Bir Günde Burgazada: Burgazada’da Neler Yapılır, Nerelere Gidilir?

Sıcaklığıyla, huzuruyla, samimiyetiyle, hoş manzarası, çiçeklerle dolu rengarenk sokaklarıyla her gideni kendine hayran bırakan, bir kez gideni mutlaka tekrar gelmeye ikna eden şirin bir ada Burgazada. İstanbul’a sadece bir saatlik uzaklıkta yer alması nedeniyle şehrin gürültüsünden kaçıp dinlenmek için oldukça güzel bir seçenek. Burgazada’da pek fazla konaklama seçeneği olmadığı için adada üst üste birkaç gün geçirmek pek olağan bir senaryo değil. Ancak emin olun ki bu güzel adayı doyasıya gezmek için bir gün oldukça yeterli bir süre.

Peki bir günlük Burgazada gezisinde neler yapılır?

Burgazada, Couple Coffee Joy

Sait Faik Abasıyanık Müzesi Ziyaret Edilir

Burgazada’ya gelip de yıllar öncesinde burada yaşamış olan Sait Faik’in evini ziyaret etmeden dönmek olmaz. Tam bir Burgazada aşığı olarak bilinen Sait Faik’in 1938 yılında yaşamaya başladığı evi şu an Darüşşafaka Cemiyeti tarafından müze olarak işletilmektedir. 1959 yılında açılmış olan Müze, Sait Faik’in hayatından izler taşıyan sınırsız sayıda eşyaya ev sahipliği yapmaktadır. Müzenin Pazartesi ve Salı günleri açık olmadığını da hatırlatalım.

Sait Faik Abasıyanık Müzesi, Burgazada, Couple Coffee Joy

Aya Yani Kilisesi Ziyaret Edilir

Sait Faik Abasıyanık Müzesi’ne oldukça yakın bir konumda bulunan Aya Yani Kilisesi adanın önemli tarihi yapılarından biridir. Kilise’nin tam yapılış tarihi bilinmemektedir ancak 867 yılında inşa edildiğine yönelik tahminler mevcuttur. Oldukça ilgi çekici bir mimariye sahip olan Aya Yani Kilisesi’nin altında 11 basamakla inilen bir zindan da mevcuttur.

Burgazada, Couple Coffee Joy

Four Letter Word Coffee’de İyi Bir Kahve İçilir

Burgazada’nın tadını doyasıya çıkartmak, sanki orada yaşıyormuşçasına oturup sokakların sakinliğini dinlemek ve iyi bir kahve içmek için Four Letter Word Coffee kesinlikle bizim favorimiz. Burgazada’ya yolunuz düşerse kahvelerini ve tatlılarını tatmadan dönmeyin deriz.

“Four Letter Word Coffee” yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Four Letter Word Coffee, Burgazada, Couple Coffee Joy

Madam Martha Koyu’na Gidilir

Muhteşem bir manzaraya sahip olan Madam Martha Koyu Burgazada’nın en dinlendirici yerlerinden biri bizce. Adeta saklanmış olan bu koya ulaşmak için 20-25 dakikalık bir yol yürümeniz gerekmekte. Vapur iskelesinin bulunduğu yerden sağ tarafa doğru yaklaşık 2 kilometrelik bir yol yürüdükten sonra koya ulaşabilirsiniz. Eğer fırsatınız olursa burada kamp yapmayı da deneyebilirsiniz. Bizim böyle bir fırsatımız olmadı ancak öğrendiğimize göre ilkbahar ve yaz aylarında koy sıkça kamp tutkunları tarafından ziyaret ediliyormuş.

Burgazada, Couple Coffee Joynora.warschewski / Flickr

Kalpazankaya’da Güneşin Batışı İzlenir

Ada’nın tam arka kısmında yer alan Kalpazankaya oldukça keyifli bir manzaraya ev sahipliği yapıyor. Madam Martha Koyu’nu ziyaret ettikten sonra yaklaşık olarak 20 dakika daha yürüyerek buraya ulaşabilirsiniz. Yürüme yolu gözünüze biraz fazla gözükse de emin olun pişman olmayacaksınız. Yaklaşık 40-45 dakikalık bir yol yürüyüp buraya ulaşmışken manzaraya karşı güzel bir yemek yemeden dönmek olmaz. Şahane bir manzarası olan Kalpazankaya Restaurant’ta her çeşit balık ve mezeyi bulabilirsiniz. Bizce burada güneşin batışını izlemek de bir başka güzel oluyor. Eğer vaktiniz varsa, güzel bir akşam yemeği eşliğinde Kalpazankaya’da güneşin batışını seyretmenizi tavsiye ederiz.

Bayrak Tepe’ye Gidilir

Ada’nın tek tepesi olma özelliği taşıyan Bayrak Tepe Burgazada gezisinin olmazsa olmazlarından. Tepe’ye çıktığınızda adeta kusursuz bir manzarayla karşılaşırsınız. Birazcık yürümenizi gerektirse de buna değeceğine emin olabilirsiniz.

Burgazada, Couple Coffee JoyMichiel Mobach / Flickr

Bisiklet Kiralanır

Yokuşları çıkmak biraz zor dahi olsa Burgazada’da bisiklete binmek oldukça keyifli. Ada’da saatlik ya da günlük olarak bisiklet kiralama seçenekleri mevcut. Dilerseniz günlük bir bisiklet kiralayarak az önce bahsettiğimiz yerlere bu yolla da ulaşabilirsiniz. Ancak fazlaca yokuşun ve kimi zaman patika yolların bulunduğunu da hatırlatalım.

Burgazada, Couple Coffee Joy

Ergün Pastanesi’nde Milföy Yenir

Bütün gün fazlaca yürüyüp bisiklete bindikten sonra yapılacak en güzel şey Ergün Pastanesi’ne oturup milföylerinden yemek. Vapur iskelesinin hemen karşısında yer alan bu şirin pastane adadan ayrılmadan önce mutlaka gidilmesi gereken bir yer. Dilerseniz siz de vapura binip adaya veda etmeden önce buraya gelip Burgazada’nın huzurunun tadına bir kez daha varabilirsiniz.

Burgazada, Couple Coffee Joy

“Büyükada Gezi Rehberi: Büyükada’da Neler Yapılır?” yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın