Budapeşte’de Bir Hafta Sonu

Budapeşte, Türkiye’den en çok turist alan şehirlerden bir tanesi. Özellikle ucuz olması sebebiyle Türkiye’den birçok kişi iki-üç günlüğüne Budapeşte’ye gitmeyi tercih ediyor. Budapeşte’de kısa sürede neler yapılacağını bu yazıda detaylıca anlattık. Eğer bir iki günlük bir tatil planlıyorsanız burada yazılanları yaparak şehri en iyi şekilde gezebilirsiniz.

Budapeşte'de Bir Hafta Sonu

BİRİNCİ GÜN

Budapeşte’de gezmeye başlamak için ilk adres Buda Kalesi. Kaleye yürüyerek ya da otobüsle kolayca ulaşabileceğiniz gibi direkt olarak kaleye çıkan tarihi Buda Kalesi fünikülerini de kullanabilirsiniz. Budapeşte Kalesi tüm şehre hakim mükemmel bir manzaraya sahip, buradan şehirdeki birçok önemli yapıyı görmek mümkün.

Buda Kalesi, Budapeşte
Buda Kalesi
Balıkçı Tabyası, Budapeşte

Budapeşte Kalesi’nden sonra sıra Balıkçı Tabyası ve Aziz Matthias Kilisesi’ni gezmekte. Mükemmel bir manzaraya sahip olan Balıkçı Tabyası’ndan da başta Macaristan Parlemento Binası ve Zincir Köprü olmak üzere birçok yapı görülüyor. Balıkçı Tabyası’nın biletsiz gezilen kısımlarında da güzel manzaralar yakalamak mümkün, ancak daha yüksekten şehri izlemek için mutlaka biletli kısmını da gezmelisiniz. Aziz Matthias Kilisesi’nin içerisi de kesinlikle görülmeye değer. Kilisenin hemen yanındaki çan kulesinin en tepesine de çıkmayı ihmal etmeyin. Şehrin birçok farklı noktasından güzel manzaralar yakalamış olsanız da kulenin en tepesinden tüm şehri izlemek kesinlikle harika.

Balıkçı Tabyası
Balıkçı Tabyası
Balıkçı Tabyası

Buda Kalesi, Balıkçı Tabyası ve Aziz Matthias Kilisesi Budapeşte’nin Buda’sında gezilecek başlıca yerlerdi. Şimdi sıra Peşte’yi gezmekte. Buda ve Peşte’yi birbirine bağlayan en eski köprü olan Zincir Köprü’den yürüyüyerek karşıya geçebilirisiniz.

Zincir Köprü, Budapeşte

Tuna Nehri’nin kıyısından yürümeye devam ettiğinizde karşınıza Tuna Kıyısındaki Ayakkabılar çıkacak. Nehrin kıyısında duran ayakkabılardan oluşan bu anıt, İkinci Dünya Savaşı’nda hayatını kaybeden Yahudilerin anısına yapılmış.

Tuna Kıyısında Ayakkabılar, Budapeşte

Tuna Kıyısıdaki ayakkabıların birkaç adım ilerisinde de şehrin sembolikleşmiş yapısısı Macaristan Parlemento Binası bulunuyor. Budapeşte Kalesi ve Balıkçı Tabyası’ndan da görülen parlemento binası yakından çok daha güzel. Binanın içerisini de mutlaka gezmelisiniz.

Macaristan Parlemento Binası, Budapeşte

Bugün gezilecek son yer ise Aziz Stefan Bazilikası. Metrelerce öteden gözüken bu görkemli bazilika Budapeşte’nin en büyük kilisesi olarak da biliniyor. Bazilikanın içerisine girmek ücretsiz ama en üstüne çıkmak için bilet almak gerekiyor. Buraya çıkarsanız panoramik Budapeşte manzarasını izleyebilirsiniz.

Aziz Stefan Bazilikası, Budapeşte

Akşama doğru biraz dolaşmak için Vaci Caddesi’ne gidebilirsiniz. Birçok mağaza ve restoranın bulunduğu bu cadde günün her saati hareketli ve canlı oluyor.

Vaci Caddesi, Budapeşte

Caddenin bir sokak ilerisinde bulunan Százéves Etterem güzel bir akşam yemeği için en iyi yerlerden. Tarihi 1831 yılına dayanana bu restoran Budapeşte´nin en eski restoranı olarak bilinmekte. İyi bir masa bulmak için mutlaka önceden rezervasyon yaptırmalısınız.

Százéves Etterem, Budapeşte

İKİNCİ GÜN

Budapeşte’de ikinci gün gezilecek ilk yer Kahramanlar Meydanı. Budapeşte Parkı’nın girişinde bulunan bu meydan, şehrin en büyük meydanı olarak bilinmekte. Kahramanlar Meydanı’na gitmek için UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan ve Budapeşte’nin en eski metrosu olan M1 metro hattını kullanabilirsiniz.

Kahramanlar Meydanı, Budapeşte

Kahramanlar Meydanı’ndan sonra sıra Vajdahunyad Kalesi´ni gezmekte. Parkın içerisinde bir gölün kenarındaki bu kalenin hem içini gezmek hem de gölün kenarında oturup kaleyi izlemek oldukça keyifli.

Vajdahunyad Kalesi, Budapeşte
Vajdahunyad Kalesi

Budapeşte Parkı’ndan ayrılmadan gidilecek son yer ise Széchenyi Termal Hamamı. Budapeşte’nin termal havuzları oldukça meşhurdur, Széchenyi Termal Hamamı da içlerinden en bilineni. Burada bir günlük ücret ödeyip gün boyunca termal havuzlara girebilebildiği gibi içeriyi sadece izlemek de mümkün.

Széchenyi Termal Hamamı, Budapeşte

Budapeşte’nin en ünlü kafesi olan New York Cafe’ye uğramadan olmaz. Parkın içinden metroya binerek ve sonrasında biraz yürüyerek New York Cafe’ye gidebilirsiniz. Kafenin girişinde her zaman sıra oluyor, eğer zamanınız azsa mutlaka önceden rezervasyon yapın.

Budapeşte’de gezilecek son adres ise Margaret Adası. Tuna Nehri’nin ortasında bulunan Margaret Adası’nın her yeri yemyeşil. Japon Bahçesi, Su Kulesi, 100. Yıl Anıtı ve Margitsziget Çeşmesi adada gezilecek başlıca yerlerden. Birkaç saatte adanın tamamını gezmek mümkün.

Margaret Adası, Budapeşte
Margaret Adası

Bir Cevap Yazın