Belgrad Gezi Rehberi: Belgrad Seyahati Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Balkanların en gözde adreslerinden biri olan Belgrad, tarihi dokusu ve kültürüyle son dönemin dikkat çeken şehirleri arasında gösterilmekte. Belgrad gezi rehberi yazımızda Sırpların “Beyaz Şehir” olarak adlandırdıkları Belgrad ile ilgili birçok farklı konudan bahsettik. Gezilecek yerlerden yeme-içmeye, ulaşımdan konaklamaya birçok noktaya değindiğimiz bu gezi rehberinde Belgrad seyahati ile ilgili birçok sorunuza cevap bulabilirsiniz.

Belgrad

Belgrad’a Gitmek için Vize Gerekli Mi?

Hayır. Belgrad’a gidebilmek için hiçbir vizeye ihtiyacınız yok. En az altı ay geçerliliği olan bir pasaportunuz varsa, rahatlıkla Belgrad’a seyahat edebilirsiniz. Pasaport çıkartma süreci ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz aşağıdaki yazılarımızı ziyaret edebilirsiniz:

Yurtdışına seyahat edildiği zaman, vizeniz olsa dahi, görevli pasaport memuru nerede kalacağınızı ve ne zaman geri döneceğinizi bilmek isteyebilir. Sırbistan Türk vatandaşlarından vize istememesi nedeniyle bu kontrolleri çok daha sıkı tutuyor. Öyle ki, Sırbistan’a gittiğinizde pasaportunuz iki defa kontrol edilecektir. Bu süreçte bir sorun çıkmaması için konaklama ve uçuş bilgilerinizi içeren belgeleri yanınızda bulundurmanızı öneriyoruz.

Belgrad’a Nasıl Gidilir?

Uçak ile Belgrad’a gidiyorsanız şehirdeki tek havaalanı olan Nikola Tesla Havaalanı’nı kullanmanız gerekecektir. Buradan şehir merkezine ulaşmak için taksiye binebilir veya havaalanı servislerini kullanabilirsiniz. Şehir merkezine giden servisler direkt olarak terminal çıkışında bulunmakta. Bu servisleri kullanmak için önceden bir bilet almanıza da gerek yok, servise bindiğiniz zaman ödeme yapmanız yeterli olacaktır. Havaalanı şehre çok uzak olmadığı için yol yaklaşık olarak yirmi dakika sürmekte.

Belgrad Gezi Rehberi: ulaşım

Başka bir Avrupa ülkesinden Belgrad’a gidecekseniz tren kullanmayı tercih edebilirsiniz. Türkiye’den de tren ile Belgrad’a gitmek mümkün, ancak bunun için aktarma yapmanız ve trenin uğrayacağı ülkelerden vize veya transit vize almanız gerekecektir. Belgrad Tren istasyonu şehir merkezinin oldukça yakınında yer almakta. Buradan şehir merkezine rahatlıkla yürüyebileceğiniz gibi otobüs, tramvay ya da taksi de kullanabilirsiniz.

Belgrad’da Nerede Kalınır?

Çok küçük bir şehir olmayan Belgrad’da konaklama için önerilebilecek başlıca birkaç bölge mevcut:

Belgrad Gezi Rehberi: konaklama

Şehrin en hareketli noktalarından biri olan Knez Mihailova Caddesi, Belgrad’da kalınabilecek en iyi adreslerden bir tanesi. Şehrin en turistik yeri olarak adlandırılan ve birçok tarihi yere yakın olan bu cadde yakınında birçok ünlü restoran, kafe, fırın ve mağaza da mevcut. Knez Mihailova yakınında konaklamanız durumunda gezilecek birçok yere birkaç dakikada yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Belgrad’ın en bilinen yerlerinden biri olan Kalemegdan çevresi de konaklamak için iyi adreslerden bir tanesi. Şehir merkezine yakın oluşu sebebiyle buradan birçok yere yürüyerek gitmeniz mümkün. Özellikle sessiz ve sakin yapısıyla ilgi çeken bu bölgede birçok kafe ve restoran da bulunmakta.

Şehrin bir başka canlı noktası olan Aziz Sava Katedrali çevresinde konaklamayı da tercih edebilirsiniz. Ancak burada konaklamanız durumunda şehrin asıl merkezi konumunda olan Cumhuriyet Meydanı ve Knez Mihailova Caddesi’ne biraz uzak kalmış olacaksınız. Ancak yine de gezilecek birçok yere yakın olan bu hareketli bölgede konaklamak da iyi bir fikir olacaktır.

Tarihi şehir merkezinden uzakta olan Yeni Belgrad Bölgesi de konaklamak için başka bir seçenek. Ancak kısa bir süreliğine Belgrad’a gidiyorsanız burada kalmak yerine şehir merkezini tercih etmenizi öneririz. Yeni binalar ve işyerleriyle dolu olan Yeni Belgrad Bölgesi şehrin tarihi dokusundan bağımsız sıradan görüntüye sahip.

Belgrad’da Gezilecek Yerler

Tarihte birçok savaş ve yıkıma şahit olmuş Belgrad’da gezilmesi gereken birçok yapı mevcut. Bütün şehri detaylı bir şekilde gezmek için üç-dört güne ihtiyacınız olacaktır. Ancak sadece önemli adreslere gitmeyi tercih ediyorsanız iki gün gibi kısa bir sürede de şehri gezmeniz mümkün.

Belgrad Gezi Rehberi: gezilecek yerler

Belgrad’ın gezilecek yerlerinin başında Cumhuriyet Meydanı ve Knez Mihailova Caddesi geliyor. Şehirdeki birçok tarihi yapıya yakın oluşlarıyla dikkat çeken bu iki adres çevresinde birçok kafe ve restoran da mevcut. Belgrad gezi rehberinin olmazsa olmazları arasında yer alan Cumhuriyet Meydanı ve Knez Mihailova Caddesi’ni gezi rehberinizin ilk sıralarına mutlaka eklemelisiniz.

Belgrad’ın en dikkat çeken yapılarından biri olan Kalemegdan, şehirde mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir diğer adres. Tarihi M.Ö. 3. yüzyıla dayanan Kalemegdan içerisinde birçok farklı tarihi yapı bulunmakta. Sava Nehri ve Tuna Nehri’ni gören şahane bir manzaraya ve yemyeşil bir doğaya sahip oluşu burayı ilgi çekici kılan diğer yönlerinden.

Aziz Sava Katedrali ve Aziz Mark Kilisesi de şehirde gezilmesi gereken önemli yapılar arasında gösterilmekte. Şu an yapımına hala devam edilen Aziz Sava Katedrali, Ayasofya’yı anımsatan görkemli yapısıyla oldukça ilgi çekmekte. Katedralin bulunduğu Slavija Meydanı, şehrin hareketli merkezlerinden bir tanesi. Taş Meydan’da bulunan Aziz Mark Kilisesi ise hem görkemli mimarisiyle hem de içerisinde sergilenen eserler ile dikkat çekmekte.

Belgrad’da birçok müze de bulunmakta. Nikola Tesla Müzesi, Sırbistan Ulusal Müzesi, Etnografya Müzesi, Zepter Müzesi, ve Sırbistan Tarihi Müzesi Belgrad’ın en çok ziyaret edilen müzelerinden sadece birkaçı.

Belgrad’da gezilecek tüm yerlerden bahsettiğimiz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Belgrad’da Yeme – İçme

Sırp mutfağı, Türk mutfağına oldukça benzemekte. Türkiye’de yediğiniz birçok yemeği farklı isimlerle burada da rahatlıkla bulabilirsiniz. Özellikle et ve hamur işi çeşitleri, Belgrad’da mutlaka denenmesi gereken lezzetler arasında.

Belgrad Gezi Rehberi: yeme-içme

Belgrad’ın en ünlü yerlerinden biri olan Knez Minola Caddesi çevresinde birçok restoran ve kafe bulunmakta. Balkan mutfağının ünlü yemeklerini tadabileceğiniz Manufaktura, taze börekler ve tatlılar yiyebileceğiniz Hleb&Kifle, çeşit çeşit çikolatalar bulabileceğiniz Stark burada bulunan ünlü adreslerden sadece birkaçı.

Kendine özgü yapısıyla ilgi çeken ve sıcak bir atmosfere sahip olan Skadarlija Bölgesi de şehrin ünlü restoranlarının bulunduğu yerler arasında. Tarihi 1832 yılına dayanan Dva Jelena, Skadarlija Bölgesi’nde gidilebilecek en iyi restoranların başında geliyor. Sırp mutfağının ünlü yemeklerini tadıp canlı müzik dinleyebileceğiniz bu tarihi restorana mutlaka uğramalısınız.

Belgrad’da kahve kültürü yok denebilecek kadar zayıf. Şehrin birçok yerinde küçük, şirin kafeler mevcut. Ancak bu kafelerin birçoğu hazır makine kahveleri kullanmakta. Belgrad’da iyi bir kahve içmek için Aviator Coffee Explorer, Cafe&Factory veya Caffe Vergnano’ya gitmeyi tercih edebilirsiniz.

Kahveden çok içkinin tüketildiği Belgrad’da birçok küçük bar ve pub mevcut. 120 yıllık tarihi bir binada bulunan ve bir Sırp general tarafında açılmış olan Blaznavac, şehrin en ünlü barları arasında gösterilmekte.

Belgrad’da mutlaka gidilmesi gereken 6 restorandan bahsettiğimiz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın