Bordeaux’da 24 Saat

Kendine özgü dokusu ve dünyaca ünlü şarapları ile ilgi çeken Bordeaux, Fransa’nın en güzel şehirlerinden bir tanesi. UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan bu tarihi kenti bir gün gibi kısa bir sürede gezmek mümkün. Bordeaux’da bir günde neler yapılacağını bu yazıda detaylıca anlattık. Gezilecek önemli yerlerden şehirdeki en ünlü restoranlara kadar her şeyi bu yazıda bulabilirsiniz.

Bordeaux’da gezmeye başlamak için ilk durak Bordeaux Katedrali ve Pey Berland Kulesi. Bugün UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde bulunan Bordeaux Katedrali 12. yüzyılda inşa edilmiş. Pey Berland Kulesi ise 1440 yılında katedralin planına eklenmiş. Bordeaux’da mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında gösterilen bu iki yapının içerisini de mutlaka görmelisiniz. 50 metre yüksekliğe sahip olan Pey Berland Kulesi tüm şehri tepededen gören bir manzaraya sahip.

Bordeaux Katedrali
Pey Berland Kulesi

Bu iki önemli yeri gördükten sonra kısa bir mola için adres Le Boulanger de L’Hôtel de Ville. Şehrin sakin bir sokağındaki bu küçük pastanede klasik bir fransız kahvaltısı yapabilirsiniz.

Le Boulanger de L'Hôtel de Ville, Bordeaux

Kahvaltıdan sonra gezilecek sıradaki yer ise La Grosse Cloche isimli çan kulesi. Fransanın en eski çan kulelerinden biri olan bu yapı geçmişte şehrin giriş kapısı olarak kullanılırmış.

La Grosse Cloche

Buradan birkaç dakikada yürüyebileceğiniz Porte Cailhau, Bordeaux’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden bir diğeri. 1494’te inşa edilmiş olan bu görkemli kapı 35 metre yüksekliğe sahip. Buranın en tepesine çıkarsanız Garonne Nehri çevresine tepeden bakabilirsiniz.

Porte Cailhau

Bordeaux’nun en eski köprüsü olan Pierre Köprüsü, Porte Cailhau’nun hemen karşısında bulunmakta.

Buranın hemen ilerisinde ise Place de la Bourse  ve Le Miroir d’eau bulunmakta. Place de la Bourse şehrin önemli meydanlarından bir tanesi. Tarihi 18. yüzyıla dayanan bu meydan geçmişte de şehrin idari ve ticari merkezi olarak kullanılırmış. Meydanın hemen karşısında yer alan Le Miroir d’eau ise suyun yansıması ile adeta bir ayna görevi görüyor. Buradan Place de la Bourse Meydanı’nın yansımasını görmek mümkün. Ancak nadir olsa da bu yerde su olmadığı oluyor. Eğer bu zamana denk gelirseniz maalesef buranın pek bir anlamı kalmayacaktır.

Place de la Bourse
Place de la Bourse

Buradan birkaç dakikada yürüyerek şehrin en ünlü caddesi olan Rue Sainte Catherine’e ulaşabilirsiniz.

Rue Sainte Catherine

Birçok mağazanın bulunduğu bu hareketli caddenin başındaki La Toque Cuivrée isimli küçük tatlı dükkanına mutlaka uğramalısınız. Bordeaux’nun en ünlü tatlısı olan Cannelés de Bordeaux’yu tadabileceğiniz en iyi yer burası.

La Toque Cuivrée, Bordeaux
Cannelés de Bordeaux,

Caddenin hemen başında bulunan Bordeaux Büyük Tiyatrosu da buranın en gösterişli yapılarından bir tanesi. Tarihi 18. yüzyıla dayanan bu görkemli tiyatro neo klasik mimarinin Bordeaux’daki en iyi örneklerinden biri olarak gösterilmekte.

Bordeaux Büyük Tiyatrosu

Gezilecek sıradaki yer ise Bordeaux’nun ikinci önemli meydanı olan Place des Quinconces. Tarihi 19. yüzyıla dayanan Place des Quinconces, Avrupa’nın en büyük meydanlarından biri olarak bilinmekte.

Place des Quinconces

Öğle yemeği için buranın yakınındaki L’Entrecote isimli restorana gitmeyi tercih edebilirsiniz. Kapısında her daim sıra olan bu restoran, Bordeaux’da et yemek için gidilebilecek en iyi yerler bir tanesi.

L’Entrecote, Bordeaux

Öğle yemeğinden sonra birkaç dakikalık bir yürüyüş ile Jardin Public’e ulaşabilirsiniz. Bordeaux’nun en ünlü parkı olan Jardin Public, şehrin en keyifli ve en sakin yerlerinden bir tanesi. Tarihi 18. yüzyıla dayanan bu geniş park içerisinde o dönemden kalma birçok yapıya da rastlamak mümkün.

Jardin Public
Jardin Public

Bordeaux’da gezilecek son yer ise La Cite du Vin. Şarapları ile meşhur olan Bordeaux’daki en iyi şarap müzelerinden bir tanesi burası. La Cite du Vin’de kalıcı ve geçici sergilere ek olarak birçok etkinlik de düzenlenmekte. Dilerseniz buradaki şarap tadımlarına da katılabilirsiniz.

Gezilecek tüm yerleri tamamladıktan sonra artık sıra akşam yemeğinde. İyi bir şarap eşliğinde güzel bir yemek yemek için önerimiz The Wine Bar. Bordeaux’nun en meşhur otellerinden Le Boutique Hotel içerisinde bulunan bu şık restoran oldukça iyi bir menüye sahip. Burada Bordeaux şaraplarını tadıp keyifli bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

The Wine Bar, Le Boutique Hotel Bordeaux

Bir Cevap Yazın