası, Zincir Köprü, Macaristan Parlemento Binası ve daha birçok yapı gece karanlığında kendini belli ediyor. Budapeşte’de gece neler yapılacağını bu yazımızda anlattık. İşte Budapeşte’de gece gezilecek yerler:

Budapeşte’nin sembollerinden biri olan Balıkçı Tabyası’nı gece karanlığında gezmek çok daha etkileyici. Gündüzleri fazlaca kalabalık olan Balıkçı Tabyası bu saatlerde çok daha sakin ve sessiz oluyor. Üstelik buradan Budapeşte manzarasını izlemek de oldukça etkileyici. Başta Macaristan Parlemento Binası ve Zincir Köprü olmak üzere şehirdeki birçok tarihi yer buradan ışıl ışıl görünüyor.

Balıkçı Tabyası, Budapeşte'de Gece Gezilecek Yerler
Buda Kalesi Füniküleri, Budapeşte'de Gece Gezilecek Yerler

Balıkçı Tabyası’ndan sonra Zincir Köprü’ye gitmekte sıra. Budapeşte’nin Buda ve Peşte’sini birbirine bağlayan bu tarihi köprü gece karanlığında çok hoş görünüyor.

Zincir Köprü, Budapeşte'de Gece Gezilecek Yerler
Zincir Köprü, Budapeşte'de Gece Gezilecek Yerler

Peşte’ye geçince Tuna Nehri’nin kıyısında kısa bir yürüyüş yapmalısınız. Nehrin çevresi özellikle bu saatlerde oldukça hareketli oluyor.

Tuna Nehri Kıyısı
Tuna Nehri Kıyısı

Budapeşte Kalesi buradan oldukça iyi görünüyor. Çok iyi ışıklandırılmış bu görkemli kale Buda’nın odak noktası.

Buda Kalesi, Budapeşte'de Gece Gezilecek Yerler

Budapeşte’de gece gezilecek yerlerden bit diğeri ise Aziz Stefan Bazilikası ve çevresi. Birçok restoran ve kafenin bulunduğu bu bölge gece geç saatlere kadar hep hareketli oluyor.

Aziz Stefan Bazilikası, Budapeşte'de Gece Gezilecek Yerler

Bazilikanın yemen karşısındaki Pizza Me isimli küçük pizzacıda şehrin en iyi dilim pizzalarını bulabilirsiniz. Gece saat kaç olursa olsun buraya mutlaka uğramalısınız.

Pizza Me

Sıra Vaci Caddesi’ne gitmekte. Budapeşte’nin en ünlü caddesi olarak bilinen bu uzun cadde bir sürü ve mağaza ve restoran ile dolu. Gündüzleri de oldukça kalabalık olan Vaci Caddesi gece geç saatlere kadar canlı kalıyor.

Vaci Caddesi, Budapeşte'de Gece Gezilecek Yerler

Budapeşte’de gece gezilecek yerler yazımızdaki son yer ise Budapest Eye. Karanlıkta ışıl ışıl parlayan bu dönme dolaba binip tüm Budapeşte’yi tepeden seyredebilirsiniz. Dönme dolaba binmeseniz dahi çevresindeki cimlerde oturup bir şeyler içmeyi ihmal etmeyin.

Budapest Eye

2 thoughts

  1. Cok guzel olmus elinize saglik Bol resimli ve oz aciklamali ordaymisim gibi hissettim bir an ,,,, basarilarinizin devamini dilerim

Bir Cevap Yazın