Bodrum’a Ne Zaman Gidilir?

Bodrum her ne kadar yaz tatili için ünlenmiş bir adres olsa da bizce Bodrum’a her mevsim gidilebilir. Ne zaman Bodrum’a gideceğinize karar veremiyorsanız nasıl bir tatil istediğinizi belirleyerek planlamaya başlayabilirsiniz. Örneğin kışın denize giremezsiniz, yazın ise çoğu zaman kalabalığın içinde kalmak zorunda kalırsınız. Bahar ayları güzeldir, sessizdir. Ancak baharın soğuk zamanlarında deniz pek de güzel olmayabilir.

Bu yazımızda dört mevsim Bodrum’u anlattık. Bizce Bodrum’a her zaman, her mevsim gidilebilir.  Size en uygun zamanı bulmak için önceliklerinizi belirleyebilir ve buna göre bir seçim yapabilirsiniz.

Bodrum ile ilgili diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz:

bodrumm-1-1841400160-1523362057299.jpg

Yazın Bodrum oldukça keyifli ve cıvıl cıvıl oluyor. Bütün dükkanların açık olduğu, rengarenk restoranların birbiri ardına sıralandığı bu mevsim Bodrum’un en popüler sezonu. Ancak bu kadar popüler oluşu nedeniyle çok kalabalık olabiliyor. Yazın kimi tarihlerde gideceğiniz plajda boş yer bulmak bile zorlaşıyor. Otel ve uçak bileti fiyatları da diğer sezonlara kıyasla oldukça pahalı. Önceden rezervasyonlarınızı tamamlayarak tasarruf etmeniz mümkün. Ancak her koşulda diğer sezonlar çok daha uygun fiyatlı oluyor. Eğer yaz aylarında Bodrum’a gitmeyi düşünüyorsanız bayram tarihlerinden ve hafta sonundan özellikle uzak durmanızı öneriyoruz. Bu tarihlerde hem fiyatlar çok artıyor hem de Bodrum fazla kalabalık oluyor.

Bahar aylarında Bodrum yaza kıyasla çok daha sakin oluyor. Yazın karşılaştığımız hareketli Bodrum git gide sessiz sakin bir hal almaya başlıyor bu aylarda. Özellikle Yalıkavak, Türkbükü gibi ünlü ve hareketli adresler tam anlamıyla birer dinlenme mekanına dönüşüyor. Eğer ki kafa dinlemek için Bodrum’a gitmeyi planlıyorsanız kesinlikle bahar aylarını tercih etmenizi öneririz. Üstelik Mayıs ve Eylül aylarında rahatlıkla deniz kum güneş üçlüsünden de faydalanabilirsiniz. Bahar aylarında fiyatlar yaza kıyasla daha düşük oluyor. Ancak uygun fiyata rezervasyon yapmak için hafta sonu tatillerinden ve bayramlardan kaçmakta fayda var. Havanın güzel oluşu fırsat bilen birçok kişi tatil zamanlarında Bodrum’a gitmeyi tercih ediyor.

Kışın Bodrum yaza ve bahara kıyasla çok daha boş oluyor. Bu kadar boş olması nedeniyle birçok yer kışın hizmet vermemeyi tercih ediyor. Çoğu otel ve restoran kapalı oluyor. Ancak buna rağmen kışın Bodrum’a gitmek bizce çok keyifli. Öncelikle yazın buraya akın eden kalabalıktan kesinlikle eser kalmıyor. Üstelik fiyatlar da çok uygun. Özellikle otelinizi oldukça düşük bir ücret ödeyerek ayarlamanız mümkün. Biz Ocak’ta Bodrum’a gittiğimizde yaza kıyasla yüzde doksan az bir miktar ödeyerek otel rezervasyonumuzu yapmıştık. Maalesef ki kışın Bodrum’da denize girmek pek de mümkün değil. Hava genel olarak rüzgarlı ve soğuk oluyor. Ancak hava her ne kadar soğuk olsa da bu sahilde yürümenize, deniz kenarında oturup keyif yapmanıza asla engel değil. Eğer ki sessiz sakin tatilleri seviyorsanız kışın Bodrum’u da seveceğinizi düşünüyoruz. Ancak hareketli yerlere gitmekten hoşlanıyorsanız bu mevsimde Bodrum pek size hitap etmeyebilir.

4 thoughts

  1. Geri bildirim: Torba Gezi Rehberi

Bir Cevap Yazın