Bozcaada Gezi Rehberi: “En”leriyle Bozcaada

Bir yerin farklı dillerde isimlerinin oluşu kozmopolit toplum yapısından kaynaklanır. Tıpkı Bozcaada yani Tenedos’da olduğu gibi. Zengin bir tarihi birikime sahip olan Bozcaada, yıllarca farklı toplumlardan, farklı dinlerden, farklı dilleri konuşan insanlara ev sahipliği yapmıştır. Bizce, bugün Bozcaada’da hakim olan hoşgörü ve kibarlığın temelinde asırların getirdiği bu kozmopolit toplum yapısı yer almakta.

Bozcaada, Couple Coffee Joy

Bozcaada Sokakları

Bozcaada’nın masalsı yapısı daha feribottayken etkilemeye başlar misafirlerini. Feribotun yanaştığı iskele, adanın tek toplu yerleşim bölgesinde yer alır. Rum Mahallesi ve Türk Mahallesi adında iki farklı mahallenin yer aldığı bu bölge çiçeklerle kaplı arnavut kaldırımlarına, eski Bozcaada evlerine ve keyifli sokaklara ev sahipliği yapar.

Bozcaada, Couple Coffee Joy

Her ne kadar günümüzde böyle bir ayrım olmasa da Rum Mahallesi hoş mimarisi ve rengarenk evleriyle hemen belli eder kendini. Bizce, Bozcaada’ya gidip de Rum ve Türk Mahallelerinde doyasına dolaşmadan dönmek olmaz. Çok büyük bir alana yayılmamış olan bu bölgeyi kısa zamanda yürüyerek keşfetmeniz mümkün.

Bozcaada, Couple Coffee Joy

Deniz-Kum-Güneş

Adanın arka taraflarında ise çokça koy ve plaj bulmak mümkün. Eğer ki yolunuz Bozcaada’ya düşerse Ayazma Plajı’nı görmeden dönmeyin deriz. Adanın en ünlü plajı olarak bilinen Ayazma, berrak bir denize ve incecik kumlara ev sahipliği yapıyor. Denizi biraz soğuk dahi olsa emin olun pişman olmayacaksınız. Bir diğer önerimiz ise Akvaryum Koyu. Kocaman bir akvaryumu andıran bu koyda balıklarla yüzebilir ve yanınızda yeterli ekipman getirirseniz denizin dibini keşfe çıkabilirsiniz. Ayazma Plajı ve Akvaryum Koyu arasında kalan Beylik Koyu da kesinlikle görülmeye değer. İnsan eli değmemiş bu koy için gizlenmiş desek abartmış olmayız bizce. Huzur dolu Beylik Koyu’nda karaya vurmuş bir gemi yer alıyor. 2015 yılında karaya vurmuş olan bu kuru yük gemisi maalesef ki koyun sakinleştirici görüntüsünü biraz zedeliyor.

Bozcaada, Couple Coffee Joy

Ancak şunu da belirtelim ki her ne kadar Ayazma Plajı’nı, Akvaryum ve Beylik Koylarını çok sevmiş olsak da bizce adanın her noktası denize girmeye değer.  Özellikle aracınızla seyahat ediyorsanız, bizce, hiçbir öneriye ihtiyaç duymadan gözünüze hoş gelen bir koyda ya da plajda duraklayıp berrak Bozcaada sularının tadını çıkarabilirsiniz.

Bağcılık ve Şarapçılık

Bozcaada’ya gidip de şarap içmeden dönmek olmaz tabii. Bağcılık ve şarapçılık çok eski yıllara dayanıyor ada tarihinde. Günümüzde, yüzölçümünün üçte birini bağların kapladığı Bozcaada’da oraya özgü dört çeşit üzüm de yetişmekte.

Yolunuz Bozcaada’ya düşerse adaya özgü şarap çeşitlerini tatmayı sakın ihmal etmeyin. Neredeyse adadaki tüm bakkallarda ve restoranlarda şarap mevcut, ancak bizce şarap tatmak şarap evinde bir başka güzel oluyor.

Eğer fırsatınız olursa, adadaki şarap fabrikalarını da gezmenizi öneririz. Biz denk gelemedik ama öğrendiğimize göre yoğun zamanlarda ve Bozcaada Şarap Tadım Günleri’nde şarap fabrikalarına turlar düzenleniyormuş.

Tarihi Birikim

Tarihi geçmişi M.Ö. 3000’e dayanan Bozcaada, yıllar boyunca birçok topluma ev sahipliği yapmıştır. Bozcaada’yı ve tarihi geçmişini biraz daha yakından tanımak isterseniz tarihi yapılarını mutlaka gezmelisiniz. Bozcaada Kalesi, Bozcaada Müzesi, Ayazma Manastırı, Meryem Ana Kilisesi…

Bozcaada, Couple Coffee Joy

Özellikle Bozcaada Kalesi ve Bozcaada Müzesi bizim hayranlıkla ziyaret ettiğimiz iki yer oldu. Feribotun yanaştığı iskelenin hemen yanında yer alan Bozcaada Kalesi’ni ve Rum Mahallesi’nde yer alan Bozcaada Müzesi’ni ziyaret etmeden adadan ayrılmamanızı öneririz.

Bozcaada, Couple Coffee Joy

Bozcaada Hakkında Bilinmesi Gereken Beş Nokta:

  1. Adaya araçsız geliyorsanız, feribottan inince Türk ve Rum Mahallelerine giden ücretsiz servislere binebilir ve otelinize bu şekilde ulaşabilirsiniz.
  2. Çeşitli koy ve plajlara gitmek için adanın tek toplu ulaşım aracı olan minibüsleri kullanabilirsiniz.
  3. Şarap evlerinde akşam saat ondan sonra perakende satış yapılmamaktadır. Yemek ve içki servisi devam eder ancak şarap satın almak istiyorsanız bu saatten önce almanız gerekmekte.
  4. Ada içinde ATV, bisiklet ve motor kiralayan yerler mevcut. Bu yolla da adada bir gezintiye çıkabilirsiniz. Ancak ATV ve motor kiralamak için ehliyetinizin olması zorunlu.
  5. Adada belirli zamanlarda etkinlikler düzenlenmekte. Bu tarihlerde konaklamayı düşünüyorsanız otel rezervasyonunuzu çok önceden yaptırmalısınız. Aksi takdirde yer bulamama ihtimaliniz çok yüksek.

Bozcaada, Couple Coffee Joy

Bozcaada ile ilgili diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz:

Bir Cevap Yazın